Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Fotografie mistrza w Dworku Laszczyków

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Fotografie mistrza w Dworku Laszczyków

Kielce / 13 lipca 2017 / Tekst

Wystawę zdjęć autorstwa Pawła Pierścińskiego, mistrza fotografii otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków. Zobaczymy na niej najciekawsze prace kieleckiego artysty, które posiada instytucja. Ekspozycja pt. „Krajobraz nieobecny” prezentuje sceny z dawnej świętokrzyskiej wsi.

Zdjęcia przedstawiają ludzi przy pracy czy tzw. „portrety krajobrazu”. - Na tych obrazach widzimy krajobraz niestety już nieobecny, który pokazuje dawne dzieje. Prace są różnorodne i pokazują najbardziej charakterystyczne elementy, z których pan Pierściński słynął, czyli szachownice i sinusoidy pól czy cykle fotomontaży – mówi dr Krzysztof Karbownik, pracownik MWK i autor wystawy.

Na ścianach Dworku Laszczyków wywieszone zostały zarówno czarno-białe jak i barwne fotografie. Wykonane zostały w przedziale od lat 50. ubiegłego wieku do 2001 roku. Autorom zależało na szerokim ukazaniu twórczości fotografika w różnych kontekstach.

- Pokazujemy także prace mało znane przedstawiające życie codzienne. Na zdjęciach zobaczymy to czego już dzisiaj nie ma. Są na przykład fotografie z tartaku w Zagnańsku, na których widzimy stos drewna, którego dziś już się nie układa w ten sposób. Na innym znajdują się kieraty w Radkowicach. Dziś takie rzeczy możemy zobaczyć jedynie w Parku Etnograficznym w Tokarni, jako pewnego rodzaju rekonstrukcje historyczne – opowiada dr Krzysztof Karbownik.

Wystawa fotograficzna będzie dostępna do 27 sierpnia. Fotografie Pawła Pierścińskiego możemy obejrzeć także na portalu pierscinski.pl.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wernisażu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna