Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru

Świętokrzyskie / 26 marca 2018 / Tekst
"Świętoszek", reż. E. Rucińska, Teatr im. Żeromskiego "Świętoszek", reż. E. Rucińska, Teatr im. Żeromskiego fot. D. Skrzyniarz

We wtorek 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny pt. „Stars for Pani Miecia show”. Jego najważniejszą częścią będzie licytacja fantów, voucherów czy rękodzieła. Zysk zostanie przekazany na rzecz zmagającej się z rakiem pani Mieczysławy Moćko, która od 20 lat dba o porządek kieleckiej sceny i zaplecza teatralnego. Ale to nie wszystko.

Zanim rozpocznie się koncert charytatywny, kielecki teatr dramatyczny otworzy wystawę plakatów teatralnych pod hasłem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Wernisaż o godzinie 17. - Chcemy połączyć te dwa wydarzenia, dlatego że one podkreślają wagę teatru - mówi rzecznik teatru Paulina Drozdowska.

O godzinie 18 rozpocznie się koncert charytatywny na rzecz wieloletniej pracownicy teatru. Pani Mieczysława Moćko od 20 lat dba o kielecką scenę. Niestety zachorowała. Aktorzy nie zostawili jej samej i zrobią to, na czym znają się najlepiej, czyli wystąpią. Wykonają koncert piosenek takich gwiazd jak Edyta Górniak, Czesław Niemen czy Vanessa Paradis. Najważniejsza będzie licytacja. - W programie napisaliśmy, że pani Miecia jest silnym ogniwem naszego teatralnego organizmu. Chcemy zaprosić ludzi do udziału w tym wieczorze, którego celem jest wsparcie drugiego człowieka. Razem wyślemy energię w kosmos, która dotrze tam gdzie celujemy - mówi aktorka Ewelina Gronowska, pomysłodawczyni koncertu. - Podczas koncertu będzie można wylicytować na przykład voucher na masaż. Pan, który go wylicytuje może go sprezentować swojej żonie, dzięki czemu będzie zrelaksowana i jeszcze wspanialsza – żartuje artystka.

Teatr „Kubuś” z okazji artystycznego święta przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru”, która potrwa kilka dni. - Proponujemy naszym widzom trzy dodatkowe wydarzenia: dwa aktorskie czytania sztuk i warsztaty plastyczne. Pierwsze czytanie odbędzie się 7 kwietnia o godz.16. Odczytana zostanie sztuka „Rzeka pełna mleka” -zapowiada Jolanta Świstak z kieleckiego „Kubusia”.

Międzynarodowy Dzień Teatru będzie świętowało również Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. - Szczególnie najmłodszym przybliżamy tę piękną dziedzinę sztuki jaką jest teatr. Zapraszamy 27 marca do ECB na spektakle. Będzie można zobaczyć sztukę „Lem-Cyberbajarz” oraz nasze produkcje. Będzie się działo od godziny 9 do 14 - mówi Karolina Kępczyk, dyrektorka ECB.

Na Międzynarodowy Dzień Teatru wydawane jest orędzie do środowiska teatralnego. W tym roku przygotował je brytyjski aktor i reżyser Simon McBurney. Orędzie do polskich twórców napisała reżyserka Maja Kleczewska.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna