Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Jubileusz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Jubileusz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

Kielce / 05 stycznia 2019 / Tekst

Trwają obchody 140-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uroczystość zainaugurowało spotkanie „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro” z udziałem twórców teatralnych, byłych i obecnych aktorów i pracowników sceny, a także ludzi świata kultury, sztuki i nauki.

Prowadzącym spotkania był krytyk teatralny Tomasz Domagała, który na początku wymienił wszystkich dyrektorów teatru i podzielił się z uczestnikami swoimi wspomnieniami związanymi z tą placówką. - Urodziłem się w Busku Zdroju i tam chodziłem do szkół, a w związku z tym, że jest to województwo świętokrzyskie naszym macierzystym teatrem, do którego jeździliśmy na spektakle był teatr kielecki. Brałem też udział w wojewódzkich konkursach recytatorskich, które odbywały się na scenie tego teatru i tu też debiutowałem. Dziś przeżyłem wzruszenie, bo stanąłem na tej scenie po wielu latach mając już swoje miejsce w polskim teatrze i spotkałem się ze swoim dzieciństwem - powiedział.

Podczas spotkania nie zabrakło anegdot, radości i wzruszeń. Jednym z gości był kielecki aktor Witold Tokarski, który pracował w teatrze w latach 1953 do 1959 roku, gdy dyrektorem był Tadeusz Byrski. - Zetknąłem się wtedy po raz pierwszy po studiach z prawdziwą sceną, teatrem i publicznością. Tu poznałem wielu kolegów i koleżanek - wspominał.

Następnie zaprezentowany został bogato ilustrowany katalog zawierający kalendarium kieleckiej sceny od początków jej istnienia aż do dnia dzisiejszego. Zawiera on recenzje, informacje dotyczące tego, jak się zmieniał budynek, dyrekcje i pracownicy, jakie odbywały się w nim wydarzenia czy jakie nosił nazwy w poszczególnych latach swojego istnienia.

Kolejnym punktem programu był film Krzysztofa Miklaszewskiego „A to Kielce, właśnie” z 1995 roku, który podsumowuje 50-letnią powojenną historię teatru kieleckiego.

Wieczorem odbędzie się pokaz przedpremierowy spektaklu pt. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w niedzielę o godzinie 19. Po spektaklu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczy pracownikom teatru z okazji jubileuszu 140-lecia jego istnienia Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność kulturalną. Na zakończenie odbędzie się uroczysty bankiet.

ZOSTAW KOMENTARZ