Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Kronika na jubileusz 140-lecia Teatru im. Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Kronika na jubileusz 140-lecia Teatru im. Żeromskiego

Kielce / 06 stycznia 2019 / Tekst

Z okazji jubileuszu 140-lecia istnienia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wydana została publikacja "Od Teatru Ludwika do Teatru im. Stefana Żeromskiego. Kronika 1879-2019" pod redakcją Grzegorza Cupera i Luizy Buras-Sokół. Jest to bogato ilustrowany katalog zawierający kalendarium kieleckiej sceny od początków jej istnienia aż do dnia dzisiejszego.

Publikacja składa się z dwóch części. To pierwszy obejmuje najstarsze dzieje teatru, czyli od jego powstania w 1879 roku do wybuchu II wojny światowej, a drugi dotyczy jego działalności w latach 1945 do 2019. Pierwsza część ma postać cyfrową, druga ukazała się w formie drukowanej. W publikacji odnotowane zostały premiery, ich realizatorzy oraz obsady. Do większości premier dołączone zostały fragmenty recenzji. Niektóre oceny dotyczą konstrukcji spektaklu, a inne wyróżniających się kreacji aktorskich, oprawy przedstawienia lub jego niedoskonałości.

Kronika jest bogato ilustrowana fotografiami z archiwum Teatru, którego najstarsze zbiory pochodzą z 1948 roku. Wcześniejsze ilustracje pochodzą ze zbiorów prywatnych.

W publikacji znaleźć można informacje dotyczące budynku, nazw Teatru, poszczególnych dyrekcji, pracowników i wydarzeń, jakie się w nim odbywały. Zostały też w niej opisane festiwale, w których Teatr brał udział oraz nagrody, jakie otrzymywał.

Przy pierwszej części kroniki dotyczącej lat 1879 - 1939 pracowały prof. Marta Pwlina-Meducka i Beata Klimer, natomiast okres powojenny, czyli lata 1945 do 2019 opracowywał zespół w składzie Renata Głasek-Kęska, Grzegorz Cuper, Halina Łabędzka, Luiza Buras-Sokół i Paulina Drozdowska.

- Książka ma 424 strony, dlatego nie ma w niej wszystkich, którzy byli związani z teatrem od 1945 roku. Skupiliśmy się tylko i wyłącznie na działalności artystycznej, na odnotowaniu wszystkich premier, fragmentów recenzji z większości spektakli, najważniejszych wydarzeń z dziejów sceny w tym czasie oraz występów wszystkich teatrów zawodowych, które gościły na tej scenie, a także wszystkich festiwali i wyjazdów teatru do innych miast - mówi Grzegorz Cuper, redaktor publikacji.

Podstawowym źródłem informacji przy powstawaniu katalogu była Gazeta Kielecka. Ponadto autorzy korzystali ze zbiorów Muzeum Historii Kielc, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, plakatów teatralnych Jana Golki, które znajdowały się w posiadaniu Agnieszki Orłowskiej, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach.

Kronika została wydrukowana w 5 tysiącach egzemplarzy. Zainteresowani będą mogli ją nabyć w kasie Teatru za miesiąc.

ZOSTAW KOMENTARZ