Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Niedługo w "Kubusiu" finał projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Niedługo w "Kubusiu" finał projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne"

Kielce / 28 listopada 2018 / Tekst

Teatr „Kubuś" od czerwca do grudnia roku realizuje warsztaty, które mają za zadanie zachęcić młodzież do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżyć nastolatkom specyfikę pracy teatralnej nad tekstem. Zwieńczeniem projektu będzie finał, który odbędzie się 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Projekt „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne” jest skierowany do szkół województwa świętokrzyskiego, w których uczy się młodzież w wieku od 14 do 19 lat, czyli uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej, trzeciej gimnazjum i uczniów klas ponadgimnazjalnych. Uczniowie biorący udział w projekcie, wybierają utwory spośród klasycznych dramatów, które opracowują na warsztatach. Zajęcia poprowadzone są przez aktorów i reżyserów i odbywają się w szkołach. Kolejny etap to próby w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, który zakończy pokaz finałowy.

- Projekt ma na celu zachęcić młodzież do aktywnego odkrywania literatury oraz przybliżyć młodym ludziom specyfikę pracy teatralnej nad tekstem. To wyjątkowa okazja do poszerzania wiedzy spoza podstawy programowej, rozwijania pasji,  poznania i doświadczenia specyfiki pracy w teatrze - mówi reżyser Przemysław Żmiejsko.

Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich były zajęcia pilotażowe, które zakończyły się w czerwcu. W próbach czytanych „Kordiana” Juliusza Słowackiego i „Tanga” Sławomira Mrożka uczestniczyła młodzież z V i VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Drugi etap projektu to konkurs na przygotowanie filmiku zawierającego odpowiedź na pytanie "Dlaczego warto/nie warto chodzić do teatru?" oraz warsztaty teatralne.

Za najciekawsze zgłoszenia uznano te nadesłane przez młodzież ze szkół podstawowych nr 22, 23 i 24 w Kielcach oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowe i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie. Efekty ich prac warsztatowych będzie można zobaczyć na scenie „Kubusia” 3 grudnia o godzinie 16 i 18.30. Po prezentacjach będzie można wziąć udział w dyskusji.

We wspólnych działaniach wokół wybranych dzieł młodzież wspierają profesor Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, aktorzy Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak i Marcel Sabat oraz reżyser Przemysław Żmiejko.

Projekt „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne” finansowany jest z dotacji ministerialnej, jaką Teatr „Kubuś” uzyskał w ramach programu „Edukacja kulturalna”, a także przez Urząd Miasta w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ