Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

KULTURA KIELCE

Kielce także będą miały cykliczne duże święto teatru dramatycznego. Coroczny festiwal chciałby organizować Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pilotażowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego rusza w tę sobotę 4 listopada. Będzie to niewielki przegląd ciekawych współczesnych sztuk, który sprawdzi możliwości logistyczne instytucji kultury pod kątem organizacji tego typu imprez.

29 października minęła 93. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu chce uczcić w Kielcach pamięć wybitnego poety dlatego zaprasza w najbliższy poniedziałek 6 listopada o godz. 19.30 na wieczór poetycki poświęcony autorowi "Pana Cogito".

Uczniowie wykonają chaczkary

Kielce / 27 października 2017 /

Ormiańskie krzyże, czyli chaczkary, wykonają uczniowie kieleckiego Plastyka. Tradycyjnie kamienne płyty powstawały jako upamiętnienie szczególnego wydarzenia bądź osoby. Natomiast w Kielcach dwa takie obiekty powstaną w ramach obchodzonego w tutejszej szkole artystycznej Roku Kultury Ormiańskiej. Podobnie jak w innych rejonach Polski, tak i u nas, krzyże mają być wystawione w przestrzeni publicznej.

„Kubuś” w rozjazdach. Prawie jak kilka dekad temu

Kielce/woj. świętokrzyskie / 27 października 2017 /

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” powraca do korzeni i jeździ ze spektaklem po regionie. Podobnie jak kilka dekad temu. Artyści przygotowali spektakl pt. „Sztuka latania”, który przez najbliższe tygodnie będzie grany tylko w szkołach.

„Zabić, zrujnować, zniszczyć” - to kolejna wystawa Muzeum Wsi Kieleckiej, która bez ogródek omawia niemiecki terror w regionie w czasach drugiej wojny światowej. Ekspozycja podaje liczbę i nazwiska ofiar hitlerowców, skalę zniszczeń materialnych oraz politykę wyniszczania społeczeństwa polskiego. Oprócz fotografii i list z personaliami pomordowanych na wystawie zobaczymy także autentyczne przedmioty wykorzystywane w więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej.

„Pokój lalki” - to hasło kolejnej wystawy, która towarzyszy trwającej Akademii OFF FASHION. Jej otwarcie odbędzie się dziś (wtorek 24 października) o godzinie 19 w galerii Kostiumeria znajdującej się w murach Kieleckiego Centrum Kultury. Ekspozycja przeniesie nas do świata marzeń za sprawą bajkowych postaci, które zobaczymy w gablotach.

W czwartek 26 października 2017 r. w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się koncert połączonych chórów. Muzycy przyjadą do Chmielnika z Jędrzejowa i z Francji i wykonają utwory z różnych stron świat – w tym z kręgu kultury żydowskiej. Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp bezpłatny.

Znajomością literatury będziemy mogli się wykazać podczas kolejnego wieczoru Akademii OFF FASHION. Dziś o godzinie 19 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury rozpocznie się zabawa łącząca promocję czytelnictwa z modą i konkursem. W ramach spotkania zaproszeni goście odczytają nawiązujące do ubioru fragmenty książek, zaś zadaniem publiczności będzie odgadnięcie z jakiego tytułu pochodzi przytaczany tekst.

Lalki produkowane od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych prezentuje Galeria Winda w Kieleckim Centrum Kultury. „Lalka w Belle Epoque”, bo taki tytuł nosi ekspozycja, analizuje przemiany zabawek na przestrzeni 150 lat. Oglądając wystawę dowiemy się co nieco o rodzajach lalek oraz o ich historii w kontekście trendów w modzie i przemian kulturowych oraz społecznych.

Moda na czytanie, czyli kolejna odsłona Akademii OFF FASHION. Seria imprez kulturalnych łącząca najnowsze trendy w ubiorze z promocją czytelnictwa rozpocznie się w ten piątek 20 października i potrwa tydzień. W ramach kilkudniowej imprezy odbędą się wernisaże wystaw, głośne czytanie literatury czy warsztaty. Program każdego z wieczorów powstał w oparciu o powieść pod tytułem „Lalka” Bolesława Prusa.

Opowieść o bohaterstwie z okresu okupacji hitlerowskiej zekranizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Światło dzienne ujrzała fabularna produkcja filmowa o poczynaniach Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, który 1944 roku dowodził oddziałem Armii Krajowej w okolicach Kielc. Pełnometrażowy film pt. „Wilk” za darmo obejrzymy w serwisie YouTube. W rolach partyzantów wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych. W produkcji zobaczymy także kieleckiego aktora.

Opowieści o refleksyjnej podróży i kulisach powstawania książki pt. „Camino znaczy droga” wysłuchali kielczanie podczas spotkania autorskiego z Bohdanem Gumowskim. Impreza z udziałem podróżnika i radiowca promująca wydawnictwo odbyła się w Pałacyku Zielińskiego. Goście mogli porozmawiać z autorem o pielgrzymce do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

320 fotografików stara się o nagrodę w ramach konkursu „Życie jest piękne”, który organizuje Kieleckie Centrum Kultury. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Przypomnę, że zadaniem uczestników konkursu było nadesłanie zdjęć przedstawiających piękno naszej codzienności, niepowtarzalne sytuacje czy wyjątkowych ludzi. Ważne, by fotografie tematycznie dotyczyły miasta, natury, mody lub kulinariów.

Strona 10 z 69

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna