online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Niedziela w muzeum. Jakie tajemnice skrywa sufit?
online button
online button

KULTURA KIELCE

Niedziela w muzeum. Jakie tajemnice skrywa sufit?

Kielce / 14 czerwca 2017 / Tekst

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, by popatrzeć… w sufit. W tę niedzielę 18 czerwca o godzinie 12 rozpocznie się spotkanie, podczas którego kielczanie wraz ze specjalistami przeanalizują zdobione stropy w pałacu. To nie jedyna atrakcja jaką przygotowali muzealnicy na ten dzień.

Jak podaje Muzeum Narodowe w Kielcach na stropie Wielkiej Izby Stołowej dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich namalowanych jest ponad 40 scenek ujętych w ozdobne kartusze, na których zobrazowane zostały alegoryczne przedstawienia pór roku, miesięcy, kontynentów, są też sceny moralizatorskie, symbole wanitatywne. - Język alegorii, którym posługiwano się powszechnie w czasie, gdy powstawały malowidła w pałacu, dziś jest często niezrozumiały, a wykorzystane w nim kody kulturowe dla większości są nieznane. Trwa jednak nadal jakieś „porozumienie” pomiędzy światem dawnych i dzisiejszych symboli – piszą w zaproszeniu na wydarzenie pracownicy MNKi.

Podczas niedzielnego spotkania zaprezentowane zostaną wybrane przykłady malowideł stropowych, omówione będą ich znaczenia, wskazane graficzne pierwowzory i literackie odniesienia.

Nieco później, bo o godzinie 17 również w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wysłuchamy koncertu w wykonaniu Studium Gitary Klasycznej. Podczas imprezy wystąpi orkiestra gitarowa uczniów i absolwentów SGK Jerzego Pikora. W programie muzyka dawna, klasyczna gitarowa i muzyka rozrywkowa.

Wstęp wolny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna