Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Lalki z Iranu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Lalki z Iranu

Kielce / 02 lutego 2018 / Tekst
na zdj. Zahra Sabri na zdj. Zahra Sabri

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprezentuje wystawę irańskich lalek teatralnych pt. „Kosmos Zahry Sabri”. Na ekspozycji zobaczymy prace reżyserki i scenografki Zahry Sabri, która karierę artystyczną rozpoczęła w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Kieleckie muzeum, we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”, pokaże lalki z sześciu zrealizowanych w Teheranie spektakli.

Iran, to daleki kraj, który wydawałoby się, jest również odległy od Polski kulturowo. Są jednak pewne obszary, w których zrozumielibyśmy się bez słowa – na przykład w teatrze lalek. - Artystka z Iranu w praktyce porusza się w granicach tego samego metajęzyka, dotyka tych samych spraw, co my. Nawystawie będzie można zobaczyć jak te lalki wyglądają i jakich spektakli dotyczą. Okazuje się, że ogląd świata i sposób jego przedstawiania jest bardziej uniwersalny, niż mogłoby się wydawać - mówi Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy.

Na wystawie zobaczymy około 80 eksponatów. Zostały one wykonane z miazgi drzewnej, drutu czy gliny ceramicznej. Niektóre powstały „na oczach widzów” podczas spektaklu.

Wernisaż odbędzie się w środę 7 lutego o godzinie 17. Ekspozycja będzie dostępna do 9 marca.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna