Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KULTURA

Koncert w ogrodzie i wykład w Pałacu. Muzeum Narodowe zaprasza na weekend

wtorek, 11 sierpnia 2020 12:03 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Muzeum Narodowe
Beata Kwieczko

Pianista Kamil Pacholec zagra podczas koncertu, który odbędzie się w najbliższą sobotę w ogrodzie włoskim przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu koncertów fortepianowych "Chopinowskie inspiracje", które prowadzi Artur Jaroń.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19, a w razie deszczu zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych. Wstęp jest bezpłatny.

Dzień później, 16 sierpnia, o godzinie 12 w Pałacu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Niedziela w Muzeum". Jego tematem będzie konserwacja portretu Marii Kazimiery Sobieskiej.

Niewielki portret Marii Kazimiery Sobieskiej nieznanego autora nigdy nie był eksponowany z powodu złego stanu zachowania. Podczas digitalizacji i odsłonięcia lica konserwatorzy przyjrzeli się bliżej malowidłu. Pomimo zniszczeń, zabrudzeń, przemalowań i ubytków obraz zaintrygował jubilerską wręcz finezją wykonania detali: koronek i ornamentów na tkaninach. Pracownicy Muzeum zdecydowali się na podjęcie prac konserwatorskich. Zakres ubytków okazał się bardzo duży, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności natrafili na rycinę wykonaną na podstawie właśnie tego obrazu.

Wykład poprowadzi Anna Żak-Snopek, konserwator Muzeum Narodowego w Kielcach, współautorka konserwacji technicznej i autorka retuszu. Wstęp jest bezpłatny.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO