Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ławeczki upamiętniły znanego regionalistę

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Ławeczki upamiętniły znanego regionalistę

Kielce / 23 kwietnia 2018 / Tekst

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięte zostały Ławeczki Jerzego Kapuścińskiego. Upamiętniają one lubianego przewodnika świętokrzyskiego. Nietypowy pomnik układa się w inicjały miłośnika Kielecczyzny. Projekt przygotowali projektanci pracowni przestrzeni publicznej i komunikacji wizualnej w Instytucie Dizajnu: Judyta Marczewska, Dominika Janicka i Michał Gdak.

Jerzy Kapuściński znany był z ogromnej wiedzy na temat regionu świętokrzyskiego, życzliwości i pogodnego podejścia do życia. Chętnych do organizowanych przez niego wędrówek nie brakowało. Umiał ciekawie opowiadać o Kielecczyźnie, co też wykorzystywał w audycjach przygotowywanych w Polskim Radiu. Jerzy Kapuściński zmarł w 2011 roku po ciężkiej chorobie.

Ławeczki pojawiły się na Kadzielni z inicjatywy Loża Jerzych, której szefował Kapuściński. Starania o takie upamiętnienie regionalisty wsparło wiele organizacji i osób związanych z kulturą, sztuką czy biznesem. - Jurek Kapuściński był duszą naszej Loży. To on nas nauczył wędrowania po świecie ze zrozumieniem, pokazywał nam wspaniałe zabytki kultury, techniki, przyrody. Brakuje go trochę, jego dowcipów, ładnej opowieści o krajobrazie – mówi Jerzy Mielnik, Wielki Patron Loży Jerzych.

Projektanci postanowili odejść od kanonu standardowych pomników i zdecydowali się stworzyć formę użytkową, która będzie służyła kielczanom i turystom. Ławeczki układające się w inicjały J.K. wykonane zostały z kamienia bolechowickiego i drewna. W obiekt wmontowane jest również urządzenie odtwarzające audycję radiową Jerzego Kapuścińskiego na temat Kadzielni.

ZOSTAW KOMENTARZ