Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Instytut Dizajnu ma być przede wszystkim gościnny. Taką koncepcję przedstawił dyrektor artystyczny Krzysztof Kucharczyk. Projektanci wciąż będą zapraszać na warsztaty, zorganizują nowe spotkania i wykorzystają potencjał swoich gości.

Co by było gdyby Andrzej Zaucha nie zginął z rąk francuskiego reżysera? Nad tym zastanawiają się artyści z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Trwają próby do muzycznego spektaklu w reżyserii Adama Biernackiego pod tytułem „Zaucha. Welcome to the PRL”.

„Wyklęty” już za miesiąc

Kielce/Polska / 10 lutego 2017 /

Miesiąc pozostał do premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych produkcji kina niezależnego. 10 marca na srebrne ekrany w całym kraju wejdzie „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Film przedstawia dramat żołnierzy, którzy po wojnie nie rzucili broni i sprzeciwili się nadciągającemu ze wschodu komunizmowi. U kieleckiego reżysera występują między innymi Marcin Kwaśny, Piotr Cyrwus czy Marek Siudym.

Konkursy, zabawy i spektakl „Kłopoty Misia Zdzisia” Teatru Moralitet z Krakowa – wszystko w temacie bezpieczeństwa. Takie atrakcje czekają na mieszkańców regionu z okazji europejskiego dnia numeru alarmowego 112. Akcja edukacyjna odbędzie się w galerii Echo i kierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.

Muzeum Wsi Kieleckiej chwali się popularnością Parku Etnograficznego wśród filmowców. W najbliższy wtorek o godzinie 16 w Dworku Laszczyków muzealnicy odsłonią wystawę pt. „Filmowy skansen”. Przypomni ona produkcje, do których zdjęcia realizowane były w Tokarni. Zobaczymy zarówno fotosy z planów do takich filmów jak „Wołyń”, „Śluby panieńskie” czy „Papusza” jak i projekcje fragmentów wybranych tytułów.

Grali już tematy muzyczne ze ścieżek dźwiękowych kinowych hitów, teraz nadszedł czas na najpiękniejsze piosenki z musicali. W Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert pod hasłem „Cudowny Świat Musicalu”, a w jego programie znalazły się takie utwory jak „Memory” ze spektaklu „Koty”, „Deszczowa piosenka” czy melodie znane z „Upiora w operze”.

Badają wieś

Świętokrzyskie / 09 lutego 2017 /

Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przeprowadzić w tym roku 11 różnych badań historycznych i etnograficznych. Naukowcy przyglądają się między innymi twórczości ludowej w regionie, działalności karczmarzy żydowskich na Kielecczyźnie czy dzieciństwie w latach II wojny światowej na świętokrzyskiej wsi. Efekty badań publikowane będą w formie wystaw lub opracowań książkowych.

Wystawy w Przystanku

Kielce / 09 lutego 2017 /

Do końca lutego Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje dwie nowe wystawy czasowe. Pierwsza z nich pt. „Armia Krajowa 1939-1945” w prosty sposób przedstawia dzieje niepodległościowych organizacji działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Jazz przy Planty 7

Kielce / 08 lutego 2017 /

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego zaprasza w sobotę 25 lutego o godzinie 17 na koncert Jazz & Love Trio. Polsko-amerykańska grupa muzyków obiecuje ciepły występ, w sam raz na zimowy wieczór. Na żywo usłyszymy między innymi utwór „My Funny Valentine”. Wstęp 15 zł.

Mistrz światowego kina Martin Scorsese powraca z obiecującym tytułem. Najnowszy film w jego reżyserii pt. „Milczenie”, w Kielcach zobaczymy przedpremierowo. W czwartek 16 lutego o godz. 16 i 19 dzieło wyświetli kino Fenomen mieszczące się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Przystąpili do Porozumienia

Kielce/Tokarnia / 08 lutego 2017 /

Kielecka placówka kulturalna przyjęta do elitarnego grona instytucji wspólnie rozwijających społeczeństwo przez naukę i innowacje. Muzeum Wsi Kieleckiej weszło w skład Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPIN. Działa ono przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na dzień świętego Walentego Kieleckie Centrum Kultury proponuje przeboje musicalowe i operowe. W koncercie „Grande Amore” wykona je Leon Voci, kwartet pochodzący z Ukrainy. Organizatorzy chwalą, że obecnie to jedna z lepszych na świecie grup tenorowych. Przed kielecką publicznością zaprezentują utwory z repertuaru między innymi Andrea Bocelli.

Aktorzy z Teatru Kubuś ponownie podejmują poważną tematykę. Tym razem opowiedzą o bezduszności konfliktów zbrojnych w spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”. Scenariusz powstał w oparciu o ukraińską opowieść dla dzieci autorstwa Romany Romaszyn i Andrija Łesiwa. Ukazuje ona kontrast pomiędzy czasami pokoju i wojny na przykładzie tytułowego miasteczka o nazwie Rondo. Sztukę reżyseruje Judyta Berłowska.

Premierowo w Nowym Jorku

Nowy Jork / 03 lutego 2017 /

Film „Przy Planty 7/9” doczeka się premiery w Nowym Jorku. We wtorek 7 lutego produkcję w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera wyświetli tamtejsze Jewish Community Center. Z kolei w poniedziałek 6 lutego film będziemy mogli zobaczyć w Kielcach.

Strona 2 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay