Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Noc Muzeów w Dworku Laszczyków

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Noc Muzeów w Dworku Laszczyków

Kielce / 14 maja 2019 / Tekst

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do odwiedzin Dworku Laszczyków w Kielcach podczas Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę w godzinach od 20 do 23.30.  Tej nocy Muzeum Wsi Kieleckiej zainauguruje nową wystawę zatytułowaną "Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej".

Na ekspozycji znajdzie się ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. - Będą to obrazy z maryjnych ośrodków kultowych, wizerunki świętych patronów chroniących od klęsk elementarnych, chorób i zarazy, jak i znane oraz cenione przedstawienia o charakterze pasyjnym, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Zaprezentowane zostaną także techniki ich wykonywania: malowanie na papierze, gipsatury produkowane w manufakturach  oraz oleodruki barwnych, seryjnie wytwarzanych wizerunków świętych w dziewiętnastowiecznych drukarniach - informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Z okazji Nocy Muzeów na  dziedzińcu Dworku Laszczyków uruchomione zostanie kino letnie, w którym pokazany zostanie m.in. film "Muzeum Utracone", "Ginące zawody" oraz zorganizowany spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni. Muzeum, tak jak co roku, przyłącza się do gry miejskiej "Muzeaika", która tym razem będzie się odbywać pod hasłem "Ukryta różnorodność". Karty do gry zostaną udostępnione na stronach internetowych instytucji kultury uczestniczących w przedsięwzięciu oraz  w formie drukowanej w siedzibach kieleckich muzeów o godzinie 20 w sobotę, 18 maja.

Wystawę "Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej" będzie można oglądać  do 30 lipca.

ZOSTAW KOMENTARZ