online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Podróż w czasie zafundował swoim widzom Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Środkiem lokomocji stała się wystawa pod tytułem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Zobaczymy na niej afisze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły sukces i stały się ważnymi inscenizacjami.

Bogatą wystawę o dawnych zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając Dworek Laszczyków obejrzymy kolekcję współczesnej sztuki ludowej odwołującej się do tematyki pasyjnej, zbiór kołatek, kraszanki i nie tylko. Świetnym streszczeniem ekspozycji jest jej tytuł: „A ty Jezus Nazarański! Przezegnaj nas krzyzem pańskim. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Kilkadziesiąt plakatów filmowych możemy zobaczyć na nowej wystawie, którą otworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Na ekspozycji pod hasłem „Literatura w filmie” znalazły się oryginalne afisze do takich klasyków kina, jak „Sanatorium pod klepsydrą”, „Ziemia obiecana” czy „Lalka”. Prezentowane plakaty pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Detki, profesora z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

We wtorek 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny pt. „Stars for Pani Miecia show”. Jego najważniejszą częścią będzie licytacja fantów, voucherów czy rękodzieła. Zysk zostanie przekazany na rzecz zmagającej się z rakiem pani Mieczysławy Moćko, która od 20 lat dba o porządek kieleckiej sceny i zaplecza teatralnego. Ale to nie wszystko.

Gwiazda polskiego filmu i teatru była gościem kieleckiego Plastyka. Anna Seniuk spotkała się z tutejszą młodzieżą podczas konkursu „Wybitni twórcy polskiej sceny filmowej i teatralnej”. Weszła w skład jurorów jako honorowy członek.

W poetycki świat ponownie zabierze nas Scena Autorska Studio Marka Tercza. W sobotę 24 marca o godzinie 18 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy misterium wielkopostne „Maria Skalista”.

Do obejrzenia w BWA

Kielce / 23 marca 2018 /

W weekend warto wybrać się do Biura Wystaw Artystycznych, ponieważ galeria prezentuje trzy nowe wystawy. W galerii górnej obejrzymy malarstwo Antoniego Starowiejskiego ph. „Anty-portret”, które charakteryzuje nietypowe ujęcie przestrzeni. Natomiast w galerii dolnej znajduje się wystawa grafik, rzeźb i szkiców z lat 60. i 70. ub. wieku autorstwa Stefana Krygiera. Co więcej?

„Zła się nie ulęknę” to tytuł wystawy o Polakach pomagających Żydom na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej. Ekspozycja przygotowana przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest prezentowana w Przystanku Historia IPN.

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Meksyku poprowadzi piątkowy muzyczny wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu „Barwy romantyzmu” za batutę chwyci Juan Carlos Lomonaco. - To doświadczony dyrygent. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie – mówi dyrektor FŚ Jacek Rogala.

Niezwykły spektakl lalkowy zainauguruje tegoroczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. W piątek 23 marca o godzinie 19 w kościele św. Wojciecha obejrzymy spektakl pod tytułem „Pasja, misterium męki naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Widowisko wykonają artyści Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Wstęp wolny.

Aktorka związana z Teatrem „Kubuś” Magdalena Daniel kończy przeszło dwuletnie prace nad debiutancką płytą pt. „Poetic syntetic”. Na krążek Magdy Daniel trafi osiem piosenek, które powstały w oparciu o teksty Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Antoniego Słonimskiego czy związanej z Kielcami Sylwii Gawłowskiej.

Giełda w Plastyku

Kielce / 22 marca 2018 /

W najbliższą sobotę 24 marca Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego organizuje Wiosenną Giełdę. W godzinach od 9 do 16 w gmachu kieleckiego Plastyka będzie można kupić prace uczniów nawiązujące do Wielkanocy i rozpoczynającej się wiosny.

Jak co roku, tuż przed Wielkanocą, Kielecki Teatr Tańca zagra spektakl „Pasja”. Nietuzinkowa inscenizacji o męce Chrystusa zobaczymy w ten czwartek 22 marca. Artyści wystąpią dwukrotnie: o godzinie 10 i 19.

W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach otwarta została wystawa pt. „Sztuka fotoreportażu – zdjęcia Newshy Tavakolian”. Ekspozycja składa się z dwóch zbiorów prac młodej fotoreporterki pochodzącej z Teheranu. Na jednym z nich obejrzymy Kurdyjki, które zdecydowały się walczyć z Państwem Islamskim. Drugi zawiera ilustracje codziennego życia w Iranie. Autorka skupia się przede wszystkim na człowieku i unika niepotrzebnych sensacji, którymi epatują media relacjonując wydarzenia z Bliskiego Wschodu.

Strona 2 z 73

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna