Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Mongolia na wystawie w WDK

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Mongolia na wystawie w WDK

Kielce / 08 stycznia 2020 / Tekst
Mongolia na wystawie w WDK Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Obchody siedemdziesiątej rocznicy nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Mongolią stały się okazją do zorganizowania w Kielcach wernisażu fotografii wybitnego mongolskiego fotografa Bayar Balgantserena. Wystawa pod patronatem konsula honorowego Mongolii w Krakowie "Piękno i egzotyka Mongolii" zaprezentowana zostanie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w najbliższy czwartek, 9 stycznia.

Mongolia to jeden z najmniej zaludnionych krajów świata. Kilka tysięcy lat temu znaleźli tu swoje miejsce pasterze koni i bydła. Dziś żyje tam trzy miliony mieszkańców, z czego jedna trzecia w stolicy - Ułan Bator. Zdjęcia Bayara Balgantserena pokazują, że mongolskie tradycje są ciągle żywe. Widać je nie tylko w kulturze narodu, ale też w jego umiłowaniu nomadycznej wolności. Wystawa udowadnia, że Mongolia to nie tylko suchy step i pustynia Gobi, ale też różnobarwne kolory gór, pięknych jezior i rzek. Autor zdjęć pokazywał je między innymi w Tokyo, Irkucku i Ottawie. Pracuje między innymi dla magazynu National Geographic.

Na kielecką wystawę przygotował  około 50 prac fotograficznych, które pokazują widoki ojczystego krajobrazu. Prócz ekspozycji fotograficznej zaprezentowane zostaną stroje i pieśni mongolskie oraz elementy polskiego folkloru. Zaplanowano również degustację tradycyjnych potraw kuchni mongolskiej i polskiej. Po głównej uroczystości w sali widowiskowo-kinowej odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Mongolia - Nomadic by  Nature".

Wystawę będzie można zwiedzać do 9 lutego.

ZOSTAW KOMENTARZ