Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Harcerstwo na Kielecczyźnie. Wystawa w bibliotece

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Harcerstwo na Kielecczyźnie. Wystawa w bibliotece

Kielce / 13 lipca 2018 / Tekst

"Harcerskie sto lat" to tytuł wystawy, którą można oglądać od dzisiaj w Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Materiały znajdujące się na ekspozycji pochodzą ze zbiorów biblioteki oraz kolekcji Danuty i Andrzeja Rembalskich.

 

Wystawa powstała z okazji setnej rocznicy utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. Jej autorami są Anna Prędotka i Paweł Surowiec, pracownicy działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Na 17 planszach i w 14 gablotach zostały zamieszczone materiały związane z harcerstwem na Kielecczyźnie. W gablotach zostały umieszczone najstarsze zbiory, m.in. książki i czasopisma harcerskie, wśród których znalazły się "Wiadomości Skautowe" z 1916 roku czy "Ślad" z 1923 roku i "Nasz Druh" z 1924 roku, których redaktorem był harcmistrz Edmund Massalski. Oprócz tego w witrynach można zobaczyć stare fotografie, odznaki harcerskie, plakaty, afisze, zaproszenia na spotkania czy ulotki związane z harcerstwem, a także ordery, naszywki, a nawet płyty winylowe.

- Pokazujemy tutaj tak naprawdę harcerstwo od podstaw, bo plansze przedstawiają prawo i przyrzeczenie harcerskie czy atrybuty zucha i harcerza. Przybliżamy też po krótce historię harcerstwa na kieleccyźnie oraz osoby i instytucje nierozerwalnie związane z tym ruchem. Chcieliśmy, żeby ta wystawa była dla wszystkich, tzn. zarówno do osób, które o ruchu harcerzy na terenie kielecczyzny wiedzą wszystko, jak i dla tych, którzy wiedzą o nim trochę mniej. Chcieliśmy pokazać również, że ruch harcerski był i jest nadal dziełem znakomitych ludzi i ta wystawa jest tak naprawdę podzięką za to, że wiele osób ten ruch tworzyło - tłumaczy Anna Prędotka, starszy bibliotekarz w czytelni zbiorów regionalnych i autorka ekspozycji.

- Wystawa ta jest dla nas niezmiernie ważna, ponieważ pokazuje historię organizacji istotnie wpisującej się w historię wychowania młodzieży, a także organizacji, która wpisała się złotymi zgłoskami w historię Polski. Organizacja ta również odwołuje się do najlepszych wzorców wychowawczych, do miłości i służenia bliźniemu. Gdybyśmy wszyscy uczyli się od harcerzy tych wartości, to pewnie nasz świat wyglądałby inaczej - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Podczas otwarcie wystawy historię harcerstwa polskiego przedstawił Adam Massalski, były rektor Akademii Świętokrzyskiej i przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2007-2013. Na zakończenie swojego przemówienia odczytał list Anny Nowosad, naczelnika ZHP. Gośćmi byli również wicewojewoda Andrzej Bętkowski oraz Stanisław Adamczak, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej, który przekazał Andrzejowi Rembalskiemu proporczyk ZHP, wydany w latach 70-tych.

- Przyszłam na wystawę, ponieważ moja mama działała w harcerstwie. Oprócz tego chciałam zobaczyć, co tu jest prezentowane i jak wygląda taka ekspozycja, bo sama mam w domu różne pamiątki po mamie - mówi Iwona Pogorzelska.

Wystawę przyszedł zobaczyć również Jan Robak, harcmistrz z Jędrzejowa. - Jestem związany z harcerstwem od 1957 roku. Chciałem zobaczyć te materiały i uważam, że słusznie powstają takie wystawy, bo zatrzymują nas w czasie i pozwalają pamiętać o tych, którzy już od nas odeszli - stwierdza.

Wystawę można oglądać do 10 września. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna