Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu

Kielce / 06 lutego 2018 / Tekst

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, literacki oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, 28 lutego udostępni zwiedzającym wystawę czasową „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizm”. Wystawa to wkład w aktualnie dynamicznie rozwijający i wielokierunkowy dyskurs społeczny o szeroko rozumianej tożsamości kulturowej, w którym niezwykle istotnym czynnikiem jest związek człowieka z miejscem urodzenia i wychowania.

Dla Żeromskiego ziemia świętokrzyska, jej ludzie, ich język, sztuka i obyczaje, zajęcia a także krajobraz to rdzeń jego osobowości, tożsamości, dumy i patriotyzmu. Ostatni swój utwór – „Puszczę jodłową” – dedykował jako „wyraz braterskiej czci” Aleksandrowi Janowskiemu, pionierowi krajoznawstwa, współzałożycielowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Swe poglądy dotyczące regionalizmu wyjawiał m. in. w listach do żony – Oktawii, w dramacie „Uciekła mi przepióreczka”, „Projekcie Akademii Literatury” czy w „Snobizmie i postępie”.

Żeromski prezentował nowoczesne, antropologiczne podejście do pojmowania i zrozumienia kultury. W swej wielkiej rozprawie publicystycznej „Snobizm i postęp”, nazywanej „biblią polskiego regionalizmu” i traktowanej przez regionalistów jako wyraz poparcia dla tego ruchu, dowodził jak niezmiernie ważne dla polskiej kultury jest czerpanie z twórczości ludowej, bogatego folkloru, gwar, klechd, podań czy obyczajów ludowych.

Na wystawie obejrzeć będzie można obrazy i rzeźby ukazujące obyczaje i obrzędy ludowe ważne dla życia wsi jak np. doroczne święta, wesela czy życie codzienne. Kieleckie stroje ludowe (zapaski, chusty), tkaniny, zapiski gwarowe – opisujące np. obrzęd weselny, zabobony, przesądy. Wśród eksponatów znajdą się także rękopis „Snobizmu i postępu” oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lutego o godzinie 17 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Kuratorem wystawy jest Sylwia Zacharz, a koordynatorem Anna Latos – Paryska.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna