Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück

Kielce / 08 marca 2019 / Tekst
Młodzież recytowała poezję i prozę lagrową więźniarek KL Ravensbrück Fot. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach

Dagmara Ryńska z Pińczowa i Natalia Morgaś z Ostrowca Świętokrzyskiego to laureatki półfinału wojewódzkiego V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Eliminacje odbywały się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

W konkursie wzięło udział 29 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem było zaprezentowanie wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

- Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem wśród uczniów, ale jest on niewątpliwie trudny tematycznie, ponieważ jest poświęcony specyficznej tematyce związanej z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, w którym więzione były w czasie II wojny światowej kobiety. Wśród nich największą liczbę stanowiły Polki, które poddawane były tam bardzo brutalnym eksperymentom medycznym. Właśnie dla upamiętnienia tych kobiet, ich ofiary i cierpienia organizowany jest już od pięciu lat konkurs - mówi Edyta Krężołek, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęły Dagmara Ryńska z Zespołu Szkół nr 1 w Pińczowie i Natalia Morgaś z Technikum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drugie i trzecie Amelia Miśtal z Zespołu Szkół nr 1 w Pińczowie i Maria Daniszewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.  

Dwie pierwsze laureatki zaprezentują się podczas gali finałowej, która odbędzie się 4 kwietnia w Rudzie Śląskiej. Oprócz tego nagrodą dla nich będzie wyjazd edukacyjny do miejsca pamięci KL Ravensbrück.

W konkursie wzięły udział Dominika Wróbel, Weronika Pęczkowicz i Kinga Bielecka z klasy III gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach.

- Historia jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy uczyć się o przeszłości naszej ojczyzny. Chcemy też się sprawdzić, czy jesteśmy w stanie otworzyć się przed tak dużą publicznością - tłumaczyły uczestniczki.

- Wziąłem udział w tym konkursie, bo interesuję się historią. Z drugiej strony chcę się pokazać, bo jest to bardzo prestiżowy konkurs - powiedział Patryk Pikuła z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, który przedstawił wiersz "Credo" Haliny Golczowej i fragment "Wspomnień o obozie'" harcerki z "Murów" Józefy Stefaniszyn.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Rodzina Byłych Więźniarek Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück oraz miasto Ruda Śląska.

ZOSTAW KOMENTARZ