Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Nowe wystawy w BWA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 26 czerwca 2017 / Tekst
Nowe wystawy w BWA fot. Dariusz Skrzyniarz

Nową wystawę młodej artystki prezentuje Biuro Wystaw Artystycznych. W Małej Galerii instytucji zobaczymy malarstwo, w którym przenika się bogactwo barw i inspiracja muzyką takich kompozytorów jak Dvorak, Bach czy Gershwin. - Tym razem prezentujemy dzieła Nadii Świerczyny. Te jej prace rzeczywiście są kolorowe, radosne i muzyczne - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Wystawa malarstwa Nadii Świerczyny dostępna jest do 21 lipca. Oprócz tego, w dolnej i górnej galerii BWA prezentuje wystawę nagrodzonych prac w 40. konkursie dla plastyków Przedwiośnie. W salach wystawienniczych zobaczymy 13 zbiór uhonorowanych dzieł. W tym roku wśród laureatów znaleźli się zarówno młodzi artyści wkraczający w twórczy świat, jak i nestorzy sztuki z Kielecczyzny, jak Bogdan Kowalczyk czy Krzysztof Jackowski.

- Przez wiele lat w konkursie przeważały prace malarskie. W tym roku dominuje rzeźba. Największy gabarytowo zestaw dzieł w historii Przedwiośnia przeszedł w całości i został nagrodzony. Niejednokrotnie zdarzało się, że jurorzy redukowali zbiór prac artysty. Tutaj zaakceptowali wszystkie rzeźby pana Zbigniewa Miernika. Nie da się ich przeoczyć – mówi dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska.

W tej odsłonie konkursu Biuro Wystaw Artystycznych przyjmowało nie tylko prace artystów, którzy działają na terenie województwa świętokrzyskiego. Zgłaszać się mogli również twórcy związani z ziemią kielecką lecz mieszkający w innych rejonach Polski lub świata. Jak mówi dyrektor BWA, organizatorzy co roku zastanawiają się czy po tylu latach taki konkurs wciąż jest potrzebny. - Oczywiście konkurs ewoluuje. Dostosowujemy go do okoliczności. Zmienia się rzeczywistość, przekrój społeczeństwa, dochodzą inne czynniki jak emigracja, przemieszczanie się ludzi – wylicza dyrektor BWA. - Z roku na rok, gdy przyglądam się ilości osób przystępujących do konkursu, oglądającej i komentującej publiczności, zastanawiam się co zmienić w konkursie i czy jest on potrzebny. Za każdym razem dochodzę do wniosku,że jest on bardzo potrzebny – przekonuje Stanisława Zacharko-Łagowska. Wystawa pokonkursowa dla doświadczonych artystów jest szansą do pokazania swojej nieustającej aktywności. Dla młodych to bardzo często pierwsza okazja do wystawienia własnych prac w murach poważnej instytucji.

Zobacz zdjęcia z wystaw:

Malarstwo Nadii Świerczyny

Wystawa pokonkursowa

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna