Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

KULTURA KIELCE

„Bez kochania bardzo źle. Miłość w kulturze ludowej” - tak brzmi tytuł wystawy, którą Muzeum Wsi Kieleckiej prezentuje w Parku Etnograficznym. Zobaczymy na niej wyobrażenia miłości w pracach artystów ludowych, rodzaje podarunków miłosnych, którymi młodzi obdarowywali się w czasie zalotów oraz artefakty związane z małżeństwem i weselem. Dowiemy się też jakie kanony piękna obowiązywały w społeczności wiejskiej oraz w jaki sposób kobiety podkreślały swoje wdzięki, aby podobać się kawalerom.

Nowości w BWA

Kielce / 15 lutego 2018 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje nowe wystawy. Na jednej z nich pod tytułem „Drzewo, idea i materia” zobaczymy rzeźby, malarstwo i inne obiekty autorstwa kilkunastu twórców. Wystawa jest podsumowaniem plenerów organizowanych przez ostatnie 10 lat w miejscowości Garbatka-Letnisko na Mazowszu.

Trwają ferie z Muzeum Historii Kielc. Instytucja zaprasza do udziału w zimowych zajęciach zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja warsztatów odbywa się pod hasłem „Ferie z Niepodległą” i potrwają do 24 lutego. Zajęcia odbywają się w przedziale czasowym między godz. 9 a 13.

„Chłopska architektura kamienna na Kielecczyźnie” - opracowanie pod takim tytułem przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Z jego kart dowiemy się więcej o tym, jak dawniej wyglądała standardowa zabudowa prowincji. Czy badacze zaskoczą nas jakimiś ciekawostkami?

Ostatki jak dawniej

Ciekoty / 09 lutego 2018 /

Rozpoczął się ostatni karnawałowy weekend. W tym czasie wielu z nas wybierze się na ostatkowe imprezy. Kluby, domówki, bardziej wystawne bale – to jedne z częściej wybieranych opcji. Huczne żegnanie karnawału to nie wymysł współczesności. W dawnych czasach również wyjątkowo żegnano ten radosny czas – zwłaszcza na wsiach bogatych w różne tradycje.

Filharmonia Świętokrzyska święto zakochanych obchodzi wcześniej. Na koncert walentynkowy instytucja zaprasza dziś (9 lutego) o godzinie 19. W repertuarze znalazły się same hity takie jak „I can’t stop loving you” Ray’a Charlesa, „When I fall in love” Nata Kinga Colea czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny. Wszystko w symfonicznej oprawie.

Na rzecz zwierząt

Kielce / 07 lutego 2018 /

Wojewódzki Dom Kultury wraz z kieleckim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami po raz trzeci organizuje koncert charytatywny pt. „Pełna micha”. Impreza dedykowana „braciom mniejszym” odbędzie się 8 lutego o godzinie 17 w sali widowiskowej WDK.

W galerii Art. Styl w Domu Kultury Zameczek dostępna jest wystawa pt. „Anioły fantazy”. Zobaczymy na niej rysunki, malarstwo, ikony i inne formy plastyczne. Ekspozycja prac kilku artystów dostępna jest do 10 lutego.

Musical „Ozeasz”

Kielce / 06 lutego 2018 /

Dzięki Stowarzyszeniu „WESOŁA54” 28 lutego, na Dużej Scenie KCK zobaczymy musical współczesny „OZEASZ. Historia niemożliwej rodziny”. To druga część trylogii po „Rut”. Muzykę skomponował Wojciech Armata.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, literacki oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, 28 lutego udostępni zwiedzającym wystawę czasową „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizm”. Wystawa to wkład w aktualnie dynamicznie rozwijający i wielokierunkowy dyskurs społeczny o szeroko rozumianej tożsamości kulturowej, w którym niezwykle istotnym czynnikiem jest związek człowieka z miejscem urodzenia i wychowania.

Fotokonkurs na jubileusz

Świętokrzyskie / 06 lutego 2018 /

Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski organizuje konkurs fotograficzny pn. „Dwie dekady Świętokrzyskiego w obiektywie”. - Pragniemy pokazać przemiany jakie zachodziły w świętokrzyskich miastach i wsiach na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jak zmieniło się nasze życie, najbliższe otoczenie, miejsce nauki, pracy, wypoczynku – informuje biuro prasowe urzędu.

Kieleckie Centrum Kultury rozpoczęło nabór prac do XX edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. W tym roku uczestników do tworzenia zainspiruje hasło „Piękna i Bestia”, które zaczerpnięte zostało z tytułu francuskiej baśni ludowej.

Lalki z Iranu

Kielce / 02 lutego 2018 /

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprezentuje wystawę irańskich lalek teatralnych pt. „Kosmos Zahry Sabri”. Na ekspozycji zobaczymy prace reżyserki i scenografki Zahry Sabri, która karierę artystyczną rozpoczęła w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Kieleckie muzeum, we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”, pokaże lalki z sześciu zrealizowanych w Teheranie spektakli.

Łupinką w wielki rejs

Kielce / 31 stycznia 2018 /

W nadchodzący weekend Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentuje nowy spektakl pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” na podstawie wiersza Juliana Tuwima i w reżyserii Krzysztofa Zemło. To opowieść o małym podróżniku, który wyrusza w rejs łodzią z łupinki orzecha. Celem jest odnalezienie wielkiej ryby. Pan Maluśkiewicz podróżując z rowerem i armatą na pokładzie, doświadcza wielu bajkowych przygód.

Strona 10 z 77

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna