Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

Siedmiu instruktorów, dwustu uczestników i czternaście różnych modułów zajęć. Rozpoczęły się XXX Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego w Kieleckim Teatrze Tańca. Do niedzieli, chętni pod okiem specjalistów uczą się poruszania w rytmie broadway jazz, commercial dance a także nowoczesnego tańca izraelskiego. - Są z nami ci pedagodzy, których od zawsze zapraszamy na nasze warsztaty – mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT.

Śpiewem i recytacją uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jubileuszowy koncert odbędzie się w nadchodzący piątek 14 października w kieleckiej bazylice katedralnej. Wystąpi między innymi Chór Kameralny Fermata oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK pod batutą Ewy Robak. Narrację poprowadzi aktor filmowy i teatralny Jerzy Zelnik. 

Tendencja wzrostowa, a nie spadkowa w finansowaniu kultury w przyszłym roku. Marszałek Adam Jarubas informuje, że minimalnym progiem dotowania bibliotek, filharmonii czy teatru będzie budżet ustalony na rok bieżący. Przypomnę, że na ten cel w 2016 roku samorząd zaplanował ponad 30 milionów złotych. 

Jednym kojarzy się z Fabryką Pomp, innym z Rezerwatem Biesak lub krzyżem na Bruszni. Wielu kielczan wie jednak o Białogonie tylko tyle, że jest on jedną z południowych dzielnic na obrzeżach Kielc. Dlaczego warto wiedzieć o nim nieco więcej?

Opowiadał o Kielecczyźnie, organizował wyprawy ze szczególną troską o niepełnosprawnych, kształcił przyszłych przewodników po regionie. Teraz przyjaciele chcą upamiętnić sławnego regionalistę. Na Kadzielni stanie nietypowy pomnik, który wspominać będzie Jerzego Kapuścińskiego.

Napisz o teatrze

06 października 2016 /

Organizatorami Konkursu „Napisz do nas o nas”  są Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Loża3 oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego.

Nie mówiąc nikomu o swoich planach Harper Regan opuszcza rodzinę i swój dom. Rusza w drogę nie licząc się z konsekwencjami. Tak rozpoczyna się kolejna w tym sezonie premiera w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Harper” według tekstu Simona Stephensa, a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego ma opowiadać pewną historię od A do Z.

Jak wyglądały prace nad najdłużej przygotowywaną ekspozycją w Muzeum Narodowym w Kielcach? Między innymi o tym opowiedzą znawcy sztuki podczas spotkania w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wydarzenie dotyczyć będzie wystawy prac Rafała Hadziewicza, twórcy związanego z Kielecczyzną. Poruszony zostanie temat podróży artysty, ciekawych informacji z XIX-wiecznej prasy czy parafialnych kronik, a także kwestia kilkuletnich poszukiwań obrazów przez kieleckich muzealników. Przy okazji prezentowany będzie katalog towarzyszący wystawie, którego autorką jest Joanna Kaczmarczyk, kuratorka ekspozycji.

Piosenkarka kojarzona z Piwnicą pod Baranami, kabaretem Loch Camelot i Grzegorzem Turnauem wystąpiła w Pałacyku Zielińskiego. Basia Stępniak-Wilk kielecką publiczność uraczyła swoimi utworami z nurtu „krainy łagodności”.

Udowadniają, że kobiety niepełnosprawne też skrywają piękno. Sześć kielczanek z dysfunkcjami przeszło metamorfozę: zostały umalowane i uczesane a następnie wzięły udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wykonane zdjęcia zaistniały już w mediach społecznościowych. Wkrótce zostaną pokazane na wystawie w Pałacyku Zielińskiego. 

Muzycznie październik rozpocznie się w Pinczowie nieopodal Kielc. Songwriter's Festival to propozycja kulturalna  tamtejszego centrum kultury. Podczas koncertu wystąpią artyści pochodzący z zagranicy tacy jak: Henry David's Gin, trio grające muzykę akustyczną, a także Teddy Jr- holenderski artysta filmowy oraz Sasha Boole ukraiński multiinstrumentalista. 

Inscenizację na kanwie greckiej produkcji filmowej wystawi Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Sztuka pod tytułem „Kieł” opowiada o rodzinie, w której dzieci są ściśle izolowane od reszty świata. Całe ich życie odbywa się bez kontaktu ze światem zewnętrznym, co pozwoliło wytworzyć złudzenie utopii zamkniętej w czterech ścianach. Zdaniem twórców opowieść może być pojmowana również w szerszym kontekście. 

Filharmonia Świętokrzyska proponuje muzyczny wieczór z klasykami. W ten piątek o godzinie 19 w sali koncertowej zabrzmią utwory Mozarta oraz Schuberta. Na fortepianie zagra Paweł Kowalski, który w latach swej wczesnej młodości nie planował kariery muzycznej. Chciał zostać piłkarzem lub… kościelnym. 

Projektanci pomogą własnoręcznie wykonać wzorzysty obrus. Instytut Designu w weekend organizuje zajęcia dla dorosłych z druku na tkaninie, podczas których uczestnicy zdobić będą przygotowany wcześniej materiał roślinnymi wzorami. Wykorzystane do tego zostaną liście czy płatki kwiatów. 

Strona 10 z 32

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay