Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ostatni tydzień wystawy o barwach narodowych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Ostatni tydzień wystawy o barwach narodowych

Kielce / 25 stycznia 2019 / Tekst

Jeszcze tylko przez kilka dni w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich można zwiedzać wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo", która jest poświęcona barwom państwowym. Ekspozycja powstała w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa przedstawia historię kształtowania się symbolu wspólnoty, jakim są barwy państwowe. Akcentuje również ideę braterstwa, czyli szacunku, współdziałania i solidarności. Pokazuje historię barw narodowych, pozwala prześledzić kiedy pojawiły się kolory biel i czerwień oraz jak przez kolejne epoki zmieniały się ich odcienie.

Na ekspozycji, która znajduje się w pięciu salach, można zobaczyć sztandary, obrazy, litografie, stroje, tkaniny, ceramikę, odznaczenia, biżuterię patriotyczną, rękopisy z pieczęciami, pocztówki, nalepki okienne, plakaty i fotografie. Wśród eksponatów znalazły się takie unikaty jak chorągiew „Żywią Y Bronią" z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność" z powstania listopadowego czy Bandera z powstania styczniowego i sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Barwy narodowe pokazane zostały też na przedmiotach codziennego użytku np. porcelanie czy też w sytuacjach oficjalnych, jak na strojach polskich reprezentantów z Igrzysk Olimpijskich.

Wstęp na wystawę jest wolny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna