Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wyjątkowy spektakl o Mironie Białoszewskim w "Kubusiu"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wyjątkowy spektakl o Mironie Białoszewskim w "Kubusiu"

Kielce / 23 października 2018 / Tekst
Wyjątkowy spektakl o Mironie Białoszewskim w "Kubusiu" Fot. Bartek Warzecha

„Tym razem przyjdź bez dzieci”. W taki sposób Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na spektakl „Dziady po Białoszewskim” w reżyserii Anny Retoruk. Sztukę o jednym z najwybitniejszych polskich poetów w ramach funkcjonującej w „Kubusiu” Sceny dla Młodzieży i Dorosłych będzie można obejrzeć w najbliższy piątek i sobotę o godzinie 18.

Teatr lalek, zwany często teatrem przedmiotu to idealna forma do oddania twórczości i biografii Mirona Białoszewskiego, znanego nie tylko z lingwistycznych eksperymentów, ale przede wszystkim zachwytu nad otaczającymi nas drobiazgami i zwykłą codziennością.

Akcja spektaklu rozgrywa się po śmierci poety, w jego warszawskim mieszkaniu przy ulicy Lizbońskiej. Przestrzeń pokoju autora staje się swoistym mikrokosmosem. Opuszczoną kawalerkę odwiedzają dawni znajomi pisarza, którzy poprzez wspominki ponownie uruchamiają tętno tego miejsca. Białoszewski „powraca do siebie” za pośrednictwem świata rzeczy. Opuszczona przestrzeń i pozostawione w niej przedmioty zaczynają mówić jego głosem. Fotografie, książki, świątki, nagrania magnetofonowe wskrzeszają postać Mirona.

Spektakl „Dziady po Białoszewskim” to opowieść o osobliwości autora artykułującej się poprzez poszukiwanie relacji pomiędzy „ja” duchowym a „ja” fizycznym. To opowieść o nieustannym sprawdzaniu siebie wobec świata, a także o podejmowanej przez bohatera próbie zmierzenia się z rzeczywistością i sobą samym, a w konsekwencji z własną twórczością.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o dziennik „Chamowo” oraz wiersze z  tomu „Odczepić się”. Połączenie form prozatorskich i poetyckich nie jest tu przypadkowe. Stanowi odzwierciedlenie mironowskiego, dualistycznego sposobu postrzegania świata, na styku codzienności i metafizyki.

Sztukę warto obejrzeć zarówno ze względu na oryginalną inscenizację, która zyskała uznanie krytyki oraz festiwalowe nagrody, jak również atrakcyjne ceny biletów na pokazy w cenie 18 złotych.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna