Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2019 rok

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2019 rok

Kielce / 01 lutego 2019 / Tekst

Wystawy czasowe, ekspozycje planszowe, spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych to tylko niektóre z propozycji, jakie przygotowało na ten rok dla zwiedzających Muzeum Historii Kielc. W przygotowaniu jest też kilka publikacji, w tym dwie, które ukazują się cyklicznie.

W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc odwiedziło prawie 15 tysięcy osób. Placówka zorganizowała  5 wystaw czasowych w dużych salach i 5 w Małej Galerii. Oprócz tego wystawy czasowe i planszowe wypożyczane były do różnych instytucji oświatowych i kulturalnych. Łącznie poza Muzeum zorganizowanych zostało 35 wystaw. Pracownicy opracowali ponad 150 eksponatów, muzeum wzbogaciło się o 408 dokumentów życia społecznego, a do biblioteki przyjęto ponad 200 publikacji. Przedstawiciele Muzeum brali udział w 8 konferencjach naukowych i wydali 6 książek.

Placówka udostępniała również 95 razy swoje zbiory osobom, które przeprowadzały badania mające na celu pozyskanie materiałów do celów naukowych i publicystycznych. 29 kwerend dotyczyło programu "Pocztówka z Kielc", w ramach którego powstają krótkie migawki opowiadające o ważnych wydarzeniach i postaciach związanych z naszym miastem.

A co zostało zaplanowane na 2019 rok? Do maja będzie można oglądać wystawę "Album Legionów", która była otwarta w listopadzie ubiegłego roku. Ekspozycja oparta jest na unikatowym albumie dokumentującym walki Legionów Polskich, w tym 4 Pułku Piechoty na froncie wschodnim w latach 1915 - 1916. Uzupełnia ją międzywojenny film o Józefie Piłsudskim oraz specjalny pokój zabawowo-edukacyjny dla dzieci.

W lipcu powstanie wystawa zatytułowana "Skarby kieleckich bibliotek", a na przełomie października i listopada "100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919-2019".

- Ekspozycja będzie przedstawiać historię rozwoju zakładów SHL od założonej w 1919 roku Huty "Ludwików" poprzez Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych i Fabrykę Samochodów Specjalizowanych "Polmo-SHL" aż po czasy obecne. Zaprezentowane zostaną na niej oryginalne dokumenty i produkty zakładu, począwszy od emaliowanych naczyń, poprzez szablę "ludwikówkę", a skończywszy na pralce "Frani". Przedstawione będą też sylwetki najważniejszych dla dziejów zakładu osób, w tym przedwojennych dyrektorów Stanisława Starke i Otmara Kwiecińskiego. Na archiwalnych zdjęciach będzie można zobaczyć, jak zmieniał się zakład, jego budynki, wyposażenie i produkcja - mówi Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

W planach są trzy wystawy planszowe: "Ulica Sienkiewicza", którą będzie można oglądać od maja do lipca na kieleckim deptaku, "Sport w SHL" - powstanie w październiku na kieleckim Rynku oraz "Wojewodowie Kieleccy" w trzecim kwartale roku również na Rynku.

W Małej Galerii zostaną otwarte kolejno cztery wystawy: 10 lutego "Pamiętamy o Sybirakach. Kieleckie historie", w marcu wystawa fotografii Mariana Musiała, 3 kwietnia doroczna wystawa prac członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w czerwcu "Uroczystości. Wystawa malarstwa Alicji Kufel".

W tym roku ukażą się również cykliczne pozycje wydawane przez Muzeum, a więc "Studia Muzealno-Historyczne" i "Źródła do dziejów Kielc". Przy okazji wystawy o "Ludwikowie" zostanie wydana monografia "100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919-2019". Opublikowane zostaną także "Korespondencja rodziny Artwińskich" opracowana przez Pawła Wolańczyka i "Dzieje Karczówki" pod redakcją Jerzego Michty. W przygotowaniu jest też wydanie biografii Jana Pazdura i Bolesława Markowskiego.

W tym roku Muzeum proponuje nową formę spotkań edukacyjnych dla dorosłych i starszej młodzieży. Liczne pojedyncze wydarzenia zastąpią całodzienne spotkania tematyczne. Będą to Dzień Książki Historycznej od 22 do 23 lutego, Kielce - w stuleciu województwa od 24 do 25 maja, Kielce w obrazach od 21 do 22 września i Kielce - miasto kobiet od 27 do 28 września.

Nie zabraknie również cyklicznych wydarzeń związanych z dniami narodowymi, a mianowicie dnia rosyjskiego od 5 do 7 kwietnia, niemieckiego 15 października i ukraińskiego od 9 do 13 grudnia. Zachowane zostaną też dotychczasowe spotkania edukacyjne, jednak będą się one odbywać z mniejszą częstotliwością i będą to "Kieleckie curriculum vitae", "Spotkania z kustoszem" i organizowane od wiosny do jesieni spacery historyczne.

W planach jest także oferta dla przedszkoli, szkół i grup zorganizowanych, a więc stała oferta edukacyjna w oparciu o wystawę historyczną "Z dziejów Kielc", spacery oświatowe, mini lekcje za pomocą Skype'a i Walizka z historią.

ZOSTAW KOMENTARZ