Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Nowe wystawy w BWA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 26 czerwca 2017 / Tekst
Nowe wystawy w BWA fot. Dariusz Skrzyniarz

Nową wystawę młodej artystki prezentuje Biuro Wystaw Artystycznych. W Małej Galerii instytucji zobaczymy malarstwo, w którym przenika się bogactwo barw i inspiracja muzyką takich kompozytorów jak Dvorak, Bach czy Gershwin. - Tym razem prezentujemy dzieła Nadii Świerczyny. Te jej prace rzeczywiście są kolorowe, radosne i muzyczne - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Wystawa malarstwa Nadii Świerczyny dostępna jest do 21 lipca. Oprócz tego, w dolnej i górnej galerii BWA prezentuje wystawę nagrodzonych prac w 40. konkursie dla plastyków Przedwiośnie. W salach wystawienniczych zobaczymy 13 zbiór uhonorowanych dzieł. W tym roku wśród laureatów znaleźli się zarówno młodzi artyści wkraczający w twórczy świat, jak i nestorzy sztuki z Kielecczyzny, jak Bogdan Kowalczyk czy Krzysztof Jackowski.

- Przez wiele lat w konkursie przeważały prace malarskie. W tym roku dominuje rzeźba. Największy gabarytowo zestaw dzieł w historii Przedwiośnia przeszedł w całości i został nagrodzony. Niejednokrotnie zdarzało się, że jurorzy redukowali zbiór prac artysty. Tutaj zaakceptowali wszystkie rzeźby pana Zbigniewa Miernika. Nie da się ich przeoczyć – mówi dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska.

W tej odsłonie konkursu Biuro Wystaw Artystycznych przyjmowało nie tylko prace artystów, którzy działają na terenie województwa świętokrzyskiego. Zgłaszać się mogli również twórcy związani z ziemią kielecką lecz mieszkający w innych rejonach Polski lub świata. Jak mówi dyrektor BWA, organizatorzy co roku zastanawiają się czy po tylu latach taki konkurs wciąż jest potrzebny. - Oczywiście konkurs ewoluuje. Dostosowujemy go do okoliczności. Zmienia się rzeczywistość, przekrój społeczeństwa, dochodzą inne czynniki jak emigracja, przemieszczanie się ludzi – wylicza dyrektor BWA. - Z roku na rok, gdy przyglądam się ilości osób przystępujących do konkursu, oglądającej i komentującej publiczności, zastanawiam się co zmienić w konkursie i czy jest on potrzebny. Za każdym razem dochodzę do wniosku,że jest on bardzo potrzebny – przekonuje Stanisława Zacharko-Łagowska. Wystawa pokonkursowa dla doświadczonych artystów jest szansą do pokazania swojej nieustającej aktywności. Dla młodych to bardzo często pierwsza okazja do wystawienia własnych prac w murach poważnej instytucji.

Zobacz zdjęcia z wystaw:

Malarstwo Nadii Świerczyny

Wystawa pokonkursowa

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna