Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Dwie wokalistki z województwa świętokrzyskiego wyróżnione zostały w Krakowie. Młode artystki przywiozły do domów nagrody specjalne, które wywalczyły podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rosiewicza „Kima”.

Całą plejadę dawnych polskich gwiazd i nie tylko można zobaczyć w Galerii Winda mieszczącej się w KCKu. Odsłonięta tam została wystawa fotografii portretowych, które w 20-leciu międzywojennym wykonał Benedykt Jerzy Dorys. 

Wernisażem ekspozycji prac 75 fotografików Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach podsumowało 17. Międzynarodowe Biennale Krajobrazu – Definicja Przestrzeni. Przy okazji laureaci konkursu odebrali nagrody.

Serię niesamowitych zdjęć zaprezentowało kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych. To podsumowanie projektu Teatru Kubuś skierowanego do osób osadzonych w kieleckim areszcie i ich rodzin. Jego celem jest odbudowanie zerwanych więzi. Ten proces uchwycili artyści-fotograficy. 

Nie tylko jarmark Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowuje z okazji zbliżających się świąt. Wkrótce instytucja wyda książkę o tym, jak dawniej chłopi z naszego regionu obchodzili Boże Narodzenie. Aby opracowanie mogło powstać etnograf Ewa Tomaszewska przeprowadziła 27 wywiadów z mieszkańcami 18 świętokrzyskich wsi. Badaczka rozmawiała z ludźmi, którzy urodzili się między 1918 a 1950 rokiem. 

Konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, niepełnosprawni oraz sprawy szarej codzienności – taka tematyka wciąż nurtuje twórców filmowych. O tym można się przekonać przeglądając program XXII Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt. A ten rozpocznie się już w przyszłym tygodniu w Kieleckim Centrum Kultury. W sumie zobaczymy 29 produkcji podzielonych na dziewięć pokazów tematycznych. Festiwal otworzy wernisaż wystawy zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa, który uwiecznił na fotografiach popularnych w latach 30. ub. wieku aktorów. Prace będzie można zobaczyć w poniedziałek o godzinie 19 w Galerii Winda. Robert Wieczorek z impresariatu Kieleckiego Centrum Kultury mówi, że tematyka dawnego polskiego kina zawsze cieszy się zainteresowaniem publiczności, co można było zaobserwować podczas letnich imprez instytucji. 

Niepełnosprawni mogą być pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego – o tym przekonuje Fundacja Studio TM, która pod koniec listopada organizuje Festiwal Teatru Niemego. - Chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem skazującym na izolację, pustkę lub samotność – informują organizatorzy. 

Plenery uwiecznione

Świętokrzyskie / 17 listopada 2016 /

Budynki, przyroda, a nawet duży fiat czy popularny Mercedes „Beczka”. Plon prac rysunkowo-malarskich studentów Politechniki Świętokrzyskiej zrealizowanych na zajęciach plenerowych jest niezwykle bogaty. Od dziś dzieła kieleckich żaków można oglądać w holu budynku A uczelni.

W tym roku w Kielcach zobaczymy jeszcze więcej filmów dokumentalnych. Festiwal NURT nie będzie jedynym przeglądem tej jesieni w stolicy województwa świętokrzyskiego. W kinie „Fenomen”, które mieści się w Wojewódzkim Domu Kultury będziemy mogli zobaczyć pokazy dokumentów, które w tym roku gościły na Millenium Docs Against Gravity.

Mydło – zrób to sam!

Kielce / 15 listopada 2016 /

Nie trzeba wydawać majątku na naturalne kosmetyki – można je wyprodukować samemu. O tym przekonają się uczestnicy kolejnej odsłony zajęć z cyklu Tradycja +, które proponują pracownicy Wzgórza Zamkowego. W najbliższą sobotę 19 listopada o godzinie 11 w salach Instytutu Designu odbędą się warsztaty mydlarskie. Poprowadzi je Paulina Ciąćka, chemiczka i pasjonatka samodzielnej produkcji naturalnych kosmetyków.

Niezwykłą wystawę rękopisów Henryka Sienkiewicza przygotowało Muzeum Narodowe w Kielcach Pałacyku w Oblęgorku. Będzie ją można oglądać od wtorku (15.11.).

W sobotę (12.11) o godz.19.00 w kieleckim WDK. Wówczas usłyszymy legendarne ,,I can't get no satisfaction"oraz inne hity zespołu odbiegające z... No wlaśnie! Głośników na tamtejszej sali kinowej.

39. Pieśniobranie na Wzgórzu Zamkowym zakończyło kieleckie obchody Święta Niepodległości. Niska temperatura na dworze nie zniechęciła kielczan, którzy tłumnie uczestniczyli w imprezie.

O tym jak wyglądał kielecki deptak sto lat temu i jak się zmieniał na przestrzeni lat opowie nowa wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury. W piątek 11 listopada o godzinie 17.30 w murach tej instytucji odsłonięta zostanie ekspozycja pt. „Ul. Henryka Sienkiewicza od początku”.

Strona 10 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay