Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowuje się do Świąt

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowuje się do Świąt

Kielce / 27 listopada 2018 / Tekst

Różne tradycje regionu świętokrzyskiego związane ze Świętami Bożego Narodzenia będzie można poznać, odwiedzając kiermasz świąteczny i wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" w Dworku Laszczyków w Kielcach. Wydarzenia zaplanowano na 16 grudnia.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej trwają od kilku miesięcy. W tym roku kielczanie będą mogli uczestniczyć w kiermaszu oraz obejrzeć wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" poświęconą tematyce świątecznej.

- Przygotowujemy ją od wielu miesięcy i zawsze chcemy, żeby była ona inna, wyjątkowa, żeby opowiadała jakąś inną historię i jednocześnie przybliżała tą naszą piękną świętokrzyską tradycję związaną z Bożym Narodzeniem, a przecież wszyscy dobrze pamiętamy, że tak naprawdę te tradycje, które teraz pielęgnujemy w swoim domu, wywodzą się ze środowiska wiejskiego. One tam wyrosły, tam były pielęgnowane i w takiej formule przechowały się do dziś - tłumaczy Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa będzie opowiadała o Świętach Bożego Narodzenia na kielecczyźnie i będzie się składała z kilku elementów.

- Kuratorka wystawy doktor Małgorzata Imiołek, która jest również szefową działu Edukacji Etnograficznej w naszym Muzeum, chce opowiedzieć, czym się różniły nasze obrzędy od innych w innych regionach Polski. W pierwszej sali będzie przepiękna szopka betlejemska, ale jej postaci będą ubrane w stroje ludowe wywodzące się z naszego regionu. W tle będzie się znajdował baner ze zdjęciem kieleckiej wsi autorstwa Pawła Piercińskiego - relacjonuje Beata Ryń.

Jakie jeszcze inne atrakcje czekają na zwiedzających wystawę? - Będzie można się zapoznać z historią kolędziorzy i herodów. Będzie też wigilijna kolacja, która zostanie przygotowana tak jak kiedyś, bo teraz już nie pamiętamy, że głównym elementem tego wystroju był chleb, pięknie wyeksponowany na sianku - dodaje rzeczniczka Muzeum.

Wernisaż i otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia. Ekspozycji będzie towarzyszył kiermasz świąteczny na dziedzińcu Dworku Laszczyków.

ZOSTAW KOMENTARZ