Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Książka pełna przemyśleń

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Książka pełna przemyśleń

Kielce / 13 października 2017 / Tekst

Camino de Santiago, czyli Droga świętego Jakuba to dla chrześcijan jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. Od setek lat wierni pokonują ją, by pomodlić się w katedrze w mieście Santiago de Compostela w północno-zachodniej części Hiszpanii. Taka wyprawa może być ogromnym przeżyciem duchowym. Swoje przemyślenia związane z wędrówką do galicyjskiej świątyni spisał kielecki dziennikarz Bohdan Gumowski. Trafiły one do książki pod tytułem „Camino znaczy droga”, którą wydało wydawnictwo „Jedność”.

Autor swoje przemyślenia podzielił na dwanaście krótkich opowiadań. Nie stanowią one opisów kluczowych etapów podróży wzdłuż Camino de Santiago. Poszczególne rozdziały odnoszą się do pielgrzymki przez życie, w której każdy z nas bierze udział. - To pewne momenty refleksji przychodzące do nas w trakcie tego podróżowania. Bywa, że ta droga się kończy, a my nie docieramy do celu. Z tą świadomością też trzeba się zmierzyć w naszym codziennym życiu. Powinniśmy dać sobie szansę na przeżycie czegoś więcej. Na szukanie drogi, nie tylko jej pokonywanie, odnajdywanie miejsc, które oddziałują na nas i zmieniają jednocześnie. Z całą pewnością Camino zmienia każdego – mówił Bohdan Gumowski na antenie Radia eM Kielce.

Pielgrzymowanie jest charakterystyczne dla przedstawicieli wielu wyznań. Chrześcijanie wędrują do miejsc związanych z objawieniami czy spoczynkiem świętych. Jednym z takich sanktuariów jest grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. W obecnych czasach do tego miejsca, na własnych nogach każdego roku dociera około 200 tysięcy osób. Bohdan Gumowski, autor książki „Camino znaczy droga” dwa razy różnymi ścieżkami pielgrzymował z Francji, przez całą Hiszpanię do katedry w zachodniej części tego kraju. Czas poświęcony na wyciszenie zaowocował refleksyjną książką. - Camino to spotkanie z samym sobą. Podczas tej pielgrzymki odnajdujemy swoje słabości. Wędrując mamy czas na przemyślenie dotychczasowego swojego życia, tego co nam umknęło, o czym zapomnieliśmy i do czego powinniśmy dążyć. To niekoniecznie musi być objawienie. Często jest tak, że Camino pokazuje nam miejsce, w którym znajdujemy się w tym życiu i podpowiada w jakim kierunku powinniśmy się udać – mówił w Radiu eM autor książki Bohdan Gumowski.

Zbiór refleksyjnych opowieści pt. „Camino znaczy droga” już trafiła do sprzedaży. Być może lektura tej książki zainspiruje nas do pielgrzymowania do grobu św. Jakuba Apostoła, a może po prostu skłoni do spojrzenia na siebie z innej perspektywy? Warto przekonać się samemu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna