Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

W Muzeum Historii Kielc dostępne są dwie nowe wystawy fotografii wykonanych przy pomocy technik szlachetnych. Na pierwszej z nich zatytułowanej „Bliźniacze odbicie” znajdują się zdjęcia Kamili Błaszkiewicz wykonanych przy użyciu gumy dwuchromianowej, czyli w niezwykłej technice fotograficznej znanej już w XIX wieku. Zobaczymy na nich fizyczne podobieństwa pomiędzy spokrewnionymi ze sobą kobietami. Drugi zbiór zdjęć pt. „Camino” prezentuje Arkadiusz Sędek. Fotografie stanowią relację z wędrówki, pokonywania własnych granic, a także poznawania własnego wnętrza.

W piątek 11 sierpnia w Kielcach na dziedzińcu Wojewódzkiego Domu Kultury odbędzie się akustyczny koncert węgierskiego zespołu rockowego Hungarica. Grupę będzie supportował polski zespół Pozytywka. Start o godzinie 19.00.

50 artystów uczestniczy w 14. Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Pocztówki Chęcińskie 2017”. Mistrzowie pędzla z Polski, Anglii czy Białorusi uwieczniają właśnie najciekawsze zakątki Chęcin i okolic. Artystów można spotkać między innymi na tamtejszym rynku, na uliczkach w centrum czy w skansenie w Tokarni.

Pozostałości złoceń z XVIII wieku odkryto podczas prac konserwatorskich w kościółku z Rogowa, który znajduje się w zbiorach Parku Etnograficznego w Tokarni. Oryginalne złocenia zostały zabezpieczone. Zdobienia nie zachowały się jednak we wszystkich partiach. Brakujące fragmenty będą rekonstruowane. To nie wszystkie odkrycia, jakich konserwatorzy dokonali w niewielkiej świątyni.

Osiem spektakli teatrów z Warszawy czy Wrocławia zobaczymy podczas nadchodzącego 3. Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art! Do tego odbędą się także warsztaty dla dzieci i dorosłych, projekcje filmów krótkometrażowych a także spacer po miejscach związanych z kieleckim teatrem lalkowym.

Śladami pisarza

Świętokrzyskie / 09 sierpnia 2017 /

Miejsca związane z rodziną pisarza z Kielecczyzny odwiedzimy podczas 6. Imieninowego Rajdu Śladami Stefana Żeromskiego. Jednodniowa wycieczka odbędzie się 2 września. Na trasie rajdu znalazły się takie miejsca jak Zamek Królewski w Chęcinach, dwór w Ludynii czy Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie odbędzie się finał Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Fotografie przedstawiające polskich sportowców, którzy wzięli udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2017 w Austrii zobaczymy na nowej wystawie na kieleckim Rynku. Na ekspozycji pt. „Pragnę zwyciężać” przygotowanej przez świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych znalazło się około 30 zdjęć autorstwa Adama Nurkiewicza, członka Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. We wtorek 8 sierpnia o godzinie 10 odbędzie się jej uroczyste otwarcie.

Zdobili latający dywan

Kielce / 06 sierpnia 2017 /

Przedmiot znany ze zbioru baśni pt. „Księga tysiąca i jednej nocy” stworzyli pracownicy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z kielczanami spędzającymi popołudnie w centrum miasta. - Dzieci i dorośli pięknie ozdobili latający dywan, który następnie wzniósł się wysoko do góry – mówi Przemysław Żmiejko z „Kubusia”. Happening odbył się na Placu Artystów i zapowiadał nadchodzący 3. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Kino pod chmurką

Kielce / 04 sierpnia 2017 /

Koncert i pokaz filmowy w jednym. To propozycja na najbliższą niedzielę Kieleckiego Centrum Kultury w ramach Tarasów Sztuki. Podczas plenerowej imprezy zobaczymy niemą produkcję z 1918 roku z muzyczną ilustracją na żywo przygotowaną przez zespół prezentujący alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu i teatru.

Imprezą kulturalną uczcimy 72. rocznicę rozbicia więzienia kieleckiego. W ten piątek o godzinie 20.30 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego rozpocznie się koncert krakowskiego rapera Tadka. Po występie odbędzie się pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „WiN. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego i „Zdobycie więzienia w Kielcach” w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Imieniny kabareciarza

Kielce / 02 sierpnia 2017 /

Koncert imieninowy Bronisława Opałko, czyli Genowefy Pigwy odbędzie się w piątek 1 września w Amfiteatrze Kadzielnia. Po godzinie 18 wystąpią znani świętokrzyscy muzycy tacy jak Włodek Kiniorski, zespół Mafia czy Krzysztof K.A.S.A Kasowski. Natomiast gwiazdami wieczoru będą Maciej Maleńczuk i oczywiście Genowefa Pigwa.

Retrogranie w muzeum

Kielce / 02 sierpnia 2017 /

Dla wielu ludzi dorastających w latach 80. i 90. ubiegłego wieku symbolem dzieciństwa jest nie tylko gra w nogę, zbijaka czy chowanego. Kilka dekad wstecz serca najmłodszych podbijała rozrywka elektroniczna, zwłaszcza po przemianie ustrojowej. Zabawę zapewniały coraz śmielej wkraczające na nasz rynek komputery i konsole do gier.

„Kompozycje szklane” stworzą uczestnicy kolejnych warsztatów w pracowni ceramiki Instytutu Dizajnu. Projektanci nauczą technik cięcia, szlifowania i zdobienia szkła. Zajęcia odbędą się w najbliższy piątek o godzinie 17 i kierowane są do odbiorców dorosłych.

Od tańców dworskich po brazylijskie rytmy – tak szeroki repertuar zaproponuje Cracow Guitar Quartet, który w tym tygodniu wystąpi w Filharmonii Świętokrzyskiej. Usłyszymy także symfoniczny pt. „Noc na Łysej Górze”, który może przywoływać skojarzenia ze świętokrzyskimi legendami.

Strona 10 z 62

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna