Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Nowa wystawa w Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Nowa wystawa w Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku

10 kwietnia 2019 / Tekst

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku można zwiedzać nową wystawę "American dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza". Ekspozycja ma charakter edukacyjny, a jej głównym celem jest pokazanie Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku przez pryzmat miejsc, które odwiedził Henryk Sienkiewicz podczas swojej pierwszej wielkiej podróży w latach 1876-1878.

Narrację ekspozycji tworzą fragmenty reportaży pisarza, przesłanych do kraju i publikowanych na łamach "Gazety Polskiej", której był wówczas korespondentem. Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie miejsc opisanych w listach z podróży do Ameryki, rękopisy utworów będących pokłosiem wyprawy za ocen, a także pamiątki związane ze spotkanymi tam przez pisarza osobami.

Pisarz swoją przygodę rozpoczął w Nowym Jorku. Następnie, „koleją dwóch oceanów” dotarł do Kalifornii. Zwiedzał Chicago, Detroit i San Francisco, spotkał przedstawicieli różnych nacji zamieszkujących kontynent, w tym Indian, Meksykanów i Chińczyków, podziwiał krajobrazy – stepy, kaniony i góry, zetknął się z dzikimi zwierzętami, w tym z symbolami Ameryki, takimi jak bizony czy kojoty. Pokłosiem wyprawy za ocean stała się cała seria wspaniałych utworów, które na stałe weszły do kanionu polskiej i światowej literatury. Na wystawie są prezentowane: fotografie miejsc opisanych w Listach z podróży do Ameryki; prywatna korespondencja; broń oraz wyposażenie typowe dla podróżnika tamtych czasów; unikatowe pamiątki związane z koleją amerykańską i zjawiskiem tzw. gorączki złota; przedmioty kultowe i użytkowe Indian oraz elementy ich stroju. 

Wystawę w Pałacyku Sienkiewicza, można oglądać do października.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna