Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Kolejne fundusze dla „Kubusia”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Kolejne fundusze dla „Kubusia”

30 kwietnia 2018 / Tekst
Zajęcia teatralne w "Kubusiu" Zajęcia teatralne w "Kubusiu" (archiwum)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi „Kubuś” kolejne dotacje. W sumie instytucja otrzymała 72 tysiące złotych na dwa projekty. Odbędą się nowe warsztaty integrujące dzieci z różnych krajów oraz zajęcia promujące czytelnictwo.

Dla międzynarodowego środowiska

W ramach ministerialnego programu „Kultura dostępna” kielecki teatr otrzymał 36 tysięcy złotych na projekt pod hasłem „Ojczyzny”. Głównym celem projektu jest zwiększenie integracji dzieci pochodzących z różnych kultur poprzez organizację warsztatów twórczych wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Uczestnikami działań będą dzieci przebywające w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie w województwie lubelskim.

- Poprzez sztukę, warsztaty, spotkania z artystami dzieci z Łukowa będą poznawały kulturę i historię naszego miasta oraz regionu. Na podstawie zebranych doświadczeń będą tworzyły własne projekty artystyczne pod okiem ciekawych twórców – mówi Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”.

Zajęcia będą się odbywały w formie artystycznych półkolonii w Łukowie i w Kielcach.

Z tajemnicami teatru w tle

Drugi projekt dofinansowany kwotą 36 tysięcy złotych zatytułowany jest „Wczytuję sztukę”. Dzięki niemu młodzież z kieleckich szkół zapozna się z tajnikami pracy aktora i reżysera. Artyści zaproszą do udziału w zajęciach 8 szkół. Uczestnicy dowiedzą się jak powstaje koncepcja reżyserska, budowanie postaci czy przygotowanie scenografii. Będzie się to odbywało na kanwie lektur szkolnych.

- Niestety młodzież mało czyta. Mamy nadzieję, że tym naszym projektem przekonamy uczniów do książek. Chcemy pokazać, że można czytać w trochę inny sposób, zastanawiając się nad kontekstem literackim czy wizją wystawienia tekstu na scenie - mówi Hanna Świętnicka z Teatru „Kubuś”

W zajęciach będą uczestniczyli profesjonalni aktorzy – między innymi Marcel Sabat. Projekt jest kierowany dla młodzieży w wieku od 14 do 19 lat.

ZOSTAW KOMENTARZ