Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend

Świętokrzyskie / 02 stycznia 2018 / Tekst
Miliony na rozwój turystyki. Projekty odwołują się do historii i legend fot. Piotr Michalec

Odwołaniami do dawnych dziejów regionu i ludowych podań będą kusiły okolice Świętego Krzyża. W najbliższych latach w regionie zrealizowane zostaną dwa duże projekty z czego jeden przypomni kulturę benedyktynów. Drugi zaowocuje rozbudową Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, który przeniesie nas w świat nauki, mitów i baśni. Inwestycje mają przyciągnąć do województwa kolejnych turystów i powstaną przy współudziale funduszy unijnych.

Projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” zrealizowany zostanie w gminach Bodzentyn, Łagów, Pawłów i Bieliny. Związek Gmin Gór Świętokrzyski, który odpowiada za przedsięwzięcie, odwołuje się do dziedzictwa zakonników ponieważ mieli oni ogromny wpływ na kształtowanie wyjątkowego charakteru naszego regionu. W sumie za 20 milionów złotych z czego 15 to unijne dofinansowanie przeprowadzonych zostanie kilka inwestycji. - Po pierwsze planowana jest renowacja ruin zamku w Bodzentynie. Powstanie również pawilon wystawienniczy, w którym przy pomocy multimediów będziemy mogli przenieść się do czasów świetności tego pałacu - mówi Sławomir Kopacz, przewodniczący zarządu ZGGŚ.

Planowana jest także rozbudowa Osady Średniowiecznej. Utworzone atrakcje stworzą szlak, który będzie zachęcał turystów do dłuższych odwiedzin w regionie.

Drugi duży projekt zrealizowany zostanie w Nowej Słupi. Tam planowana jest rozbudowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Plan przewiduje powstanie okrągłego budynku przykrytego kopułą. W centralnej sali znajdzie się kino 5D, wokół którego poprowadzona zostanie ścieżka edukacyjna. Przy pomocy nowoczesnych technologii ośrodek zapozna turystów z legendami i ciekawą historią Gór Świętokrzyskich. Inwestycja będzie kosztowała 21 milionów złotych z czego 13 milionów to dofinansowanie. - W Parku chcemy pokazać w jaki sposób powstawały legendy. Przykładem jest legenda o powstaniu Gołoborza. Według podań kamienie rozrzuciły diabły. To nic innego jak ludowe tłumaczenie zjawisk zachodzących w przyrodzie. Dziś wiemy, że gołoborze powstało poprzez wietrzenie skalne i zejście lądolodu. Chcemy połączyć naukę z legendami. To nic innego jak nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe - mówi Piotr Sepioło pełniący funkcje dyrektora PDGŚ.

Na te działania dopiero co podpisane zostały preumowy. Realizacja inwestycji potrwa do około 2021 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna