online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Teatr im. Stefana Żeromskiego przygotowuje sztukę nowoczesną pt. „1946”. Artyści powrócą do tragicznego wydarzenia sprzed 71 lat, do którego doszło przy ul. Planty. Przypomnijmy, że zginęło wówczas 37 Żydów i 3 Polaków. Kontrowersyjny i nie do końca wyjaśniony pogrom kielecki wciąż jest tematem gorących dyskusji.

Ponad 160 tysięcy gości w tym roku skorzystało z oferty Muzeum Wsi Kieleckiej. To o 10 tysięcy więcej w stosunku do roku poprzedniego. Od początku stycznia do końca listopada turyści najchętniej odwiedzali skansen w Tokarni. Park zwiedziło ponad 116 tysięcy osób. Instytucja ma się czym chwalić, mimo że jeszcze trochę zostało do końca grudnia.

Młodzieżowe grupy teatralne ponownie zaprezentują się na scenie Kubusia. W najbliższy czwartek 14 grudnia w profesjonalnych warunkach wystąpi Teatrzyk Mimo To działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Poprzez pantomimę podtytułem „Znajdziesz mnie tam, gdzie wszystko jest miłością” młodzi artyści opowiedzą o nie najlepszej kondycji rodziny we współczesnym świecie.

Ponownie wspominamy dawną wielokulturowość Kielc. Pretekstem do tego jest otwarcie repliki kiosku Kiebabczego, która powstała z inicjatywy Rafała Zamojskiego ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje. Ten fakt wykorzystało Muzeum Dialogu Kultur i zorganizowało wystawę o Ormianach, którzy stanowili ważną część społeczności miasta.

W Biurze Wystaw Artystycznych trwa kiermasz szklanych bombek na choinkę. Od lat projektuje je Lucyna Gozdek ze Staszowa. Bombki w najpopularniejszej kulistej jak i fantazyjnej formie powstają z wykorzystaniem tradycyjnej ręcznej metody.

Film o Belinie

Kielce / 08 grudnia 2017 /

Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich premierowo zaprezentuje film pt. „Piosnka o Belinie”. To fabularyzowany dokument w reżyserii Przemysława Bednarczyka poświęcony postaci słynnego kawalerzysty Władysława Beliny-Prażmowskiego. Film jest podróżą w czasie do miejsc i wydarzeń, w których rodziła się legenda Beliny, a wraz z nią legenda Legionów.

Teatr „Kubuś” wystawą fotografii artystycznej podsumował kolejną edycję projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Przypomnijmy, że działania artystów w ramach tej akcji kierowane są do osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym i ich rodzin. Przez ostatnie kilka miesięcy wybrani więźniowie spotykali się w teatrze przy ul. Dużej ze swoimi najbliższymi podczas warsztatów.

W Kieleckim Centrum Kultury zaprezentowane zostało widowisko pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Muzyczny spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Artyści przypomnieli najważniejsze chwile w życiu tytułowego wodza i w dziejach odradzającej się Polski.

Chorym nieuleczalnie dzieciom pomoże uzdolniona artystycznie młodzież. Uczniowie oraz wychowawcy z kieleckiej szkoły plastycznej i muzycznej w najbliższą sobotę 9 grudnia w galerii Echo organizują weekendową akcję charytatywną pod hasłem „Spełniamy Świąteczne Marzenia”.

Wystawę malarstwa realistycznego otworzy Muzeum Narodowe w Kielcach. Kolekcje dzieł XIX-wiecznych artystów zobaczymy na ekspozycji pod hasłem „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Przypomnijmy, że Szermentowski i Kostrzewski byli związani z regionem świętokrzyskim. Malarze przebywali w Kielcach na zaproszenie Tomasza Zielińskiego, kolekcjonera i mecenasa młodych artystów. Przedstawiali wsie i miasta Kielecczyzny.

Teatr „Kubuś” wystawą fotografii artystycznej podsumuje kolejną edycję projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Przypomnijmy, że działania artystów w ramach tej akcji kierowane są do osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym i ich rodzin.

Z okazji urodzin

Kielce / 04 grudnia 2017 /

We wtorek 5 grudnia o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury zobaczymy spektakl historyczny pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Widowisko z udziałem kieleckich aktorów przypomni najważniejsze chwile w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i w dziejach odradzającej się Polski.

Malarstwo w MNKi

Kielce / 04 grudnia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach w czwartek 7 grudnia o godzinie 18 otworzy wystawę pt. „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Ekspozycja przybliży twórczość dwóch przedstawicieli polskiego realizmu II połowy XIX wieku.

Członkowie Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci zaprezentowali w Wojewódzkim Domu Kultury fabularyzowany film dokumentalny pt. „Tarzan. Ułan z Zawichostu” w reż. Sławomira Mazura. Produkcja opowiada historię Tomasza Wójcika, zapomnianego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej działającego w regionie świętokrzyskim. Dokument przybliża fakty historyczne i ciekawostki dotyczące tej bohaterskiej ale i nieco tajemniczej postaci. Uroczystą premierę uświetnił koncert zespołu Forteca, który wykonuje utwory inspirowane historią polski i bohaterami walk o niepodległość.

Strona 10 z 73

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna