STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»II Kieleckie Dni Tischnerowskie
online button
online button

KULTURA KIELCE

II Kieleckie Dni Tischnerowskie

Kielce / 16 marca 2017 / Tekst

W dniach od 21 do 30 marca już po raz drugi w Kielcach będzie miał miejsce cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera, niezwykłego duchownego i filozofa. Wśród nich wystawa obrazów, monodram, koncert, wykład i projekcja filmowa. Organizatorem wydarzeń jest Instytut Kultury Dialogu i spotkania im. Jana Karskiego.

- Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy przypomnieć osobę i ideę księdza Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, człowieka głębokiej wiary, ale też wnikliwego obserwatora i komentatora współczesnego społeczeństwa polskiego. Bardzo brakuje nam dziś tego jego krytycznego, ale mądrego spojrzenia - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Dni Tischnerowskie rozpoczną się 21 marca jednodniowymi rekolekcjami, wygłoszonymi przez o. dra Jacka Prusaka SJ, teologa i psychologa, członka redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Po rekolekcjach odbędzie się wernisaż wystawy „Obrazy duszy. Sicut Cervus”. Będzie ona prezentować obrazy o. Tomasza Biłki, młodego dominikanina, odzwierciedlające jego drogę duchową.

W piątek, 23 marca będziemy mogli obejrzeć monodram Jerzego Treli „Kołakowski. Mickiewicz”, złożony z tekstów XX-wiecznego filozofa i romantycznego wieszcza. Wybitny aktor przygotował ten spektakl specjalnie z myślą o tegorocznych Kieleckich Dniach Tischnerowskich.

Kolejny tydzień rozpocznie koncert Symchy Kelera „Filozofia po żydowsku”. W poniedziałek 27 marca znany łódzki kantor i rabin wykona utwory mające swoje źródło w muzyce chasydzkiej, przeplatając je opowiadaniami i anegdotami pokazującymi żydowski sposób podejścia do życia.

Nazajutrz, 28 marca, będziemy mogli obejrzeć głośny film Yanna Arthusa – Bertranda, fotografa, dziennikarza i reportera pt. „Człowiek”, w którym zadaje on pytanie o kondycję ludzkości w XXI wieku. Dni Tischnerowskie zakończy we wtorek 28 marca wykład prof. Tadeusza Gadacza „Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera”. Filozof i historyk idei, bliski współpracownik i przyjaciel ks. Józefa Tischnera, przypomni przemyślenia filozofa z Łopusznej na temat przywar charakterystycznych dla naszego narodu.

Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 w Kielcach i rozpoczynać się będą o godzinie 18.00. Jedynie monodram Jerzego Treli i koncert Symchy Kellera są płatne (bilet normalny - 15 zł, ulgowy – 5 zł), wstęp na pozostałe wydarzenia jest wolny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna