Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Pamięci Bronisława Opałki ma być poświęcony coroczny, ogólnopolski festiwal, który być może odbędzie się jeszcze w tym roku w Kielcach. Jego organizatorem ma być Wojewódzki Dom Kultury, z którym artysta był związany od początku swojej twórczości.

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego to najnowszy spektakl przygotowywany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę o godzinie 19. Spektakl zostanie wystawiony dokładnie w 140 rocznicę powstania kieleckiego teatru.

W najbliższą niedzielę przypada 140 rocznica powstania Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - jednej z najstarszych scen w Polsce. Uroczyste obchody rozpoczną się w sobotę i będą trwać dwa dni.

Stepujący zespół Szkoły Tańca MiM ze Starachowic zajął pierwsze miejsce w kategorii Folk Dance/Folklore w Mistrzostwach Świata WADF (World Artist Dance Federation), które odbyły się w Libercu w Czechach.

Betlejem w Kielcach

Kielce / 20 grudnia 2018 /

Bożonarodzeniowe utwory z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. W polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach. To wszystko do wysłuchania 13 stycznia na kieleckim koncercie Betlejem w Polsce.

Sceny pasyjne, narodziny Jezusa, wizerunki świętych oraz życie codzienne mieszkańców wsi przedstawiają rzeźby i obrazy, które można obejrzeć na wystawie stałej "Od sacrum do profanum" w Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku. Dzieła te są dorobkiem blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego.

Dwanaście najlepszych zdjęć nadesłanych na 12. edycję konkursu „Życie jest piękne” znalazło się w kalendarzu na rok 2019 wydanym przez Kieleckie Centrum Kultury. Nazwiska laureatów i osób wyróżnionych zostały ogłoszone w piątek podczas gali konkursowej.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w konkursie „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce. Jest on organizowany w związku z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz przyszłoroczną rocznicą wyborów do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej.

Spektakl "Nad rzeką, której nie było" autorstwa Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej, którego premiera odbyła się 26 maja w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, został zakwalifikowany do pierwszego etapu 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Teatr „Kubuś" od czerwca do grudnia roku realizuje warsztaty, które mają za zadanie zachęcić młodzież do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżyć nastolatkom specyfikę pracy teatralnej nad tekstem. Zwieńczeniem projektu będzie finał, który odbędzie się 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Różne tradycje regionu świętokrzyskiego związane ze Świętami Bożego Narodzenia będzie można poznać, odwiedzając kiermasz świąteczny i wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" w Dworku Laszczyków w Kielcach. Wydarzenia zaplanowano na 16 grudnia.

Film „Przerwana misja” laureatem XXIV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Obraz w reżyserii Petro Aleksowskiego doceniony również przez publiczność.

Strona 2 z 103

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna