Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Konie różnej maści" w Muzeum Zabawek i Zabawy

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

"Konie różnej maści" w Muzeum Zabawek i Zabawy

Kielce / 19 września 2018 / Tekst

W Muzeum Zabawek i Zabawy można oglądać nową wystawę pt. „Konie różnej maści”. Prezentowane eksponaty to głównie konie wykonane z drewna, ale znalazły się również gliniane oraz wełniane.

Jak podkreśla Aneta Bąk starszy kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy koń był mocno związany z tradycją dworską, szlachecką, mieszczańską oraz chłopską. -Był niezastąpionym środkiem transportu, niezbędnym w pracach polowych i wielu innych dziedzinach życia- tłumaczy. Jak dodaje na wystawie możemy oglądać około 100 eksponatów. –Prezentujemy koniki ludowe, które zostały wyprodukowane przez spółdzielnie zabawkarskie, firmy produkcyjne oraz artystów plastyków. W twórczości ludowej głównym surowcem do produkcji koników było drewno surowe, grubo ciosane, malowane farbami anilinowymi, olejnymi i akrylami – podkreśla starszy kustosz. Ponadto na wystawie pokazane są fantazyjnie wykonane jednorożce, pegazy i kucyki.

Wystawę „Konie różnej maści” wsparła „Sienkiewoczówka” w Oblęgorku i Stajnia Pod Inflancką Kobyłą. W związku z tematyką wystawy rodzina Sienkiewiczów ufundowała zwiedzającym talony na bezpłatną jazdę konną w Oblęgorku. W niedzielę 23 września pierwsze pięć osób, które kupi bilet wstępu do Muzeum Zabawek i Zabawy, w kasie biletowej otrzyma bezpłatny talon.

Wszystkie zabawki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy.  Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższy rok.

ZOSTAW KOMENTARZ