Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Wsi Kieleckiej podsumowało rok i przedstawiło plany na kolejny

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Muzeum Wsi Kieleckiej podsumowało rok i przedstawiło plany na kolejny

Tokarnia / 22 stycznia 2019 / Tekst
Muzeum Wsi Kieleckiej podsumowało rok i przedstawiło plany na kolejny Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Imprezy plenerowe, cykl "Rodzinne niedziele w skansenie", lekcje i warsztaty muzealne, ścieżki tematyczne oraz wystawy to wydarzenia, które znalazły się w planach Muzeum Wsi Kieleckiej na 2019 rok. W tym roku otwarte zostanie również  Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które podlega Muzeum.

Spotkanie, podczas którego dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej przedstawiła plany na bieżący rok kalendarzowy odbyło się w Dworze z Mirogonowic w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wzięli w nim udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz członek zarządu województwa świętokrzyskiego Mariusz Gosek, który podkreślił, że Tokarnia jest szczególnym miejscem. - Tokarnia jest przykładem na to, że w piękny sposób można łączyć te niezwykłe dla nas jako Polaków i mieszkańców regionu obszary, gdzie z jednej strony mamy kwestie związane z tradycją ludową i kulturalną, a po drugiej stronie z tradycjami patriotycznymi.

Mariusz Masny, Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, poinformował, że w 2018 roku Muzeum odwiedziło ponad 156 tysięcy osób, z czego sam Park Etnograficzny w Tokarni zanotował prawie 118 tysięcy zwiedzających. Instytucja zorganizowała 26 imprez promujących dziedzictwo kulturowe, 5 o charakterze patriotycznym, 18 wystaw czasowych oraz 385 lekcji i warsztatów muzealnych. Wśród imprez o charakterze etnograficznym znalazły się m.in. Świętokrzyski Festiwal Smaków, Wytopki Ołowiu, Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba oraz cykl "Rodzinnych Niedziel w Skansenie". W ramach wydarzeń patriotycznych odbyły się Obchody I Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 75. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów, realizowane z Instytutem Pamięci Narodowej i Polskim Radiem Kielce, 12 lipca 2018 w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obchody objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum Wsi Kieleckiej podjęło kilkanaście inicjatyw mających na celu upamiętnienie Jubileuszu „100 lat Niepodległości Polski”. W ramach obchodów I Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 75. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie odzyskania Niepodległości zostały objęte działania, które wpisują się w ten kalendarz, min. konferencja popularno-naukowa w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” oraz organizacja uroczystości z udziałem władz centralnych. W ramach projektu zrealizowano także 6 audycji historycznych oraz konferencję prasową połączoną z prezentacją zmodernizowanego portalu historycznego www.martyrologiawsipolskich.pl.

Ponadto w oddziałach Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowanych zostało 7 produkcji filmowych i 5 teledysków. Były to m.in. zdjęcia do filmu „Legiony” w reżyserii Macieja Pawlickiego oraz w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego „Kielecka Brygada Piechoty Armii Krajowej”. Filmy edukacyjno – promocyjne realizowali także uczniowie świętokrzyskich szkół.

Podobnym imprez nie zabraknie w roku bieżącym. Muzeum planuje  kontynuację wiodących wydarzeń, które mają już swoją markę oraz stałą publiczność. Będą to kiermasze świąteczne w Dworku Laszczyków, IV Festiwal Świętokrzyskich Smaków, Jarmark Agroturystyczny, Jawor u źródeł kultury, Piknik Świętojański – Wiejskie Wędzenie, Niedziela ze św. Franciszkiem, Motopiknik- zlot motocykli SHL i pojazdów zabytkowych, Święto Chleba oraz debiutujące w minionym roku Smaki Jesieni. W sumie zostanie zorganizowanych 11 imprez plenerowych.

Będą również questy, tematyczne ścieżki zwiedzania i warsztaty muzealne, a także cykl "Rodzinnych niedziel w skansenie", który rozbuduje się o trzy nowe propozycje: "Palec pod budkę…" - wspólne zabawy charakterystyczne dla dawnej wsi: toczenie fajerki, przeciąganie liny, gra w grele oraz berka, "Niedziela za węgłem" – budownictwo ludowe. Wspólne poznawanie zasad dawnego budownictwa. Warsztaty z użyciem drewnianych makiet chałup oraz "Wiejskie SPA" – podczas wydarzenia zostaną przybliżone zagadnienia związane z higieną i pielęgnacją urody w początkach XX wieku w środowiskach chłopskich i ziemiańskich.

ZOSTAW KOMENTARZ