Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Klasyka kina w przeglądzie „Historia w filmie”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Klasyka kina w przeglądzie „Historia w filmie”

Kielce / 12 kwietnia 2018 / Tekst

Trwa V edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną produkcją jaką zobaczymy w ramach tej serii jest film pt. „Matka Królów” w reż. Janusza Zaorskiego. Seans odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18. Tradycyjnie, w Kinie Fenomen.

Film „Matka Królów” rozgrywa się w przedwojennej Warszawie. Łucja Król po stracie męża, wraz z trzema synami przeprowadza się do sutereny na Solcu. Niedługo potem rodzi się czwarte dziecko. Tytułowa matka, nie ma środków do życia, więc stara się dorobić praniem bielizny. Wkrótce Łucja musi podjąć trudne decyzje i zmierzyć się z dramatem wojny.

Organizatorami przeglądu „Historia w filmie” są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Filmowe spotkania odbywają się raz w miesiącu, od marca do grudnia 2018 roku.

W programie tegorocznego przeglądu znajdują się filmy wybitnych polskich reżyserów – Roberta Glińskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Kawalerowicza, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Macieja Sobieszczańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego poruszające problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia - w czwartki, o godz. 18.00.

Przypomnijmy terminarz nadchodzących filmów w tegorocznej edycji przeglądu:

- „Matka Królów”, reż. Janusz Zaorski - 19 kwietnia 2018 r.

- „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi - 10 maja 2018 r.

- „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański - 21 czerwca 2018 r.

- „Krajobraz po bitwie”, reż. Andrzej Wajda - 26 lipca 2018 r.

- „Kamienie na szaniec”, rez. Robert Gliński - 16 sierpnia 2018 r.

- „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland - 6 września 2018 r.

- „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland - 11 października 2018 r.

- „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski – 8 listopada 2018 r.

- „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz - 13 grudnia 2018 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna