Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Malarstwo w Wieży Sztuki. W sam raz na ten przedświąteczny czas

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

KULTURA KIELCE

Malarstwo w Wieży Sztuki. W sam raz na ten przedświąteczny czas

Kielce / 02 grudnia 2017 / Tekst

Ciepłe, romantyczne i poetyckie obrazy zagościły w Galerii Wieża Sztuki. Przez kolejny miesiąc w tym miejscu będziemy mogli oglądać wystawę malarstwa Czesława Gałużnego pt. „Obrazy Podręczne”. - Umówiliśmy się z artystą, że w naszej kameralnej galerii pokażemy takie obrazy, które można wziąć pod pachę i wyjść – wyjaśniał w kontekście tytułu ekspozycji Arkadiusz Latos, szef Wieży Sztuki.

Jak przyznał Czesław Gałużny jego obrazy są fantazyjne, ponieważ wchodzą w pewien obszar poetyki. Jego prace opierają się o formy, które nie przedstawiają rzeczywistości wprost. Namalowane sceny odtwarzają sytuacje otaczające nas na co dzień. W obrazach, to co pospolite, artysta wyraził w sposób nietuzinkowy. - Nie są to obrazy, które rozciągają się swoim gadulstwem. One są raczej skondensowane poprzez tą lapidarność, która mieści się w gestach, dialogach odbywających się na płaszczyźnie obrazu, między figuracją a kolorem – mówił artysta Czesław Gałużny.

Wystawione obrazy to twórczość, na którą najzwyczajniej w świecie miło się patrzy. - Nadszedł grudzień, klimat świąteczny zbliża się szybciej niż nam się wydaje. Dlatego postanowiliśmy pokazać prace nastrojowe. Goście obecni na wernisażu zauważyli, że bije z tych obrazów ciepło, pewna symboliczna dobroć. Powodem może być to, że na tych dziełach widzimy osoby zakochane w sobie, symbolicznie przedstawione w pięknych barwach i sceneriach. Tytuł „Obrazy Podręczne” zaproponował Czesław Gałuszny po to, aby przybliżyć swoją twórczość publiczności. To artysta, który pamięta o odbiorcy, a dzisiaj to rzadkość – mówił Arkadiusz Latos.

Czesław Gałuszny pochodzi z Sosnowca. Swoje prace wystawiał na około 500 wystawach zbiorowych i 80 indywidualnych. Został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna