Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Opera w filharmonii

Kielce / 09 listopada 2017 /

Operę komiczną o miłości, podstępnej intrydze i próbie wierności wystawi Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach. Instytucja przygotowała widowisko pt. „Cosi fan tutte”, do którego muzykę skomponował Mozart. Nowa interpretacja klasycznego dzieła w reżyserii Ryszarda Cieśli powstała we współpracy tutejszej orkiestry symfonicznej ze studentami Instytutu Edukacji Muzycznej UJK i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował I tom z Serii Świętokrzyskiej pt. „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Książka powstała w ramach projektu realizowanego przez Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

17. Przegląd Teatrów Alternatywnych rozpocznie się w ten piątek 10 listopada. Kilkudniową imprezę kulturalną od lat organizuje Teatr Ecce Homo. W tym roku zobaczymy kilka spektakli i nie tylko. Pierwszy wieczór będzie pełen wrażeń.

Sztuka ludowa i religijna

Kielce / 08 listopada 2017 /

Wystawę pokonkursową Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej obejrzymy w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt prac twórców nagrodzonych i wyróżnionych w 44. odsłonie konkursu. Zainspirowani sztuką ludową artyści przedstawiali wizerunki świętych czy sceny znane z przypowieści.

Kultowa komedia od dekad wystawiana na krajowych i zagranicznych scenach teatralnych zagości również w Kielcach. W niedzielę 26 listopada o godzinie 19 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach zobaczymy spektakl pt. „Szalone nożyczki” według tekstu Paula Portnera i w reżyserii Jakuba Ehrlicha. Uwielbiane przez widzów widowisko wystawiane jest na całym świecie od ponad 50 lat i nie bez powodu znalazło się księdze rekordów Guinnessa, jako najdłużej wystawiana sztuka w Stanach Zjednoczonych.

Galeria Wieża Sztuki otworzyła wystawę malarstwa autorstwa Jacka Frąckiewicza. Obrazy, które zobaczymy ocierają się o niedopowiedzenia. Z jednej strony wywołują uśmiech, z drugiej zmuszają do przemyśleń.

Widowisko w dwóch aktach przygotowuje Kielecki Teatr Tańca. W listopadzie artyści zaprezentują nowy spektakl pod tytułem „Zobacz jazz. Hymn of Life & Golden Ages”. Przybliży on widzom kulturę tańca jazzowego, który ma wiele odmian i ciekawą historię. - Chcemy też pokazać, że jazz jest to styl tańca, który jest nam bliski, kulturze słowiańskiej, bo jest bardzo energiczny, żywy. Jest tam także pierwiastek relacji damsko-męskich, przekomarzania się – mówi Elżbieta Pańtak, dyrektorka Kieleckiego Teatru Tańca.

Początkujący artyści i ci z wyrobioną marką na jednej wystawie. Ośrodek Kultury „Ziemowit” otworzył sezon artystyczny wystawą pod hasłem „Kolory muzyki”. Prezentowane obrazy i fotografie ukazują przenikający się świat barw i brzmień.

Z sandomierskich atrakcji skorzystamy w ten weekend po obniżonych cenach. W ramach akcji promującej Królewskie Miasto wezmą udział muzea, galerie, restauracje oraz hotele. Wydarzenie ma ożywić ruch turystyczny jesienią, zintegrować lokalną społeczność oraz zaprezentować najlepsze towary i usługi, jakie możemy znaleźć w Sandomierzu.

Wystawa w Wieży Sztuki

Kielce / 02 listopada 2017 /

Galeria Wieża Sztuki przygotowuje nową wystawę malarstwa autorstwa Jacka Frąckiewicza. Obrazy, które zobaczymy ocierają się o niedopowiedzenia. Z jednej strony wywołują uśmiech, z drugiej zmuszają do przemyśleń.

Jak co roku Pałacyku Zielińskiego organizuje Zaduszki Jazzowe. Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę 4 listopada o godzinie 17. Pierwszy wieczór upłynie pod znakiem koncertów akordeonisty Tadeusza Rachonia, pianisty Adama Makowicza i zespołu PKS Trio.

Kielce także będą miały cykliczne duże święto teatru dramatycznego. Coroczny festiwal chciałby organizować Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pilotażowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego rusza w tę sobotę 4 listopada. Będzie to niewielki przegląd ciekawych współczesnych sztuk, który sprawdzi możliwości logistyczne instytucji kultury pod kątem organizacji tego typu imprez.

29 października minęła 93. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu chce uczcić w Kielcach pamięć wybitnego poety dlatego zaprasza w najbliższy poniedziałek 6 listopada o godz. 19.30 na wieczór poetycki poświęcony autorowi "Pana Cogito".

Uczniowie wykonają chaczkary

Kielce / 27 października 2017 /

Ormiańskie krzyże, czyli chaczkary, wykonają uczniowie kieleckiego Plastyka. Tradycyjnie kamienne płyty powstawały jako upamiętnienie szczególnego wydarzenia bądź osoby. Natomiast w Kielcach dwa takie obiekty powstaną w ramach obchodzonego w tutejszej szkole artystycznej Roku Kultury Ormiańskiej. Podobnie jak w innych rejonach Polski, tak i u nas, krzyże mają być wystawione w przestrzeni publicznej.

Strona 2 z 62

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna