Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ławeczki upamiętniły znanego regionalistę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Ławeczki upamiętniły znanego regionalistę

Kielce / 23 kwietnia 2018 / Tekst

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięte zostały Ławeczki Jerzego Kapuścińskiego. Upamiętniają one lubianego przewodnika świętokrzyskiego. Nietypowy pomnik układa się w inicjały miłośnika Kielecczyzny. Projekt przygotowali projektanci pracowni przestrzeni publicznej i komunikacji wizualnej w Instytucie Dizajnu: Judyta Marczewska, Dominika Janicka i Michał Gdak.

Jerzy Kapuściński znany był z ogromnej wiedzy na temat regionu świętokrzyskiego, życzliwości i pogodnego podejścia do życia. Chętnych do organizowanych przez niego wędrówek nie brakowało. Umiał ciekawie opowiadać o Kielecczyźnie, co też wykorzystywał w audycjach przygotowywanych w Polskim Radiu. Jerzy Kapuściński zmarł w 2011 roku po ciężkiej chorobie.

Ławeczki pojawiły się na Kadzielni z inicjatywy Loża Jerzych, której szefował Kapuściński. Starania o takie upamiętnienie regionalisty wsparło wiele organizacji i osób związanych z kulturą, sztuką czy biznesem. - Jurek Kapuściński był duszą naszej Loży. To on nas nauczył wędrowania po świecie ze zrozumieniem, pokazywał nam wspaniałe zabytki kultury, techniki, przyrody. Brakuje go trochę, jego dowcipów, ładnej opowieści o krajobrazie – mówi Jerzy Mielnik, Wielki Patron Loży Jerzych.

Projektanci postanowili odejść od kanonu standardowych pomników i zdecydowali się stworzyć formę użytkową, która będzie służyła kielczanom i turystom. Ławeczki układające się w inicjały J.K. wykonane zostały z kamienia bolechowickiego i drewna. W obiekt wmontowane jest również urządzenie odtwarzające audycję radiową Jerzego Kapuścińskiego na temat Kadzielni.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna