Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Lalki z "Kubusia" na wystawie w Orońsku

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

Lalki z "Kubusia" na wystawie w Orońsku

Orońsko / 06 września 2018 / Tekst

Ponad 120 lalek z 15 spektakli Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach znalazło się na wystawie lalek teatralnych „Dookoła świata (i w zaświaty)”. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w najbliższą niedzielę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w województwie mazowieckim.

Lalki, które zostaną pokazane na wystawie zostały zaprojektowane przez cenionych scenografów z kraju i zagranicy, takich jak Anton Anderle, Pavel Hubička, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Urszula Kubicz-Fik, Alicja Kuryło, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Ali Pakdast i Magdalena Valencia. Eksponaty prezentują różne techniki animacji począwszy od prostej kukły zamachowej, poprzez lalki stolikowe, jawajki, marionetki, lalki z teatru czarnego, aż do nadmarionet. Można w nich dostrzec inspiracje różnymi kulturami, np. żydowską, arabską, chińską, romską, kulturą górali podhalańskich, antycznej Grecji, a także polską sztuką ludową czy teatrem marionetek sycylijskich.

Ekspozycja nawiązuje tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Rydze i towarzyszy festynowi „Niespodziewany początek jesieni. Święto kultury łotewskiej”. Wystawa zostanie otwarta o godzinie 14.40 i będzie można ją oglądać do 3 marca 2019 roku.

Oprócz ekspozycji lalek teatr „Kubuś” w ramach festynu proponuje również godzinne warsztaty lalkarskie z konstrukcji i animacji lalek cieniowych, które rozpoczną się o godzinie 16 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej. Dzieci pod okiem teatralnych plastyczek i reżysera będą mogły same wykonać lalki, a potem wystąpić z nimi w teatrze cieni.

ZOSTAW KOMENTARZ