Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Młodzież znów opanuje miasto

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Młodzież znów opanuje miasto

Kielce / 12 lipca 2017 / Tekst
Festiwal harcerski 2016 Festiwal harcerski 2016 fot. Dariusz Skrzyniarz

10 dni zabaw, ponad 900 młodych artystów z Polski, Kanady, Ukrainy czy Armenii i 10 różnych koncertów, a do tego przeróżne warsztaty. Tak możemy streścić 44. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. A ten rozpoczyna się już w czwartek 13 lipca. Od razu rozpoczną się pierwsze próby do przeglądów konkursowych.

- Ten festiwal będzie niepowtarzalny i wyjątkowy, a przede wszystkim skrócony o cztery dni, więc będzie też intensywniejszy. Przez to nakłada nam się więcej kwestii organizacyjnych. Kadra będzie spać po 5 godzin, żeby wszystko spiąć. Również warsztaty będą bogatsze i intensywniejsze, by powstał z nich dobry Koncert Galowy - mówi harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP.

W ten piątek o godzinie 18.30 sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza ruszy korowód festiwalowy, w którym mieszkańcom miasta będą prezentowali się uczestnicy dorocznego wydarzenia. Po przemarszu młodzież odbierze z rąk władz miasta klucz do bram grodu nad Silnicą. Tym samym młodzi artyści przejmą kontrolę nad miastem i rozpoczną serię koncertów i warsztatów.

- W tym samym czasie już będą trwały gorączkowe przygotowania do koncertu „Gospodarze-Gościom”, który otworzy tegoroczny festiwal. Odbędzie się on w niedzielę 16 lipca o godzinie 20. Zaprezentują się najlepsze zespoły z terenu naszego regionu, najlepsi wokaliści oraz zaproszony gość, czyli zespół Kwiat Podola z Winnicy – mówi dla Radia eM Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Miasteczko festiwalowe już powstaje na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Podobnie jak w latach poprzednich codziennie na kieleckim Rynku będą organizowane koncerty młodzieżowych grup artystów. Odbędzie się także muzyczny happening. - To oczywiście „Największy Zespół Rockowy”. Wydarzenie zorganizowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku. W czwartek 20 lipca zgromadzimy masę basistów, gitarzystów, perkusistów i wszyscy razem zagramy i zaśpiewamy piosenkę zespołu IRA pt. „Nadzieja”, a towarzyszyć nam będzie Artur Gadowski – zapowiada Arkadiusz Szostak.

Festiwal harcerski to impreza z wieloletnią tradycją. Przewinęły się przez to wydarzenie tysiące młodych tancerzy i wokalistów. Niektórzy z nich powracają jako ukształtowani artyści i profesjonalni pedagodzy. Przykładem może być Zofia Czechlewska, która w tym roku wchodzi w skład konsultantów zespołów tanecznych. Dla Kielc i mieszkańców miasta tzw. „Wiatraczek” jest niezwykle ważny. Dlatego ratusz wsparł festiwal kwotą 120 tysięcy złotych. - To wydarzenie, które ewoluuje i chcielibyśmy, by promowało miasto w jak najlepszy sposób. Ta nowa formuła współpracy również ma służyć temu, by grono odbiorców tego wydarzenia się poszerzało. Zależy nam by festiwal stawał się marką nie tylko ogólnopolską, ale i międzynarodową, bo przecież przyjeżdżają do nas młodzi ludzie z innych państw – mówi Karol Gadowski, zastępca szefa wydziału kultury, sportu i promocji w Urzędzie Miasta.

Koncert Galowy Laureatów, który zamknie święto kultury młodzieżowej odbędzie się 22 lipca na Kadzielni. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna