Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Gniazdo" - nowa sztuka w "Kubusiu"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

"Gniazdo" - nowa sztuka w "Kubusiu"

Kielce / 09 października 2018 / Tekst

Rycerskie zmagania Lecha, Czecha i Rusa będą tematem nowej sztuki Marii Wojtyszko pt. "Gniazdo" w reżyserii Roberta Drobniucha, której premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Jest to druga nowość w rozpoczętym niedawno sezonie artystycznym.

„Gniazdo” to sztuka wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko o tworzeniu wspólnoty i istocie polskości podana bez patosu i współczesnym językiem oraz z błyskotliwym humorem, który urzeknie małych widzów nie mniej, niż magiczny świat bohaterskich zmagań i słowiańskich duchów. 

Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, dyrektor Teatru „Kubuś, bogactwo muzyki i porywających piosenek zapewnił znany kompozytor i instrumentalista Sambor Dudziński, scenografię stworzyła Katarzyna Proniewska-Mazurek, a ruch sceniczny Ewelina Ciszewska. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz.

- Będą rycerze, wyprawa i wielki plan, czyli historia o Lechu, Czechu i Rusie, którą opowie biały orzeł. Jednak w stosunku do znanej legendy pojawią się nowości takie jak na przykład znudzona siedzeniem w domu siostra trzech braci Wanda, która uprze się na udział w podbojach, szczególnie tych sercowych. Nie zabraknie też Światowida, Popiela, chochlika Biedy i tajemniczych Ćmoków, a w konsekwencji ,jak na rycerską bajkę przystało, niebezpiecznych przygód, nieoczekiwanych zwrotów akcji i trudu budowania państwa - mówi Robert Drobniuch, reżyser i dyrektor "Kubusia".

Na scenie pojawią się w roli Lecha Błażej Twarowski, Czecha Tomasz Frąszczak, Rusa, Światowida i Łosia Michał Olszewski, Wandy Anna Domalewska, Popiela i Ojca Andrzej Kuba Sielski, Orła Kuba Klimaszewski, Diwy i Jeża Agata Sobota oraz Biedy Beata Orłowska.

Premiera odbędzie się 14 października o godzinie 17. Kolejne przedstawienia wystawione zostaną 16, 23, 24 i 25 października o godzinie 9 i 11. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 7.

ZOSTAW KOMENTARZ