Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Codzienność emeryta nie zawsze musi ograniczać się jedynie do kapci, wnucząt i zestawu tabletek do połknięcia. Świętokrzyscy seniorzy wielokrotnie pokazują, że mimo wieku można pozostać aktywnym fizycznie i twórczo. Tym razem wykazali się talentem fotograficznym.

Rozmowa z Radosławem Nowakowskim, muzykiem grupy Osjan, grafikiem i tłumaczem.

Powstaną dzieła z używanych ubrań

Kielce/Świętokrzyskie / 22 lutego 2017 /

W sumie 1200 kilogramów kolorowych kawałków różnych tkanin trafiło do 30 szkół podstawowych i gimnazjów. Tak rozpoczął się konkurs ph „Recycling na miarę. 4 pory roku”, który organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego w Kielcach i Fundacja VIVE Serce Dzieciom. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy, które najpewniej trafiłyby na śmietnik, uczniowie z regionu wykonają prace plastyczne. Na początku czerwca poznamy autorów najlepszych interpretacji konkursowego hasła.

Złote lata swingu przypomną muzycy w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek w sali koncertowej instytucji usłyszymy przeboje największych amerykańskich artystów. Wykona je zespół wokalny, którego występy za każdym razem są widowiskiem łączącym starannie opracowane utwory z żartem i perfekcyjnymi głosami.

Prawie 80 tysięcy złotych dofinansowania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na organizację trzeciej edycji Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Letnią imprezę organizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” i jest to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w regionie. Już od kilku miesięcy instytucja pracuje nad programem festiwalu. Wiadomo, że zobaczymy najciekawsze inscenizacje dla młodych widzów, a także filmy.

Ponad tydzień pozostał do kieleckiej premiery filmu pt. „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Twórcy obrazu krótko podsumowali prace i podzielili się opowieściami o produkcji. Co obraz w reżyserii człowieka z naszej ziemi dał artystom?

Podczas jednego z ważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju prezentowany będzie kielecki spektakl. „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zobaczy publiczność XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Aktorzy ze stolicy województwa świętokrzyskiego pokażą się na warmińskiej scenie 23 marca.

„Nie wszyscy święci” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Jej autorzy chcieli się zmierzyć ze współistnieniem dobra i zła, a także przyjrzeć współczesnym świętym i… nieświętym.

Film kieleckiego reżysera Konrada Łęckiego oficjalnie będą promowały aż dwa utwory muzyczne. Na początku lutego w sieci pojawił się klip do kawałka pod tytułem „Pytasz synku” w wykonaniu rapera Lukasyno, który nawiązuje do filmu pt. „Wyklęty”. Kolejny teledysk zaprezentowany zostanie w przyszłym tygodniu podczas konferencji prasowej na temat nadchodzącej premiery.

W jaki sposób graficy, projektanci nawiązują do polskich symboli narodowych? O tym będzie mowa podczas pierwszego spotkania z cyklu pod hasłem „To znaczy” w Instytucie Dizajnu. W nadchodzącą niedzielę o godzinie 12 szczegóły tej problematyki omówi kuratorka i kustoszka Muzeum Narodowego w Kielcach doktor Anna Myślińska.

Dzień Kota w muzeum

Kielce / 18 lutego 2017 /

Gratka dla miłośników futrzastych zwierzaków. W tę niedzielę w Muzeum Zabawek i Zabawy o godzinie 11 rozpocznie się Dzień Kota. Podczas imprezy każdy chętny będzie mógł pochwalić się swoim pupilem przed szerszą publicznością. Ponadto, dla dzieci i dorosłych organizatorzy przygotowali atrakcje związane z kotami.

Kielecka produkcja filmowa już po pokazie dla prasy. W Warszawie odbyła się przedpremierowa projekcja „Wyklętego” w reżyserii Konrada Łęckiego dla przedstawicieli ogólnopolskich mediów, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Według relacji produkcja i jej twórcy nagrodzeni zostali brawami, co ponoć rzadko zdarza się na tego typu pokazach.

Aktorzy z Teatru Kubuś ponownie podejmują poważną tematykę. Tym razem opowiedzą o bezduszności konfliktów zbrojnych w spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”. Scenariusz powstał w oparciu o ukraińską opowieść dla dzieci autorstwa Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Ukazuje ona kontrast pomiędzy czasami pokoju i wojny na przykładzie tytułowego miasteczka o nazwie Rondo.

Coś dla zakochanych

Kielce / 15 lutego 2017 /

Utwory Beethovena i Prokofiewa to nawiązująca do dnia św. Walentego propozycja muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej. W piątek 17 lutego o godzinie 19 orkiestra symfoniczna oraz Artur Jaroń w roli pianisty zagrają koncert pod hasłem „Klasyka dla zakochanych”. Całość poprowadzi dyrygent i dyrektor instytucji Jacek Rogala.

Strona 10 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay