Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Już niedługo I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Już niedługo I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Kielce / 25 września 2018 / Tekst

Ciekawie zapowiada się I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, który rozpocznie się 15 października w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i będzie trwał osiem dni. Zainauguruje go spektakl "Czeski dyplom", a zakończy hiszpańska sztuka pt. "Matria", która zostanie wystawiona 27 października.

 

- Przywozimy do Kielc spektakle z trzech krajów, z Hiszpanii, Węgier i Polski. Pierwsze dwa będą oczywiście tłumaczone. Można powiedzieć, że wspólnym mianownikiem wszystkich spektakli będą młodzi ludzie, ich wybory i wchodzenie w dorosłość - mówi Marcin Zawada, selekcjoner I Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny zainauguruje spektakl „Czeski dyplom” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztukę przedstawi Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola. Nazwa wzięła się stąd, że sztuka jest dyplomem aktorskim młodych ludzi po szkole teatralnej, którzy postanowili przełożyć na język teatru reportaże Mariusza Szczygła o byłej Czechosłowacji. Spektakl będzie można zobaczyć 15 października o godzinie 18 na Dużej Scenie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Następnego dnia na tej samej scenie i o tej samej godzinie publiczność zobaczy „Prapremierę dreszczowca” Henry’ego Lewisa, Jonathana Sayera i Henry’ego Shieldsa w reżyserii Grzegorza Warchoła. Jest to farsa Och-Teatru z Warszawy o teatrze Krystyny Jandy.

17 października widzowie zobaczą spektakl pt. „Słowo na g” Magdaleny Drab w reżyserii Grzegorza Grecasa, który mówi o odpowiedzialności uczniowskiej i nauczycielskiej. Przed publicznością wystąpi Teatr Układ Formalny z Wrocławia, a sztuka zostanie zagrana o godzinie 11 i 18 w salach szkolnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 15.

W kolejnym dniu festiwalu wystąpi Teatr Ochoty z Warszawy, który przedstawi sztukę pt. „Roz/CZAROWANIE” Grzegorza Staszaka w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Młodzi ludzie przedstawią w niej konfrontację dzieciństwa z dorosłością. Spektakl zostanie zaprezentowany o godzinie 18 na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego.

19 października widzowie będą mieli okazję obejrzeć dobrze już znane w Kielcach „Ciemności” Pawła Demirskiego inspirowane nowelą „Jądro Ciemności” Josepha Conrada w reżyserii Moniki Strzępki. Sztuka, której premiera odbyła się w styczniu 2018 roku, szuka odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza świat, skoro jego walutą są agresja i wyzysk. Spektakl w wykonaniu kieleckiego teatru w koprodukcji z warszawskim Teatrem IMKA odbędzie się o godzinie 18 na Dużej Scenie teatru.

W sobotę, 20 października, w tym samym miejscu również o godzinie 18, widzowie zobaczą sztukę „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Wykonają ją aktorzy Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska.

21 października w sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury o godzinie 17 i 19.30 zostanie pokazany spektakl „My/oni” Bence Biro w reżyserii Balazs Beno Feher. Zaprezentuje go grupa Orlai Productions z Węgier, która zobrazuje tragedię, jaka wydarzyła się pierwszego dnia szkoły w Biesłanie w 2004 roku.

Po tych spektaklach nastąpi krótka przerwa, a na zakończenie festiwalu na Małej Scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego wystąpi grupa Carla Rovira z Hiszpanii ze sztuką „Matria” pokazującą jak radzą sobie matki, które pochowały swoje dzieci w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Sztuka zostanie wystawiona 27 października dwa razy, o godzinie 17 i 20.

W przypadku sztuk obcojęzycznych artyści będą się komunikować z widownią na dwa sposoby. Podczas spektaklu węgierskiego widzowie otrzymają słuchawki i będą mogli oglądać przedstawienie słysząc w nich tłumaczenie. Natomiast spektakl hiszpański będzie tłumaczony prawdopodobnie za pomocą napisów, które będą wyświetlane nad sceną.

Bilety na wszystkie spektakle można nabyć wyłącznie w kasie teatru. Ceny biletów na spektakle odbywające się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego wynoszą dla Dużej Sceny 50 złotych za bilet normalny I miejsca i 30 złotych II miejsca oraz 25 złotych za bilet ulgowy I miejsca i 20 złotych II miejsca. Wejściówka kosztuje 15 złotych. Bilety na Małą Scenę kosztują 50 złotych normalny i 30 złotych ulgowy. Spektakle, które będą odbywać się poza teatrem kosztują 50 złotych za bilet normalny i 25 złotych za bilet ulgowy.

Przy zakupie biletów na 6 do 8 spektakli cena biletu zmniejszy się o 60 procent, przy 4 do 5 spektakli o 50 procent, a przy 2 do 3 spektakli o 30 procent.

Podczas wydarzenia będzie działał klub festiwalowy Coffeina Cafe przy ulicy Leśnej 7. Dla widzów festiwalu po okazaniu biletów teatralnych będą zniżki.

Festiwal finansują Ministerstwo Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

ZOSTAW KOMENTARZ