Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Konkurs „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce.

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Konkurs „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce.

świętokrzyskie / 07 grudnia 2018 / Tekst

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w konkursie „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce. Jest on organizowany w związku z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz przyszłoroczną rocznicą wyborów do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej.

Celem konkursu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wybitnych przedstawicielach parlamentaryzmu II Rzeczypospolitej, ich wizji Polski oraz dokonaniach w skali lokalnej czy ogólnokrajowej, jak również kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i podtrzymywanie tradycji narodowej oraz państwowej. Uczestniczący w konkursie uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat kształtowania się polskiego parlamentaryzmu w nowej, niepodległej już, rzeczywistości, w tym w sposób szczególny na temat postaci parlamentarzystów ze szczebla regionalnego. Równie istotnym celem jest rozbudzenie wśród uczniów chęci poznawania najnowszej historii Polski oraz formowanie umiejętności poszukiwania i analizowania materiałów źródłowych.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie pracy w jednej z trzech form: plastycznej (klasy IV – VI szkół podstawowych), filmowej lub pisemnej (klasy VII – VIII szkół podstawowych, klasa III gimnazjum, szkoły ponadpodstawowe). Oceniana będzie kreatywność, zgodność faktów historycznych, praca z materiałami historycznymi (źródła pisane, fotografie i relacje świadków). Nagrodą dla laureatów konkursu i ich nauczycieli będzie zagraniczny wyjazd edukacyjny. Zgłoszenia udziału w konkursie należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 21 grudnia bieżącego roku.

O znaczeniu wyborów parlamentarnych z 1919 roku świadczą słowa Józefa Piłsudskiego, który podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, powiedział: „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień”. Pierwszy Sejm Niepodległej potwierdził suwerenność Polski, doprowadził do scalenia ziem wchodzących wcześniej w skład państw zaborczych oraz stworzył filary ustrojowe nowoczesnej demokracji. Chociaż udział ówczesnych posłów w umacnianiu polskiego państwa był ogromny, wciąż konieczne jest przywracanie pamięci o tych, którzy tworzyli wolną i niepodległą Polskę.

Organizatorem konkursu „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach we współpracy z posłem do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszardem Legutko. Patronat honorowy nad konkursem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna