Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Licealiści poznają historię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Licealiści poznają historię

Kielce / 04 czerwca 2019 / Tekst

4 czerwca przypada 30. rocznica wyborów z 1989 roku. Z tej okazji na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach odbyła się tzw. lekcja wolności, w której wzięli udział kieleccy licealiści. Gośćmi spotkania byli prof. Stanisław Żak, dr Józef Płoskonka, Andrzej Sygut i Janusz Kędracki.

- Dziś obchodzimy 30. rocznicę wyborów, które symbolicznie są traktowane jako początek państwa, w którym żyjemy, czyli III Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o pokazanie naszego świętokrzyskiego oblicza, stąd na spotkanie zaprosiliśmy profesora Stanisława Żaka, pierwszego senatora, który został wybrany z ramienia Solidarności w tych wyborach, dr. Józefa Płoskonkę, Andrzeja Syguta i Janusza Kędrackiego. Opowiedzieli oni młodym ludziom, jak ta krajowa wielka polityka wyglądała w naszym regionie, jakie miała dla nich znaczenie, jakie trudności musieli pokonać i z czym się zmagać - mówi Bruno Wojtasik, przewodnik w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

- To co się stało w 1989 roku, było nie do pojęcia. Nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie wziąć władzę, tworzyć rząd, mieć swojego premiera, potem prezydenta i to bez rozlewu krwi - powiedział prof. Stanisław Żak.

Dr Józef Płoskonka stwierdził, że PRL to były bardzo ciężkie czasy. - Tkwiliśmy cały czas w ładzie ukształtowanym w wyniku  II wojny światowej i byliśmy państwem podporządkowanym Związkowi Radzieckiemu. To, co się stało 30 lat temu było odpowiedzią zwykłych ludzi, którzy powiedzieli, że nie chcą tak żyć, pragną zmiany i uniezależnienia się od Związku Radzieckiego - podkreślił dr Płoskonka.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty z udziałem uczniów, którzy na podstawie autentycznych tekstów źródłowych opracowywali drogę do wyborów w kraju i w naszym regionie. Na koniec licealiści zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty. Goście, którzy wzięli udział w spotkaniu, uczestniczyli także w warsztatach.

ZOSTAW KOMENTARZ