Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

Kielce / 15 lutego 2019 / Tekst

Ilustracje książkowe wykonane przez wybitnych współczesnych artystów do dzieł Stefana Żeromskiego będzie można zobaczyć na wystawie "Między słowem a obrazem", która zostanie otwarta 26 lutego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Jana Marcina Szancera zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa, twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza, współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego, jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papierniaka, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromskiej, malarki i zarazem córki Stefana Żeromskiego.

Wystawa to próba odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu. Istnieje jednak grono odbiorców literatury, którzy podobnie jak Monika Żeromska uważają, że ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i "skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?".

Wystawę będzie można zwiedzać od 26 lutego do 31 sierpnia. Jej kuratorką jest Sylwia Zacharz.

ZOSTAW KOMENTARZ