Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück

Kielce / 08 marca 2019 / Tekst
Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück Fot. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach

Dagmara Ryńska z Pińczowa i Natalia Morgaś z Ostrowca Świętokrzyskiego to laureatki półfinału wojewódzkiego V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Eliminacje odbywały się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

W konkursie wzięło udział 29 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem było zaprezentowanie wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

- Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem wśród uczniów, ale jest on niewątpliwie trudny tematycznie, ponieważ jest poświęcony specyficznej tematyce związanej z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, w którym więzione były w czasie II wojny światowej kobiety. Wśród nich największą liczbę stanowiły Polki, które poddawane były tam bardzo brutalnym eksperymentom medycznym. Właśnie dla upamiętnienia tych kobiet, ich ofiary i cierpienia organizowany jest już od pięciu lat konkurs - mówi Edyta Krężołek, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły Dagmara Ryńska z Zespołu Szkół nr 1 w Pińczowie i Natalia Morgaś z Technikum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drugie i trzecie Amelia Miśtal z Zespołu Szkół nr 1 w Pińczowie i Maria Daniszewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.  

Dwie pierwsze laureatki zaprezentują się podczas gali finałowej, która odbędzie się 4 kwietnia w Rudzie Śląskiej. Oprócz tego nagrodą dla nich będzie wyjazd edukacyjny do miejsca pamięci KL Ravensbrück.

W konkursie wzięły udział Dominika Wróbel, Weronika Pęczkowicz i Kinga Bielecka z klasy III gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach.

- Historia jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy uczyć się o przeszłości naszej ojczyzny. Chcemy też się sprawdzić, czy jesteśmy w stanie otworzyć się przed tak dużą publicznością - tłumaczyły uczestniczki.

- Wziąłem udział w tym konkursie, bo interesuję się historią. Z drugiej strony chcę się pokazać, bo jest to bardzo prestiżowy konkurs - powiedział Patryk Pikuła z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, który przedstawił wiersz "Credo" Haliny Golczowej i fragment "Wspomnień o obozie'" harcerki z "Murów" Józefy Stefaniszyn.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Rodzina Byłych Więźniarek Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück oraz miasto Ruda Śląska.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna