Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Moja droga”. Europejskie Dni Dziedzictwa w MNKi

środa, 26 sierpnia 2020 11:28 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Hasłem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Moja droga”. Odnosi się ono nie tylko do trasy, jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest również określeniem ukochanej przez nas osoby, wyraża nasz szacunek, oddanie i miłość.

W programie Europejskich Dni Dziedzictwa przewidziane są m.in.:

–  „Rzym polskich pisarzy” – MNKi przedstawi związki literatów z włoską stolicą w ujęciu historycznym, cele i wpływy podróży do Italii, miejsca pobytu czy polonika w przestrzeni publicznej Wiecznego Miasta związane z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Henrykiem Sienkiewiczem, Stefanem Żeromskim oraz Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Wykład poprowadzi dr Paweł Grzesik 13 września w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich o godzinie 12.

–  „Pod północnym niebem – włoscy artyści w regionie świętokrzyskim” – spotkanie będzie miało na celu przedstawienie sylwetek oraz wybranych dzieł włoskich architektów, którzy żyli i pracowali w historycznej Małopolsce – dzisiejszym regionie świętokrzyskim, powodów ich przybywania z Włoch, a także wpływów na kształtowanie architektury regionu. Spotkanie poprowadzi dr Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii, 19 września o godzinie 12 w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

– „Sienkiewicz i Semiradzki. Drogi przyjaźni” – o przyjaźni Henryka Sienkiewicza z malarzem Henrykiem Semiradzkim, autorem wspaniałych i monumentalnych dzieł o starożytnej tematyce, a także imponujących kurtyn teatralnych w Krakowie i we Lwowie, opowie Łukasz Wojtczak. Spotkanie odbędzie się 20 września o godzinie 12 w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO