Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Gdy sztuka spotyka się z polityką" nowa wystawa w Muzeum Dialogu Kultur

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Gdy sztuka spotyka się z polityką" nowa wystawa w Muzeum Dialogu Kultur

Kielce / 03 lipca 2018 / Tekst

W Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku można oglądać wystawę Bolesława Biegasa „Gdy sztuka spotyka się z polityką”.

-Historia uczy nas tego, że gdy sztuka spotyka się z polityką, to nic dobrego z tego nie wynika. W takich przypadkach często kultura ulega czarowi polityki albo jest przedłużeniem pewnej ideologii. Często się też zdarza, że sztuka skupia się na walce z polityką. Biegas pokazał nam zupełnie inną odsłonę tego zestawienia – tłumaczył podczas wernisażu kurator wystawy Piotr Szarzyński, dziennikarz „Polityki” i krytyk sztuki. –Te prace są próbą artystycznego zmagania się z zagadnieniami polityki, władzy i ideologii – dodał kurator.

Bolesław Biegas to jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów pierwszej połowy XX wieku. Pochodził z biednej wiejskiej rodziny, pomagał w gospodarstwie, a w wolnych chwilach lepił figurki z gliny. Zainteresował się nim słynny krytyk Aleksander Świętochowski, który zorganizował publiczną zbiórkę funduszy na jego kształcenie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas studiów zwrócili na niego uwagę członkowie Secesji Wiedeńskiej i włączyli jego rzeźby do swoich wystaw organizowanych w Wiedniu, Monachium i Berlinie. W wieku 24 lat Biegas wyjechał do Paryża, w którym mieszkał aż do śmierci. Jego symboliczno-ekspresyjne popiersia czy syntetyzujące rzeźby zdobyły sobie spore uznanie, jednak z czasem artysta coraz bardziej poświęcił się malarstwu. Tworzył cykle obrazów, dwa najsłynniejsze z nich tj. „Wampiry wojny” i „Politycy”, znalazły się wśród prezentowanych na wystawie.

„Wampiry wojny” to cykl przedstawiający alegorię walki człowieka z siłami zła. Walki odwiecznej i nigdy niekończącej się, w której zwycięża raz jedna, raz druga strona. Niemal zawsze tłem tych zmagań pozostaje kula ziemska i sfery nieba, co nadaje tragicznym zmaganiom uniwersalnego charakteru. Wampiry są zawsze płci żeńskiej, podczas gdy ich ofiarami, symbolizującymi człowieka, są mężczyźni.

Cykl „Politycy” uważa się za najbardziej zagadkowy. Autor wykorzystując wymyśloną przez siebie konwencję portretów sferycznych, wpisał w nią twarze słynnych polityków XX wieku. Wśród nich między innymi Winstona Churchilla, Charlesa de Gaulle’a, Franklina Delano Roosevelta, Adolfa Hitlera, Benito Mussoliniego. Te obrazy, ale też wczesną pracę Biegasa „Wojna rosyjsko-japońska”, będzie można zobaczyć na wystawie w filii Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 15 września.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna