Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KULTURA

Kieleccy artyści nagrają płytę z muzyką Ryszarda Bukowskiego

czwartek, 02 lipca 2020 13:27 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: FŚ
Weronika Kępa

Nadchodzące tygodnie upłyną artystom z Filharmonii Świętokrzyskiej pod znakiem pracy. Planują bowiem wydać płytę z muzyką wybitnego kompozytora Ryszarda Bukowskiego. Na tym jednak nie koniec.

- Ryszard Bukowski to kompozytor przez większość kojarzony z Wrocławiem, jednak urodzony w województwie świętokrzyskim. W świecie muzyki była to niesamowita i ważna postać. Bukowski skomponował siedem utworów na fortepian z orkiestrą. Postanowiliśmy nagrać cztery z nich, z czego dwa jeszcze nigdy nie zostały wykonane - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

- Pierwsze dwie kompozycje nagramy już w przyszłym tygodniu. Będzie to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury. Druga część nagrań rozpocznie się we wrześniu - dodaje.

We wszystkich utworach solistką będzie pianistka i żona kompozytora, Maria Magdalena Janowska-Bukowska. Płyta zostanie wydana jesienią.

- Kolejnym etapem będą również nagrania, ale tym razem video. W czasie pandemii zdobyliśmy dofinansowanie z programu „Kultura w sieci”. W ramach projektu chcemy wykonać cztery kompozycje - informuje Rogala.

- Wykonamy utwory współczesnych twórców: Bartosza Kowalskiego, Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka oraz Hanny Kulenty. Dwa z nich nagramy w sierpniu, pozostałe we wrześniu. Myślę, że całość opublikujemy jesienią. Wszystkie będzie można wysłuchać i obejrzeć w serwisie YouTube oraz na naszych pozostałych mediach społecznościowych - dodaje.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO