Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ocalą niezwykłe pamiątki

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Ocalą niezwykłe pamiątki

09 października 2019 / Tekst

Dziewięć listów więziennych z obozów koncentracyjnych z Auschwitz-Birkenau i Gross-Rosen oraz papierowy ubiór pracowników przymusowych ze skarżyskiej fabryki HASAG przekazało Muzeum Wsi Kieleckiej do konserwacji specjalistom z Wrocławia. Po odnowieniu unikatowe pamiątki historii będzie można oglądać w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

- Te eksponaty były w bardzo złym stanie, a ze względu na ich wielką wartość historyczną oraz unikatowość, wymagały przeprowadzenia niezwłocznych prac konserwatorskich. Listy z obozów Auschwitz i Gross-Rosen zostały napisane w latach 1942-1944 przez osoby pochodzące z Kielecczyzny. Stanowią dowód bliskich relacji więźniów z rodziną, a także warunków, jakie panowały w obozach koncentracyjnych. Natomiast strój ze skarżyskiej fabryki HASAG, który składa się z koszuli i spodni, wykonany został z krótkowłóknistego papieru, barwionego po wytkaniu. Jest to jedyny tego typu kompletny ubiór zachowany w kolekcji muzealnej w Polsce - mówi Beata Ryń, kierownik marketingu i promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.

Odnowienie niezwykłych pamiątek będzie kosztować 29 tysięcy złotych. Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na ten cel 23 tysiące złotych dofinansowania od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych".

Eksponaty wrócą do Muzeum Wsi Kieleckiej 19 grudnia i zostaną przekazane do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gdzie będzie można je oglądać na nowej ekspozycji po otwarciu Mauzoleum.

ZOSTAW KOMENTARZ