Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło nowe obrazy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło nowe obrazy

Kielce / 08 marca 2019 / Tekst

O dwa nowe obrazy powiększy swoją kolekcję Muzeum Narodowe w Kielcach. Będą to "Wenecja" Henryka Sienkiewicza oraz "Pejzaż z rzeką" Józefa Szermentowskiego. Zakup dzieł został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne.

"Wenecja" Henryka Sienkiewicza to jedyna znana dotąd praca malarska sygnowana przez autora, którą należy uznać za unikat. Muzeum Narodowe w Kielcach posiada liczne rysunki autora "Trylogii", którymi pisarz chętnie ozdabiał swoją korespondencję i rękopisy. W źródłach istnieją przesłanki, choć brakowało do tej pory dowodu, aby pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, podejmował samodzielne próby malarskie. Tym bardziej cenny jest obraz z jego sygnaturą.

Drugim dziełem, który dołączy do kolekcji Muzeum, jest obraz Józefa Szermentowskiego "Pejzaż z rzeką". Pochodzi on z najlepszego okresu twórczości artysty. Jest dziełem, które doskonale koresponduje z innymi obrazami z tego okresu, znajdującymi się w zbiorach muzeum w Kielcach. Wraz z nimi stworzy całość w nowo otwartej galerii malarstwa. Kolekcja malarstwa Szermentowskiego, która jest w zbiorach kieleckiego Muzeum jest najliczniejszą w kraju.

Oba obrazy kosztowały w sumie blisko 200 tysięcy złotych. Ponad połowę tej kwoty sfinansowała dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna