Zorro

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Harcerstwo na Kielecczyźnie. Wystawa w bibliotece

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Harcerstwo na Kielecczyźnie. Wystawa w bibliotece

Kielce / 13 lipca 2018 / Tekst

"Harcerskie sto lat" to tytuł wystawy, którą można oglądać od dzisiaj w Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Materiały znajdujące się na ekspozycji pochodzą ze zbiorów biblioteki oraz kolekcji Danuty i Andrzeja Rembalskich.

 

Wystawa powstała z okazji setnej rocznicy utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. Jej autorami są Anna Prędotka i Paweł Surowiec, pracownicy działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Na 17 planszach i w 14 gablotach zostały zamieszczone materiały związane z harcerstwem na Kielecczyźnie. W gablotach zostały umieszczone najstarsze zbiory, m.in. książki i czasopisma harcerskie, wśród których znalazły się "Wiadomości Skautowe" z 1916 roku czy "Ślad" z 1923 roku i "Nasz Druh" z 1924 roku, których redaktorem był harcmistrz Edmund Massalski. Oprócz tego w witrynach można zobaczyć stare fotografie, odznaki harcerskie, plakaty, afisze, zaproszenia na spotkania czy ulotki związane z harcerstwem, a także ordery, naszywki, a nawet płyty winylowe.

- Pokazujemy tutaj tak naprawdę harcerstwo od podstaw, bo plansze przedstawiają prawo i przyrzeczenie harcerskie czy atrybuty zucha i harcerza. Przybliżamy też po krótce historię harcerstwa na kieleccyźnie oraz osoby i instytucje nierozerwalnie związane z tym ruchem. Chcieliśmy, żeby ta wystawa była dla wszystkich, tzn. zarówno do osób, które o ruchu harcerzy na terenie kielecczyzny wiedzą wszystko, jak i dla tych, którzy wiedzą o nim trochę mniej. Chcieliśmy pokazać również, że ruch harcerski był i jest nadal dziełem znakomitych ludzi i ta wystawa jest tak naprawdę podzięką za to, że wiele osób ten ruch tworzyło - tłumaczy Anna Prędotka, starszy bibliotekarz w czytelni zbiorów regionalnych i autorka ekspozycji.

- Wystawa ta jest dla nas niezmiernie ważna, ponieważ pokazuje historię organizacji istotnie wpisującej się w historię wychowania młodzieży, a także organizacji, która wpisała się złotymi zgłoskami w historię Polski. Organizacja ta również odwołuje się do najlepszych wzorców wychowawczych, do miłości i służenia bliźniemu. Gdybyśmy wszyscy uczyli się od harcerzy tych wartości, to pewnie nasz świat wyglądałby inaczej - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Podczas otwarcie wystawy historię harcerstwa polskiego przedstawił Adam Massalski, były rektor Akademii Świętokrzyskiej i przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2007-2013. Na zakończenie swojego przemówienia odczytał list Anny Nowosad, naczelnika ZHP. Gośćmi byli również wicewojewoda Andrzej Bętkowski oraz Stanisław Adamczak, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, który przekazał Andrzejowi Rembalskiemu proporczyk ZHP, wydany w latach 70-tych.

- Przyszłam na wystawę, ponieważ moja mama działała w harcerstwie. Oprócz tego chciałam zobaczyć, co tu jest prezentowane i jak wygląda taka ekspozycja, bo sama mam w domu różne pamiątki po mamie - mówi Iwona Pogorzelska.

Wystawę przyszedł zobaczyć również Jan Robak, harcmistrz z Jędrzejowa. - Jestem związany z harcerstwem od 1957 roku. Chciałem zobaczyć te materiały i uważam, że słusznie powstają takie wystawy, bo zatrzymują nas w czasie i pozwalają pamiętać o tych, którzy już od nas odeszli - stwierdza.

Wystawę można oglądać do 10 września. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna