Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Filharmonia najczęściej kojarzy się z koncertami muzyki poważnej. Jednak ta nasza, Świętokrzyska, na swój repertuar spogląda nieco szerzej. Dlatego w ciągu najbliższych trzech miesiącach w salach instytucji zagości muzyka poważna, rozrywkowa, a także projekcje filmów. 

Brzmienia wesel z lat 50. i 60. ubiegłego wieku przypomni folkowy zespół Tęgie Chłopy. Utwory towarzyszące drodze na ceremonię zaślubin czy oczepinom znajdziemy na drugiej płycie artystów przywracających pamięć o tradycyjnej muzyce Kielecczyzny. W tej chwili trwają prace nad materiałem, który najprawdopodobniej w sklepach pojawi się w ciągu najbliższych tygodni. 

Sceną ponownie rządzić będą młodzi artyści. W Kieleckim Teatrze Tańca wystawione zostaną choreografie stworzone przez aktorów na co dzień pracujących w tej instytucji. Obecnie powstają scenariusze krótkich spektakli. Jak przyznaje Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT w ten sposób stworzona została przestrzeń twórczej pracy, w której tancerze mogą poznać swój zawód od innej strony. - Młodym ludziom trzeba dawać szansę. Myślę, że to im pomoże rozwinąć swoje zdolności – mówi szefowa sceny.

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń i wręczania prezentów. Dobrym słowem dzielimy się nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Instytucje, które chcą być jak najbliżej ludzi również przekazują życzenia. Teatr im. Stefana Żeromskiego robi to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na oficjalnym profilu kieleckiej sceny pojawiła się seria elektronicznych kartek z bożonarodzeniowymi życzeniami.

Przetrwało wojnę, czasy przemian politycznych, poradziło sobie z konkurencją. Funkcjonowało pod różnymi nazwami, przechodziło z rąk do rąk. Kino „Moskwa”, bo o nim mowa, bawi i uczy już od 90 lat. Będzie obchodzić jubileusz pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia. 

Rozmowa z Markiem Wawro, artystą plastykiem 

Tajemniczy świat przedziwnych stworzeń i marzenia kilkuletniej dziewczynki. I to wszystko nie po drugiej stronie lustra a na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Artyści przygotowują właśnie nową premierę w oparciu o powieść pt. „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Spektakl, podobnie jak książka będzie pełen niespodzianek a także odniesień do kultury popularnej.

Poszukują w muzyce

Kielce / 22 grudnia 2016 /

Takiego spektaklu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego chyba jeszcze nie było. Jak informują artyści, interdyscyplinarny zespół pracuje właśnie nad muzycznym przedstawieniem, którego scenariusz inspirowany jest filmem z 1984 roku zarejestrowanym podczas trasy koncertowej „Stop making sense” amerykańskiej grupy rockowej Talking Heads. Artyści w ten sposób chcą ruszyć w metaforyczną podróż w poszukiwaniu szczerości i wspólnoty. 

Rozmowa z Konradem Łęckim, reżyserem filmu „Wyklęty”

Wkrótce kieleckie kino przy ulicy Staszica świętować będzie 90-lecie działalności. Pracownicy instytucji na te wyjątkowe urodziny zapraszają w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godzinie 17. Wyświetlone zostaną dwa filmy, które istotne były dla okresu, w którym kina w Kielcach przeżywały swój rozkwit. - Postaramy się zabrać państwa do lat dwudziestych kiedy kino wciąż było na początku swojej drogi - mówi Aleksandra Wójcik z kina „Moskwa”.

Świętokrzyscy artyści zmobilizowali się i wkrótce pokażą swoje prace na wspólnej ekspozycji. Biuro Wystaw Artystycznych przygotowuje właśnie doroczną wystawę związkowców pod hasłem „Kapitał Sztuki”. W salach galerii przy ulicy Kapitulnej zobaczymy prace plastyków, fotografików i rzeźbiarzy. 

Chłód nie zniechęcił kielczan do odwiedzin przedświątecznego jarmarku przy dworku Laszczyków. Na dziedzińcu zabytkowej posiadłości pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej rozstawili drewniane budki, które tradycyjnymi produktami zapełnili świętokrzyscy wytwórcy żywności i ozdób świątecznych.

Przynajmniej cząstka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie zagościła w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbył się retrospektywny przegląd produkcji, które gościły w programie wspominanego festiwalu. 

Symboliczny i wykorzystujący ciemne barwy, może trochę niepokojący – taki jest styl projektowania plakatów Marty i Michała Sicińskich. Z tą dwójką łodzian współtworzących studio Punk Widzenia będą mogli porozmawiać kielczanie. Spotkanie z projektantami odbędzie się jutro o godzinie 18 w czytelni Instytutu Dizajnu. 

Strona 10 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay