online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»O etyce w budownictwie w IDK
online button
online button

KULTURA KIELCE

O etyce w budownictwie w IDK

Kielce / 10 grudnia 2016 / Tekst

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu odsłonięta została wystawa „Fair Building”, która reprezentowała Polskę podczas niedawno zakończonego międzynarodowego biennale architektury w Wenecji. Projektanci na co dzień pracujący na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach podjęli się próby przeanalizowania problemów robotników budowlanych. Podkreślili nadużycia, do których dochodzi na placach budów. 

Wystawa składa się z kilku krótkich filmów nakręconych z budowlańcami. Szczerze opowiadają oni o swojej pracy- zarówno o ciemnych jak i jasnych stronach tego zawodu. Materiały audiowizualne uzupełnione zostały danymi statystycznymi na temat nadużyć. Sceneria, w której umieszczona została wystawa przypomina plac budowy. 

Wernisaż wystawy w Kielcach swoją obecnością zaszczycił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Tym samym otworzył tę ekspozycję po raz drugi. Obecny był także podczas otwierania polskiego pawilonu z projektem „Fair Building” w Wenecji wiosną tego roku.

- To interesujący pomysł na zwrócenie uwagi na zapomniany wymiar budownictwa. Wszyscy jesteśmy związani z tą branżą, bo gdzieś mieszkamy, poruszamy się po budynkach. Faktycznie świat współczesny zapomina o kwestii wartości etyki, moralności (…) To jest, jak rozumiem, zwrócenie uwagi na coś co jest wykluczane. To trochę taki dzwonek alarmowy, krzyk rozpaczy w pewnych wypadkach – interpretował wicepremier i minister profesor Piotr Gliński.

Autorami pracy są Dominika Janicka i Michał Gdak, projektanci pracowni architektonicznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Zespołowi pomagała również Martyna Janicka. Architekci dzięki wystawie „Fair Building” podkreślili problemy między innymi wyzysku, kiepskich wypłat, wypadków a także trudnych warunków, w których budowlańcy muszą czasem pracować.

W pewnym stopniu projektanci pokazują palcem co jest nie tak w budownictwie i co wypadałoby zmienić. - Jeżeli się diagnozuje, że coś jest gorzkie, trudne czy może celowo niezauważane to oczywiście następną kwestią jest pytanie czy chcemy to zmienić – mówi profesor Piotr Gliński. - Moglibyśmy zorganizować seminarium socjologiczno- filozoficzne na temat tego, kto jest odpowiedzialny, że takie złe rzeczy się dzieją akurat w tej sprawie. Kuratorzy tej wystawy zwrócili uwagę na to co złego się dzieje podczas budowania domów i o czym nie chce się pamiętać. Mieszkańcy tych domów nie chcą pamiętać o tym, że ktoś pracując przy ich budowie zginął, albo został oszukany czy podwykonawcy nie dostali pieniędzy za wykonaną pracę. Czy media są odpowiedzialne za to, że za mało o tym mówią, czy biznes goniący za zyskiem, czy politycy, którzy są zdemoralizowani, jak mówią stereotypy? - zastanawia się wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Wystawa o etycznej stronie budownictwa będzie dostępna w Galerii Głównej IDK do 17 lutego przyszłego roku. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna