Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»„Moskwa” obchodzi jubileusz

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

„Moskwa” obchodzi jubileusz

Kielce / 20 grudnia 2016 / Tekst
„Moskwa” obchodzi jubileusz fot. zbiory Muzeum Historii Kielc

Wkrótce kieleckie kino przy ulicy Staszica świętować będzie 90-lecie działalności. Pracownicy instytucji na te wyjątkowe urodziny zapraszają w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godzinie 17. Wyświetlone zostaną dwa filmy, które istotne były dla okresu, w którym kina w Kielcach przeżywały swój rozkwit. - Postaramy się zabrać państwa do lat dwudziestych kiedy kino wciąż było na początku swojej drogi - mówi Aleksandra Wójcik z kina „Moskwa”.

Pierwszy zaplanowany na ten wieczór film to „Pruska kultura” z 1908 roku, czyli najstarsza zachowana polska produkcja. Niemy obraz trwa około 8 minut i porusza temat walki z polskością i germanizacji w zaborze niemieckim. Twórcy skupili się na sławnych protestach uczniów we Wrześni przeciwko nauczania religii w języku zza naszej zachodniej granicy.

Następnie publiczność zebrana w „Moskwie” zobaczy polską komedię z 1933 roku pt. „Każdemu wolno kochać” w reżyserii Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego. Tytuł jest istotny dla krajowej kinematografii ponieważ jest to pierwszy film naszych twórców, do którego ścieżka dźwiękowa nagrana została bezpośrednio na taśmie filmowej.

Na zakończenie zebrani wzniosą toast za kieleckie kino. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że w budynku przy ulicy Staszica w Kielcach kino funkcjonuje od 25 grudnia 1926 roku. Przez lata zmieniało ono nazwy i właścicieli, a także wygląd.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna