Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Wieniawskiego zaprezentuje się w Kielcach w koncercie „Arcydzieła Symfoniki”. Skrzypaczka Maria Włoszczowska wraz z orkiestrą naszej filharmonii zagra między innymi poemat symfoniczny „Stańczyk” Ludwika Różyckiego. To propozycja na dzisiejszy wieczór. Start o godzinie 19. 

Obrazy w BWA

Kielce / 02 lutego 2017 /

Dwa nowe zbiory malarstwa zaprezentuje Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Pierwszy z nich pt. „Nie wszyscy Święci” kuratorzy odsłonią w galerii górnej miejskiej instytucji. Twórcy prac na różne sposoby starają się definiować pojęcie „świętości”. 

W Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę o człowieku, którego przyćmiła sława jego brata, Józefa Piłsudskiego. Z wystawy pt. „Bronisław Piłsudski. Niezwykły brat Marszałka” dowiadujemy się, że omawiana postać była wybitnym etnografem, muzealnikiem, badaczem folkloru Podtatrza. 

Fotografie, niespotykane przedmioty codziennego użytku, wyroby XIX-wiecznych złotników. Miedzy innymi takie przedmioty pozyskało w ostatnim czasie Muzeum Historii Kielc. W wielu przypadkach są to drobnostki, ale niezwykle ciekawe i wzbogacające zbiory miejskiej instytucji.

Opowiedzą o dobroczynnym wpływie kontaktu najmłodszych z przedmiotami wykonanymi z naturalnych materiałów. W czytelni Instytutu Dizajnu odbędzie się spotkanie z psychoterapeutką Małgorzatą Matwiejczyk i Anną Berą, autorką projektu „Dzikie Dzieci”. W jego ramach powstają zabawki wykonane ze ścinków drewna czy gałęzi znalezionych w lesie.

Rozpoczęły się ferie zimowe w instytucjach kulturalnych. Każda placówka na terenie Kielc przygotowała swoje propozycje dla młodzieży na te dwa tygodnie laby. Podczas zajęć najmłodsi muszą wykazać się kreatywnością, a także zdolnościami manualnymi.

Finał 24. Konkursu Kolęd i Pastorałek odbył się w niedzielę we włoszczowskim Domu Kultury. Zakwalifikowało się do niego 22 uczestników – solistów, zespołów wokalnych oraz ludowych.

Sukces kieleckiego chóru

Kielce/Rzeszów / 29 stycznia 2017 /

Kielecki Chór Kameralny Fermata zdobył główną nagrodę podczas IV Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jury zwyciężców wyłoniło jednogłośnie, a doceniło reprezentantów stolicy województwa świętokrzyskiego za niezwykłą wrażliwość muzyczną.

Współistnienie

Kielce / 27 stycznia 2017 /

Ormianie – ta nazwa brzmi dzisiaj nieco egzotycznie. A przecież współtworzyli oni nasze narodowe dziedzictwo i reprezentowali kulturę, która w trakcie stuleci wpisała się w naszą historię.

Nowa propozycja MNKi

Kielce / 26 stycznia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje nową ekspozycję czasową. Wystawa prac współczesnego artysty Jacka Sienickiego ph. „Generalia” ma na celu zaprezentowanie jego, niemal całej, twórczości, począwszy od lat 50. XX wieku aż do końca życia. Główną rolę grają w niej przedmioty. To bohaterowie spektaklu, którzy są usadowieni w zaciszu pracowni i budowani za pomocą narracji artysty gęsto kładzionych barw. Z pozoru jest to proste malarstwo, ale to tylko pozór. Jeden, czasem dwa i więcej przedmiotów oraz tło, nic więcej. W tym tkwi cała jego siła. Jest to malarstwo oszczędne, ciche, bardzo intymne. Trudno je zwykłym spojrzeniem odgadnąć. 

Mamy oficjalny zwiastun!

Świętokrzyskie/Polska / 26 stycznia 2017 /

Wreszcie ujrzał światło dzienne oficjalny zwiastun najbardziej wyczekiwanej produkcji o żołnierzach niezłomnych. Dystrybutor Kondrat-Media opublikował 2-minutowy materiał zapowiadający „Wyklętego” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego.

Scena czeka

Kielce / 26 stycznia 2017 /

Jeszcze do 10 marca Dom Kultury „Zameczek” czeka na zgłoszenia do XIX Festiwalu Scena dla Ciebie. To konkurs dla młodych wokalistów i instrumentalistów z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich i studenci zaprezentują swoje uzdolnienia podczas festiwalowych eliminacji, które zaplanowane zostały na 17 i 18 marca.

Skandynawskie baśnie nową atrakcją Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wkrótce instytucja udostępni trzyczęściową instalację edukacyjną, która odwołuje się do opowieści „Zamek Soria Moria”, a także czerpie z twórczości Hansa Christiana Andersena. Sala, w której znajdziemy kawałek kultury nordyckiej będzie jedynym tego typu miejscem w całej Polsce. 

„Terminator”, „Obcy” czy „Lista Schindlera” to niewątpliwie ponadczasowe przeboje światowego kina. Kasowe tytuły zazwyczaj charakteryzuje dobra ścieżka dźwiękowa. Tematy muzyczne między innymi z tych wymienionych filmów usłyszymy w Filharmonii Świętokrzyskiej. 

Strona 10 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay