Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Historia w filmie" po raz szósty

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Historia w filmie" po raz szósty

Kielce / 18 marca 2019 / Tekst

Już wkrótce ruszy VI Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w  filmie”, opowiadających o najnowszej historii Polski. 28 marca w kinie Fenomen wyświetlony zostanie film „Wierna rzeka” w reżyserrr Tadeusza Chmielewskiego. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

W programie przeglądu znajdą się filmy, których reżyserami są Vanja d' Alcantara,Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski, Andrzej Wajda i Peter Weir.  Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia, czyli w czwartki, o godzinie 18. Szczegółowe informacje można uzyskać w kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Dom Kultury oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.  

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.

Terminarz VI Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „HISTORIA w FILMIE”:

„Wierna rzeka”, reż. Tadeusz Chmielewski - 28 marca 2019 r.

„Pan Tadeusz”, reż. Andrzej Wajda - 25 kwietnia 2019 r.

„Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski - 9 maja 2019 r.

„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski - 13 czerwca 2019 r.

„Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski - 11 lipca 2019 r.

„Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz - 1 sierpnia 2019 r.

„Stepy”, reż. Vanja d' Alcantara - 5 września 2019 r.

„Niepokonani”, reż. Peter Weir - 10 października 2019 r.

„Kamerdyner”, reż. Filip Bajon – 7 listopada 2019 r.

„Stan strachu”, reż. Janusz Kijowski - 12 grudnia 2019 r.

„300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer – 16 stycznia 2020 r.

„Ryś”, reż. Stanisław Różewicz – 13 lutego 2020 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna