Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Tegoroczny maturzysta, absolwent II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach skrzyknął pasjonatów programowania i rozpoczął tworzenie poważnej gry strategicznej na komputer. Projekt pod nazwą „Empires” czerpie między innymi z kultowej strategii turowej „Sid Meier’s Civilization”, której pierwsza część pojawiła się w 1991 roku.

Sianokosy w skansenie

Tokarnia / 29 czerwca 2017 /

Dawne zwyczaje związane z sianokosami na kieleckiej wsi tematem kolejnej imprezy w Parku Etnograficznym w Tokarni. W najbliższą niedzielę 2 lipca w skansenie zobaczymy pokaz kośby, czyli koszenia trawy. Przy okazji, goście wydarzenia będą mogli sami naostrzyć i wyklepać kosę a także skosić kawałek łąki.

NIC, czyli coś ciekawego

Świętokrzyskie / 29 czerwca 2017 /

Natura – Idea – Człowiek, w skrócie NIC. To nieco prowokacyjna nazwa projektu Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, którego zadaniem jest wyszukiwanie i promowanie tzw. „osobliwości”, czyli mało znanych walorów turystycznych regionu. „Osobliwością” może być niezwykły człowiek, miejsce czy wyjątkowe przedsięwzięcia niewielkich społeczności, których nie znajdziemy w folderach podróżniczych.

Kilku kielczan nauczyło się wykonywania wielkoformatowej kaligrafii – teraz wymalowali napisy na budynkach przy jednym z podwórek w centrum. Za bramą kamienicy przy ulicy Wesołej 36 z inicjatywy Instytutu Dizajnu odbyła się akcja społeczna pt. „Ślady na podwórzu”. W jej ramach uczestnicy majowych warsztatów nanieśli na ściany domów napisy, które wskazali sami mieszkańcy. „Nie ma miejsca jak dom, jestem wdzięczny, że go mam”, „Nie zamienię tego miejsca na żadne”, „Mieszkam tu od dziecka” - między innymi takie ozdobne napisy pojawiły się na ścianach starych kamienic w centrum.

- Duża ilość premier, utrzymanie stabilności finansowej i liczby widzów, spektakle, które pojechały na festiwale, w niespokojnych czasach udaje nam się normalnie funkcjonować – wylicza dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego Michał Kotański pytany o sukcesy kieleckiej sceny w zamkniętym sezonie artystycznym. W ciągu ostatnich miesięcy instytucja wystawiła siedem nowych przedstawień i rzeczywiście była to największa liczba premier w jednym sezonie od przeszło dziesięciu lat. Teraz wszyscy pracownicy teatru mają do wykonania kilka ważnych zadań i nie chodzi tu tylko o utrzymanie odpowiedniego poziomu artystycznego.

Rusza letnia scena przy Kieleckim Centrum Kultury. Seria koncertów na świeżym powietrzu pod szyldem „Tarasy Sztuki” rozpocznie się już w tę niedzielę o godzinie 20.30. A wystąpi zespół Warsaw Tango Group.

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 26 czerwca 2017 /

Nową wystawę młodej artystki prezentuje Biuro Wystaw Artystycznych. W Małej Galerii instytucji zobaczymy malarstwo, w którym przenika się bogactwo barw i inspiracja muzyką takich kompozytorów jak Dvorak, Bach czy Gershwin. - Tym razem prezentujemy dzieła Nadii Świerczyny. Te jej prace rzeczywiście są kolorowe, radosne i muzyczne - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Premiera książki w WDK

Kielce / 21 czerwca 2017 /

W najbliższy piątek 23 czerwca o godzinie 17 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się uroczysta premiera książki „Komendant GRYF i jego żołnierze” autorstwa kieleckiego regionalisty Ireneusza Pietraszka.

Kielecki reżyser i scenarzysta Konrad Łęcki przygotowuje się do zdjęć do nowego filmu. Powstanie on na kanwie książki Cezarego Chlebowskiego pt. „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. To reporterski zapis działań partyzanckich w czasach II wojny światowej na terenie Kielecczyzny z Janem Piwnikiem „Ponurym” w roli głównej.

200 unikatowych nakryć głowy pokaże Muzeum Narodowe w Kielcach na nowej ekspozycji czasowej. Eksponaty pochodzą z Muzeum Nowojiczyńskiego w Czechach, które posiada największą na świecie kolekcję tego typu zabytków. Całość liczy sobie około 4 tysiące różnych przedmiotów. Powstała ona w 1909 roku, a 40 lat później udostępniona została zwiedzającym. Warto wspomnieć, że w mieście Nowy Jiczyn w XIX wieku działała fabryka Huckel, która była czołowym producentem kapeluszy na świecie. Wystawa w kieleckim muzeum pod hasłem „Kapelusze z głów!” prezentowana będzie od tego wtorku.

Magda Grąziowska i Wojciech Niemczyk to zdaniem publiczności najlepsi aktorzy tego sezonu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Natomiast najbardziej lubianym spektaklem okrzyknięte zostało przedstawienie „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Tak widzowie zdecydowali w zakończonym 25. Plebiscycie „O Dziką Różę”. Statuetki „Dzikiej Róży”, upominki, kwiaty wręczane były artystom podczas uroczystej gali w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Będzie się działo!

Kielce / 17 czerwca 2017 /

„Kielce w ruchu” – tak brzmi hasło tegorocznego Święta Kielc, które będzie w dniach 23-25 czerwca. Organizatorzy proponują kielczanom m.in. przeróżne zajęcia sportowe oraz rodzinny udział w konkursach sprawnościowych i wytrzymałościowych. Gwiazdą weekendu będzie zespół T.Love.

Losy jednej z ważniejszych w dziejach naszego miasta rodziny tematem nowej wystawy w Muzeum Historii Kielc. W salach instytucji znajdziemy ekspozycję pod tytułem „Rodziny kieleckie. Olędzcy”. Punktem wyjścia do opowieści stał się Antoni Olędzki, który pojawił się w mieście pod koniec XIX wieku i objął posadę dyrektora Kieleckiej Fabryki Marmurów.

Finał sezonu w FŚ

Kielce / 16 czerwca 2017 /

Koniec sezonu artystycznego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Muzycy zamkną kilka miesięcy bardziej wytężonej pracy koncertem symfonicznym z udziałem pianisty Georgijsa Osokinsa z Łotwy. W pierwszej części występu usłyszymy wykonania utworów Rachmaninowa i Chopina.

Strona 10 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay