Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Od sacrum do profanum". Nowa wystawa stała w Muzeum Dialogu Kultur

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

"Od sacrum do profanum". Nowa wystawa stała w Muzeum Dialogu Kultur

Kielce / 19 grudnia 2018 / Tekst

Sceny pasyjne, narodziny Jezusa, wizerunki świętych oraz życie codzienne mieszkańców wsi przedstawiają rzeźby i obrazy, które można obejrzeć na wystawie stałej "Od sacrum do profanum" w Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku. Dzieła te są dorobkiem blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego.

Na ekspozycji znajduje się około 400 przedmiotów, a wśród nich rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a najmłodsze z XXI wieku. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

- Prezentujemy autorów, którzy działali na naszej kieleckiej, obecnie świętokrzyskiej ziemi. Są to twórcy ludowi wywodzący się ze środowiska wiejskiego, którzy w przeważającej mierze przyszli na świat w latach, kiedy Polski nie było na mapach, a później przeżyli dwie wojny. Życie na wsi było wtedy naprawdę bardzo ciężkie i nikt nie traktował poważnie osób, które chciały zajmować się sztuką. Uważano, że to jest zajęcie nieproduktywne, więc artyści ludowi byli wytykani palami zarówno przez społeczność wiejską, ale również często nie znajdowali zrozumienia wśród najbliższej rodziny, bo wtedy trzeba było ciężko pracować, a nie oddawać się przyjemnościom - tłumaczy Anna Latos-Paryska, kuratorka wystawy.

Dzieła artystów zaprezentowane zostały w trzech salach w układzie tematycznym od świata boskiego sacrum do ziemskiego profanum. Taki układ podyktowany jest również chronologią, gdyż sztuka ludowa początkowo miała wyłącznie charakter religijny. Duża grupa prac w pierwszej sali ukazuje sceny z życia Chrystusa i Marii, a wśród nich dominują sceny pasyjne Marianny Wiśnios, czy popularny wizerunek Chrystusa Frasobliwego.

W drugiej sali zobaczyć można obrazy biblijne i wizerunki świętych, a w ostatniej sceny przedstawiające codzienne życie mieszkańców wsi oraz odwołania do wydarzeń historycznych. Obrazy i rzeźby ukazują zarówno trudy dnia, takie jak wykopki, sianokosy, żniwa, jak i  barwną obrzędowość doroczną, tzn. zwyczaje wielkanocne, kolędowanie oraz radosne chwile, np. wesela, zabawy czy wizyty na targu.

Warto dodać, że oglądając dzieła artystów, którzy cenieni są nie tylko w Polsce, ale i za granicą, można zapoznać się także z ich biogramami znajdującymi się na ekranie dotykowym.

Wystawę "Od sacrum do profanum" można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 oraz w niedzielę od 10 do 18. Bilety kosztują 13 złotych normalny i 8 złotych ulgowy.

ZOSTAW KOMENTARZ