Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Nowa wystawa w Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Nowa wystawa w Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku

10 kwietnia 2019 / Tekst

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku można zwiedzać nową wystawę "American dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza". Ekspozycja ma charakter edukacyjny, a jej głównym celem jest pokazanie Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku przez pryzmat miejsc, które odwiedził Henryk Sienkiewicz podczas swojej pierwszej wielkiej podróży w latach 1876-1878.

Narrację ekspozycji tworzą fragmenty reportaży pisarza, przesłanych do kraju i publikowanych na łamach "Gazety Polskiej", której był wówczas korespondentem. Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie miejsc opisanych w listach z podróży do Ameryki, rękopisy utworów będących pokłosiem wyprawy za ocen, a także pamiątki związane ze spotkanymi tam przez pisarza osobami.

Pisarz swoją przygodę rozpoczął w Nowym Jorku. Następnie, „koleją dwóch oceanów” dotarł do Kalifornii. Zwiedzał Chicago, Detroit i San Francisco, spotkał przedstawicieli różnych nacji zamieszkujących kontynent, w tym Indian, Meksykanów i Chińczyków, podziwiał krajobrazy – stepy, kaniony i góry, zetknął się z dzikimi zwierzętami, w tym z symbolami Ameryki, takimi jak bizony czy kojoty. Pokłosiem wyprawy za ocean stała się cała seria wspaniałych utworów, które na stałe weszły do kanionu polskiej i światowej literatury. Na wystawie są prezentowane: fotografie miejsc opisanych w Listach z podróży do Ameryki; prywatna korespondencja; broń oraz wyposażenie typowe dla podróżnika tamtych czasów; unikatowe pamiątki związane z koleją amerykańską i zjawiskiem tzw. gorączki złota; przedmioty kultowe i użytkowe Indian oraz elementy ich stroju. 

Wystawę w Pałacyku Sienkiewicza, można oglądać do października.

ZOSTAW KOMENTARZ