STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Mamy w Świętokrzyskiem Pomniki Historii!
online button
online button

KULTURA KIELCE

Mamy w Świętokrzyskiem Pomniki Historii!

Święty Krzyż/Wąchock / 15 marca 2017 / Tekst

Świętokrzyskie skarby trafiły na listę najcenniejszych zabytków w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich znalazł pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze oraz opactwo cystersów w Wąchocku.

Klasztor na Świętym Krzyżu jest szczególnym zabytkiem. Ma ogromne znaczenie nie tylko dla historii regionu, ale i całego kraju. Uważany jest za jeden z najstarszych klasztorów na ziemiach polskich. Na przestrzeni wieków dawna siedziba benedyktynów była świadkiem ważnych wydarzeń, czasów pokoju i wojen. Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, klasztor związany jest z ważnymi w historii Polski postaciami. Ponadto zabytek stanowił istotny ośrodek kultu religijnego i duchowe centrum dynastii Jagiellonów. Obecnie klasztor na Świętym Krzyżu stanowi również jedną z najciekawszych w regionie atrakcji turystycznych. Przechowywane tam relikwie Drzewa Krzyża Świętego wraz z odbudowaną wieżą kościelną i niezwykłym klimatem okolicy co roku przyciągają rzesze podróżników. Ponadto, warto przypomnieć, że województwo świętokrzyskie i Góry Świętokrzyskie to nazwy odwołujące się do utytułowanego właśnie zabytku górującego nad regionem.

Z kolei wczesnośredniowieczny wał kamienny, który na listę Pomników Historii trafił wraz ze Świętym Krzyżem, otacza podwójny szczyt Łysej Góry. Pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Jak podaje NID obiekt wznieśli poganie, by oddzielić strefy sacrum i profanum. Usypany z kamienia kwarcytowego wał składa się z trzech odcinków o łącznej długości około 1,5 kilometra. Przebiega na planie wydłużonego owalu i miejscami osiąga wysokość 3 metrów.

Opactwo cystersów w Wąchocku, kolejny świętokrzyski Pomnik Historii, jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych romańskich klasztorów w Polsce. Zabytek jest znaczącym obiektem z punku widzenia historii, architektury i nauki. Należy do grupy małopolskich klasztorów założonych pod koniec XII wieku.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku przez Prezydenta RP na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedna z pięciu form ochrony zabytków. Na listę Pomników Historii wpisywane są najważniejsze dla kultury kraju obiekty.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)