Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Siedem niedziel i różnorodne koncerty muzyki poważnej. 23 kwietnia rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. W jego ramach wystąpią muzycy z Polski, Litwy, Japonii, Słowacji i Austrii. Koncerty odbędą się w kościołach kieleckich i na Świętym Krzyżu. A usłyszymy kompozycje Bacha, Brahmsa czy Mozarta.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się przekazać Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś” 111 tysięcy złotych. Kielecka instytucja dołoży te pieniądze na realizację programu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Dotacja przyznana została na lata 2017-19 w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

16 różnych wydarzeń proponuje tej wiosny Filharmonia Świętokrzyska. Jak zawsze w repertuarze znajdziemy utwory wielkich klasyków jak Mozart, Chopin czy Beethoven. Znajdzie się też czas na seans filmowy. W środę 24 maja instytucja wyświetli film o artystce Camille Claudel z Juliette Binoche w roli głównej. Zobaczymy także wielkie produkcje operowe z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Coś dla pasjonatów projektowania graficznego i nie tylko. Instytut Dizajnu w Kielcach ogłosił konkurs na wykonanie wzoru, którym można ozdobić ceramiczny kubek i talerz. Szablony do wykonania projektu należy pobrać ze strony IDK. Najlepsza praca ma szansę trafić do katalogu produktów oferowanych przez Manufakturę w Bolesławcu, która współtworzyła ostatnią wystawę w IDK pod tytułem „Akord”.

W świecie telewizji

Kielce / 11 kwietnia 2017 /

Spektakl, który Gabriel Gietzky wyreżyserował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego na pewno nie jest arcydziełem. „Zabić celebrytę” to po prostu dobra komedia, której w ostatnim czasie brakowało na kieleckiej scenie dramatycznej. Ten tytuł powinni docenić zarówno zwolennicy nieco lżejszego repertuaru jak i bardziej wymagający widzowie.

Kolejną propozycję dla dzieci zaprezentował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. W spektaklu „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” w reżyserii Agaty Kucińskiej artyści opowiadają o podążaniu ku bliżej niezdefiniowanemu początkowo szczęściu, do którego nikt nie wskazuje dokładnej drogi.

Wspomnienia trafiły do książki

Świętokrzyskie / 11 kwietnia 2017 /

Bogactwo dawnej obrzędowości na ziemi świętokrzyskiej towarzyszącej okresowi od Środy Popielcowej do dnia św. Jana opisała etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej Ewa Tomaszewska. Po długim czasie badań niezwykle ciekawe opowieści o Wielkim Poście, Wielkanocy i nie tylko trafiły do książki pt. „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”. Autorka swoje opracowanie oparła o podania badaczy wsi z XIX wieku i o to, co usłyszała od najstarszych mieszkańców regionu.

Kapelusze z głów!

Kielce / 11 kwietnia 2017 /

Niezwykłą wystawę przygotowuje Muzeum Narodowe w Kielcach. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zobaczymy kolekcję kapeluszy od XIX wieku do czasów współczesnych ph. „Kapelusze z głów!”.

Dawne tradycje ponownie przybliża Muzeum Wsi Kieleckiej. W Dworku Laszczyków odsłonięta została wystawa pt. „Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w Polskiej tradycji ludowej”. Omawia ona zwyczaje charakterystyczne głównie dla regionów sąsiadujących ze Świętokrzyskiem.

Zbiór malarstwa i sztuki elektronicznej pt. „Altamira” Joanny Krzysztoń oraz Grzegorza Rogali odsłonięte zostały w Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Prace odwołują się do znanej jaskini Altamira w północnej części Hiszpanii, której ściany przez tysiące lat pokrywali rysunkami przodkowie współczesnych Europejczyków.

Ponad 40 regionalnych producentów żywności czy rękodzieła swoją ofertę przedstawiło podczas Kiermaszu Świątecznego. Tradycyjnie, odbył się on na dziedzińcu Dworku Laszczyków, czyli siedziby Muzeum Wsi Kieleckiej. W Niedzielę Palmową kielczanie odwiedzający instytucję mogli kupić miody, wędliny, sery oraz gotowe świąteczne potrawy. Z kolei artyści ludowi z regionu świętokrzyskiego zaproponowali ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.

Rozmowa z muzykiem Piotrem Krzemińskim, frontmanem zespołu Ankh.

Wielkanoc za pasem, a przygotowania do tych dni nie mogą się obyć bez tradycyjnego świątecznego jarmarku. Jak zawsze odbędzie się on na dziedzińcu przy Dworku Laszczyków. Na miejscu znajdziemy certyfikowaną regionalną żywność i nie tylko.

To już koniec 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W piątek 7 kwietnia o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas finałowego koncertu zagra na wielokrotnie nagradzany młody akordeonista Maciej Frąckiewicz wraz z orkiestrą symfoniczną. Koncert poprowadzi warszawski dyrygent Tomasz Bugaj. A w repertuarze klasyka: kompozycje Czarneckiego, Krauzego i Dobrzyńskiego.

Strona 2 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay