Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KULTURA

Koronawirus oczami Teatru Plastycznego "Sen". Wkrótce premiera

czwartek, 27 sierpnia 2020 17:06 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

Epidemia koronawirusa stała się inspiracją do powstania inscenizacji pt. "Covid-19", którą przygotowują osoby głuche z Teatru Plastycznego "Sen". Premierę spektaklu obejrzymy w listopadzie na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury, jak również w internecie.

Spektakl, nad którym trwają prace, ukaże, w jaki sposób głusi radzą sobie podczas trwającej od kilku miesięcy pandemii.

– Koronawirus to problem, z którym musimy radzić sobie wszyscy. Dotyka również niesłyszących, którzy z racji swojej niepełnosprawności muszą zmagać się z wieloma dodatkowymi trudnościami, dlatego przez ten spektakl chcemy pokazać, jak głusi widzą okres pandemii – mówi Tomasz Irski, opiekun Teatru i reżyser spektaklu.

W inscenizacji zostaną przedstawione historie kilku osób, które zachorowały na koronawirusa. – Chcemy pokazać, jaki wpływ na życie różnych grup ma epidemia. Przedstawimy m.in. sportowca, który przygotowuje się do olimpiady, starszą osobę, która remontuje dom oraz tancerza, który ćwiczy przed konkursem – wylicza Tomasz Irski.

Dużą rolę w spektaklu odegrają scenografia oraz przejmująca muzyka, która będzie odzwierciedlała rosnące napięcie, jakie towarzyszyło wielu z nas podczas izolacji w pierwszych tygodniach od pojawienia się choroby. Sam wirus zostanie ukazany, jako coś na pozór ładnego i przyjaznego.

– Wielu z nas uważa, że to nie jest nic złego, ale my chcemy pokazać, że wirus jest niebezpieczny i może zagrażać. Wszyscy go jednak pokonamy, co zobaczymy w scenie finałowej, gdzie kulminacyjnym momentem będzie taniec – zdradza opiekun Teatru.

Premiera inscenizacji odbędzie się prawdopodobnie w listopadzie, ponieważ do zespołu mają dołączyć jeszcze młodzi członkowie teatru ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowie. Spektakl będzie można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury, ale będzie on także transmitowany w internecie. Dzięki temu obejrzą go również osoby niesłyszące z zaprzyjaźnionych z Teatrem "Sen" ośrodków z całego świata, m.in. w Kalifornii, RPA, Rosji, Rumunii, Finlandii i Szwecji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO