STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

TeTaTeT, czyli twarzą w twarz – to nazwa nowego kieleckiego teatru, który już 26 maja zaprezentuje swoją premierową sztukę „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Mirosława Bielińskiego. Artyści chcą, by dobry humor, wartka akcja i dowcip pozbawiony wulgarności były ich znakami firmowymi.

Popołudniowym koncertem, zawierającym cały kalejdoskop muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Trio Mosso, OEM ,,Świętokrzyski Sztetl’’ uczci w niedzielę 27 maja pamięć zmarłego dwa lata temu Andrzeja Koziei – filmoznawcy, kulturoznawcy, nauczyciela akademickiego, człowieka wielkiego serca i niezastąpionego przyjaciela Sztetla.

Kielecki Teatr Tańca 1 czerwca wystawi na Kadzielni spektakl „Alicja w krainie czarów”. Widowiskowa adaptacja baśni ma przyciągnąć z ościennych województw do Kielc rodziny z dziećmi.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi „Kubuś” kolejne dotacje. W sumie instytucja otrzymała 72 tysiące złotych na dwa projekty. Odbędą się nowe warsztaty integrujące dzieci z różnych krajów oraz zajęcia promujące czytelnictwo.

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięte zostały Ławeczki Jerzego Kapuścińskiego. Upamiętniają one lubianego przewodnika świętokrzyskiego. Nietypowy pomnik układa się w inicjały miłośnika Kielecczyzny. Projekt przygotowali projektanci pracowni przestrzeni publicznej i komunikacji wizualnej w Instytucie Dizajnu: Judyta Marczewska, Dominika Janicka i Michał Gdak.

Stowarzyszenie „Kielce ROCKują” organizuje koncert propagujący muzykę country. Impreza pod hasłem Country Meeting „O Złoty Kolt” Marszałka Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18 w Wojewódzkim Domu Kultury.

IPN zaprasza na film dokumentalny

Kielce / 20 kwietnia 2018 /

Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z filmoteki bezpieki. Dolinka Katyńska”. Seans odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godzinie 17 w Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej.

Teatr im. Stefana Żeromskiego wystawi nową sztukę pt. „Prędko, prędko” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Spektakl powstał na podstawie dwuaktówki „Z Przemyśla do Przeszowy” oraz jednoaktówki „Teraz” Aleksandra Fredry. Premiera już w tę sobotę 21 kwietnia o godzinie 19.

Trwa nabór zgłoszeń do jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Scyzoryki. O świętokrzyską nagrodę artystyczną mogą powalczyć twórcy muzyki, teatru, dzieł plastycznych czy filmowych. Organizatorzy rozstrzygną konkurs aż w osiemnastu kategoriach.

Trwa V edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną produkcją jaką zobaczymy w ramach tej serii jest film pt. „Matka Królów” w reż. Janusza Zaorskiego. Seans odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18. Tradycyjnie, w Kinie Fenomen.

Dotacje dla teatrów

Kielce / 12 kwietnia 2018 /

Dwa kieleckie teatry otrzymały dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie 517,5 tysiąca złotych umożliwią naszym instytucjom realizację kilku projektów.

W Galerii Winda mieszczącej się w Kieleckim Centrum Kultury odsłonięta została wystawa prac dyplomowych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Zobaczymy na niej tkaniny, obrazy czy płaskorzeźby inspirowane kulturą Ormian. To dlatego, że w kieleckim Plastyku trwa właśnie Rok Kultury Ormiańskiej. Jedna z uczennic na zaliczenie wykonała nawet chaczkar, czyli kamienny krzyż charakterystyczny dla Armenii.

Utwory wybitnych polskich kompozytorów i nie tylko znów zaprezentuje Filharmonia Świętokrzyska. W ten piątek, w kieleckiej instytucji kultury rozpoczynają się 26. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Podczas tego przeglądu usłyszymy utwory symfoniczne, jazzowe, brzmienia etno czy lirykę wokalną.

„Dotknij teatru” to hasło ogólnopolskiej akcji, do której przyłączył się kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. W jej ramach, artyści z ulicy Dużej, dla najmłodszych, organizują trzy bezpłatne wydarzenia promujące sztukę sceniczną. Wysłuchamy m.in. opowieści o… kotach ze Szczecina.

Strona 2 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna