online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Koncert w katedrze
online button
online button

KULTURA KIELCE

Koncert w katedrze

12 października 2016 / Tekst

Śpiewem i recytacją uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jubileuszowy koncert odbędzie się w nadchodzący piątek 14 października w kieleckiej bazylice katedralnej. Wystąpi między innymi Chór Kameralny Fermata oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK pod batutą Ewy Robak. Narrację poprowadzi aktor filmowy i teatralny Jerzy Zelnik. 

Paweł Łukowiec, który podczas koncertu zasiądzie za organami zdradza, że repertuar został oparty o następstwa wydarzenia z 966 roku. - Będzie to taka opowieść o konsekwencjach na przestrzeni wieków jakie niesie przyjęcie Chrztu przez Mieszka. Będziemy tę opowieść prezentować w formie tekstów, które napisał ks. Tomasz Rusiecki, a także w formie muzycznej – zapowiada Paweł Łukowiec. 

Tłem muzycznego wydarzenia stanie się kielecka katedra. Nie tylko z tego powodu, że jest to najważniejsza świątynia w diecezji. Do tematyki koncertu pasować będą malowidła we wnętrzu katedry. - Ważnym przedstawieniem jest kopia dzieła Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa Roku Pańskiego 965” - uważa ks. dr Paweł Tkaczyk, historyk sztuki. - Te malowidła stanowią fantastyczne dla tej opowieści o Chrzcie Mieszka i konsekwencjach tego wydarzenia – dodaje duchowny. 

Piątkowy koncert w kieleckiej katedrze z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna