Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Krótkometrażowym filmem młodzież daje pstryczka w nos dorosłym i zgarnia nagrodę na drugim Przeglądzie Filmów Uczniowskich NieZwykły Śniadek. To konkurs organizowany przez uczniów z II liceum ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. Komisja zdecydowała, że spośród zgłoszonych produkcji najlepszym tytułem był „Interwał światła” w reżyserii Kamila Brandeburga, ucznia liceum w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki. Krótkometrażową fabułę charakteryzuje tematyka rodzinna i opowiada o potrzebie bliskości młodych ludzi z rodzicami.

Po raz pierwszy w Kielcach wystawiony zostanie spektakl, który powstał na podstawie dramatu papieża Polaka. „Brat naszego Boga” to tytuł tekstu, który kilka dekad temu napisał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a współcześnie zaadaptował go Artur Dziurman, aktor i reżyser. Widowisko jest wyjątkowe, ponieważ grają w nim osoby niewidome. W Kielcach sztukę zobaczymy z okazji 12. rocznicy śmierci papieża znad Wisły.

Młodzież zagra spektakl na podstawie tekstu światowej sławy dramatopisarza. Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego dziś (20 marca) zaprezentuje efekty pracy nad inscenizacją pt. „Roberto Zucco” Bernarda-Marie Koltesa w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego.

Twarze smutne i radosne, zasmucone i przerysowane – wszystkie wyrzeźbione z papieru. Na wystawie lalek Mirosławy Truchty-Nowickiej pod tytułem „Czułość” w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” spodziewamy się miłej podróży w świat dzieciństwa. Tymczasem zobaczymy rzeźby przywodzące na myśl niepokojące dzieła Magdaleny Abakanowicz.

Polubiłam Polskę

Kielce / 18 marca 2017 /

Rozmowa z Reyhane Mirjahani, młodą artystką z Teheranu, podopieczną Instytutu Dizajnu.

Zaryzykowali i przenoszą na deski teatru bardzo popularną powieść, którą dodatkowo trudno włożyć w pudło teatralnej sceny. Uczniowie ze Społecznego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach wystawią spektakl na podstawie książki „Mały Książę”. Inscenizację pod tytułem „Książę” w reżyserii Bartłomieja Miernika zobaczymy w tę sobotę w teatrze „Kubuś”.

40 firm przygotuje koncepcje remontu zabytkowej kamienicy, w której mieści się Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Wśród firm architektonicznych zakwalifikowanych do konkursu znajdują się pracownie z Kielc, Warszawy, Poznania a nawet z Berlina. Projektanci będą musieli przedstawić propozycje modernizacji dużej i małej sceny, foyer, magazynów, pomieszczeń technicznych czy części hotelowej.

W dniach od 21 do 30 marca już po raz drugi w Kielcach będzie miał miejsce cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera, niezwykłego duchownego i filozofa. Wśród nich wystawa obrazów, monodram, koncert, wykład i projekcja filmowa. Organizatorem wydarzeń jest Instytut Kultury Dialogu i spotkania im. Jana Karskiego.

Co by było, gdyby Andrzej Zaucha przeżył postrzał, a Polska powróciła do komunizmu? Opowieść o tym snują artyści z Teatru im. Stefana Żeromskiego w swojej nowej propozycji. Twórcy w muzycznym spektaklu pod tytułem „Zaucha. Welcome to the .prl” mierzą się z różnymi obliczami legendarnego piosenkarza i nieco bawią się wydarzeniami z przeszłości.

Mamy w Świętokrzyskiem Pomniki Historii!

Święty Krzyż/Wąchock / 15 marca 2017 /

Świętokrzyskie skarby trafiły na listę najcenniejszych zabytków w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich znalazł pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze oraz opactwo cystersów w Wąchocku.

Uwaga! Dzieci na scenie! - pod takim hasłem Teatr Kubuś organizuje I Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych. W tej chwili aktorzy z ulicy Dużej czekają na zgłoszenia od dziecięcych grup teatralnych, które chcą spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie. Nowa propozycja teatru lalkowego ma charakter konkursu. Nagrodą dla dwóch najlepszych zespołów będzie ponowny występ na scenie podczas Białej Nocy w ramach tegorocznego Święta Kielc.

Międzynarodowo zrobi się w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek o godzinie 19 w koncercie „Kanon Polihymni” w towarzystwie orkiestry symfonicznej wystąpi włoska gitarzystka Adalisa Castellaneta, a występ poprowadzi szef zespołu Wirtuozi Lwowa. Muzycy zaprezentują klasyczne utwory kompozytorów z Hiszpanii, Niemiec i Austrii.

Starsi na chwilę powrócą do lat dzieciństwa, a młodsi przekonają się, jak wyglądały zabawki ich rodziców lub nawet dziadków. Taką podróż w czasie zaproponuje pod koniec marca Muzeum Zabawek i Zabawy. Za wehikuł czasu posłuży nowa wystawa pod tytułem „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zbiór przedmiotów dla dzieci, które w powiększonych wersjach stanowiły standardowe wyposażenie polskich mieszkań.

W poniedziałek 13 marca rozpoczyna się 25. Tydzień Kultury Języka, które organizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku serii różnych spotkań przyświeca hasło „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.

Strona 2 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay