Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Kulturalny rok 2017. Podsumujmy interesujące wydarzenia w Kielcach i w regionie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Kulturalny rok 2017. Podsumujmy interesujące wydarzenia w Kielcach i w regionie

31 grudnia 2017 / Tekst

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Przypomnijmy sobie, co ciekawego działo w Kielcach i okolicach w 2017 roku. Prócz koncertów, nowych sztuk w teatrach doczekaliśmy się także premier filmów stworzonych w regionie świętokrzyskim. Nie zabrakło także ważnych wydarzeń, które pozwolą rozwinąć się lokalnej kulturze.

Pierwszy kwartał roku przyniósł premierę wyczekiwanego filmu „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Widowiskowa produkcja o podziemiu antykomunistycznym powstawała kilka lat. Pierwsze pełnometrażowe widowisko kielczanina zebrało niezłe recenzje i jest wymieniane wśród najlepszych polskich filmów tego roku. W ostatnich miesiącach Konrad Łęcki rozpoczął prace nad kolejnym filmem. Tym razem będzie to adaptacja książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego.

Rok 2017 zbliżył nas do istotnych inwestycji w kulturę. Wybrana została koncepcja przebudowy obiektu przy ulicy Zamkowej, gdzie za kilka lat na spektakle będzie zapraszał Teatr „Kubuś”. Jeśli mówimy o bieżącej działalności artystycznej kielecka scena lalkowa również ma się czym pochwalić. - To był dobry rok dla „Kubusia”. Patrząc na statystykę z roku na rok liczby wzrastają. W tym roku zagraliśmy 535 spektakli. Odwiedziło nas bez mała 50 tysięcy widzów. Przyjeżdżali nie tylko z województwa świętokrzyskiego ale i z województwa małopolskiego czy łódzkiego. Również mieszkańcy Częstochowy tłumnie nas odwiedzają i to nas też niezmiernie cieszy - mówi Joanna Kowalska, wicedyrektorka „Kubusia”

Koncepcja przebudowy przyjęta została także w przypadku siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Scena na czas remontu przeniesie się do Wojewódzkiego Domu Kultury ale jeszcze nie w tym sezonie. Ponadto, instytucja może poszczycić się organizacją pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Pilotażowa edycja imprezy była skromna ale interesująca. - W tym roku w siedzibie teatru zagraliśmy 213 spektakli. 17 razy pokazywaliśmy się na wyjazdach. W sumie nasze inscenizacje oglądało ponad 42 tysiące widzów. Myślę, że to imponująca liczba. Odwiedzały nas także teatry z innych zakątków Polski. Mieliśmy 5 spektakli gościnnych. Teatr współpracował także z telewizją. Znaczącym wydarzeniem było nagranie spektaklu „Dzieje grzechu” przez ekipę z TVP Kultura. Na antenie tej stacji sztukę obejrzało ponad 82 tysiące widzów. Udało nam się wziąć udział w 10 festiwalach - podsumowuje Paulina Drozdowska, rzecznik teatru.

Muzycy również nie próżnowali. Na rynku zaistniała kielecka grupa Soulove z kawałkiem „Błąd”. Artyści przygotowują właśnie EPkę. Pojawił się także obiecany drugi krążek Tęgich Chłopów pt. „Wesele”. Przypomnę, że to folkowa grupa muzyków z różnych regionów Polski, która na nowo odkrywa tradycyjne brzmienia Kielecczyzny. Nowy album wydał także kielecki zespół Limit. Na krążku zatytułowanym „Limit i przyjaciele” znalazło się 15 autorskich utworów o rockowo-bluesowym brzmieniu. W nagraniach wzięły udział takie gwiazdy jak Marek Raduli, Władysław Komendarek czy Nick Simper z pierwszego składu Deep Purple.

Rok 2017 przyniósł kilka wyróżnień. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych produktów turystycznych trafił do Zamku Królewskiego w Chęcinach. Kino Fenomen zostało przyjęte do szanowanej europejskiej sieci kin studyjnych. Na listę Pomników Historii trafiły świętokrzyskie zabytki – między innymi zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze, dawny Pałac Biskupów Krakowskich wraz z kielecką bazyliką katedralną oraz starówka w Sandomierzu.

Co przyniesie kolejny rok? Miejmy nadzieję, że będzie lepszy niż ten odchodzący.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna